10 intymnych nawyków zdrowej kobiety

Stany zapalne, zakażenia bakteryjne i grzybicze, infekcje – wszystkie te przypadłości, nieprzyjemne i groźne dla zdrowia mogą z łatwością zaatakować kobiece okolice intymne. Unikniemy ich wprowadzając do naszego codziennego życia kilka prostych rad.
10 intymnych nawyków zdrowej kobiety
29.01.2018

Dbaj o higienę we właściwy sposób

Podstawą utrzymania zdrowia miejsc intymnych jest rzecz najprostsza czyli  higiena. Warto znać jej zasady, żeby nie popełnić błędu. Do mycia nie używaj mydła ani zwykłych płynów pod prysznic – wysuszają śluzówkę w miejscach intymnych, mogą spowodować podrażnienia oraz zaburzyć naturalną mikroflorę bakteryjną. Sięgnij po specjalnie przeznaczone do higieny intymnej płyny. Wybieraj te bezzapachowe o niskim (poniżej 4,5) pH. Nieprawidłowe pH pochwy sprzyja rozwojowi bakterii i może się objawiać infekcjami w drogach moczowo-płciowych. Bakteryjne zakażenie pochwy jest, po infekcji grzybiczej, najczęściej pojawiającym się problemem.
Poza odpowiednim kosmetykiem ważny jest też kierunek podmywania się – rób to od przodu do tyłu, a nie odwrotnie, by uniknąć przeniesienia bakterii z okolic odbytu do pochwy i cewki moczowej. Nie trzyj okolic intymnych mocno ręcznikiem, tylko delikatnie osusz. Używaj do tego celu osobnego ręcznika, miękkiego, z bawełny lub lnu. Utrzymanie czystości jest ważne dla twojego zdrowia intymnego, ale nie przesadzaj z częstością podmywania się. Całkowicie wystarczy, jeśli na co dzień robisz to rano i wieczorem, a w trakcie miesiączki tak często, jak będzie to potrzebne.

Noś bieliznę z naturalnych materiałów

Koronkową bieliznę i seksowne stringi zachowaj na specjalne okazje. Na co dzień najlepiej zakładać wygodne figi z bawełny lub innego przepuszczającego powietrze materiału. Dzięki temu unikniesz przegrzania delikatnych okolic intymnych, co nie jest dla nich dobre. Stringi mogą też zbytnio uciskać i podrażnić delikatną skórę w tym miejscu. Poza tym przyczyniają się do przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy. Ważne jest też, żeby w nocy nasze intymne okolice mogły odpocząć i się przewentylować – nie śpij w bieliźnie. Ideałem jest spanie nago (nic cię nie uciska i jest swobodny dostęp powietrza). Jeśli jednak nie potrafisz się przełamać zadbaj o luźną, wygodną piżamę lub koszulę, przewiewną, najlepiej bawełnianą. Unikaj też częstego noszenia zbyt obcisłych dżinsów – utrudniają dostęp powietrza, mogą uciskać i obcierać, co może się skończyć podrażnieniami miejsc intymnych. Podczas urlopu po kąpieli w morzu czy basenie jak najszybciej zmień dół kostiumu na suchy. Drobnoustroje uwielbiają wilgoć.

Nie zaniedbuj infekcji intymnych

Nie bagatelizuj najmniejszych sygnałów infekcji. Towarzyszą jej najczęściej pieczenie, świąd, zmiana konsystencji, barwy lub zapachu intymnej wydzieliny. Najczęstszą infekcją okolic intymnych jest grzybica pochwy. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do ginekologa, który po zbadaniu zapisze odpowiednie leczenie. Decydując się natomiast na samoleczenie produktami dostępnymi bez recepty najpierw wykonaj pomiar pH pochwy i dopiero w zależności od wyniku dobierz odpowiednie leczenie. Pamiętaj też, że infekcje intymne mają tendencje do nawrotów – zachowaj czujność.

Wspieraj organizm biorąc antybiotyki

Antybiotyki sprzyjają rozwojowi infekcji grzybiczych, szczególnie w okolicach intymnych. Ich rolą jest zabicie chorobotwórczych drobnoustrojów, ale przy okazji niszczą też tzw. pożyteczne bakterie, które odpowiadają za utrzymanie kwaśnego środowiska pochwy. Przechodząc kurację antybiotykami, koniecznie zastosuj także probiotyki zawierające szczep bakteryjny, który ma zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego. To skuteczny sposób zapobiegania zakażeniom intymnym. Jeśli lekarz przy wypisywaniu recepty na antybiotyk nie przepisze probiotyku, sama mu o tym przypomnij!
Zabezpieczaj się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
Jeśli chcesz utrzymać swoje miejsca intymne w zdrowiu, stosuj prezerwatywę podczas stosunku. Skutecznie chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także infekcją z powodu otarć, którym ulega w czasie stosunku delikatna błona śluzowa. Jej uszkodzenia ułatwiają przeniknięcie drobnoustrojów do organizmu. Warto też zadbać o odpowiedni poziom wilgotności stosując specjalny żel dopochwowy, by zminimalizować ryzyko otarć w czasie stosunku.

Przestrzegaj zdrowej diety

Warto ograniczyć cukier, bo podnosi on podatność na infekcje grzybicze, czyli te, które najczęściej atakują nasze okolice intymne. Pochwa jest mocno ukrwionym narządem. We krwi znajdują się między innymi przetworzone z pożywienia cukry.
W śluzie w pochwie, który powstaje głównie z tego, co przesączają naczynia krwionośne, mogą się pojawić drożdże. Jeśli ich liczba za bardzo wzrośnie, najprawdopodobniej spotkają cię nieprzyjemne dolegliwości: pieczenie, swędzenie i stan zapalny. Najgorsze są cukry proste – kryją się w słodzonych napojach, sokach owocowych, słodyczach, ciastkach – bo są świetną pożywką dla drożdżaka wywołującego choroby grzybicze.

Ćwicz mięśnie Kegla

Mięsień łonowo-guziczny łączy kość łonową z ogonową. Jego wzmocnienie i uelastycznienie między innymi ułatwia poród, zapobiega opuszczaniu się narządów oraz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Dodatkowo ćwiczenia Kegla pomagają zrelaksować macicę i zmniejszyć skurcze miesiączkowe. Odpowiednie wyćwiczenie tych mięśni ułatwia kobietom osiągnięcie orgazmu!
Nie zapominaj o badaniach
Regularne wizyty u ginekologa są niezbędne do utrzymania zdrowia intymnego kobiety. Zakażenie bakteryjne nie zawsze daje objawy, a przy podstawowym badaniu ginekologicznym zostanie wykryte. Jednak dla pewności raz do roku trzeba wykonać cytologię, a raz na dwa lata badanie

Zrezygnuj z pełnej depilacji

Całkowite usunięcie włosów łonowych wydaje się wielu młodym kobietom bardzo seksowne, a salony depilacji chętnie proponują takie rozwiązanie. Wielu lekarzy uważa jednak, że całkowite usuwanie owłosienia w miejscach intymnych jest szkodliwe dla zdrowia, bo włosy łonowe spełniają poważne zadanie: chronią wrażliwą skórę i błony śluzowe okolic intymnych. Poza tym podczas depilacji może zostać naruszona zewnętrzna warstwa naskórka, co umożliwia bakteriom łatwiejsze wniknięcie do ciała. A stąd już tylko mały krok zakażenia skóry, bolesnego zapalenia mieszków włosowych i trudnych do usunięcia wrastających włosków.

Bądź czujna podczas miesiączki

W czasie okresu trzeba zadbać o higienę w sposób szczególny. Podmywaj się dwa-trzy razy dziennie. Jeśli w ciągu dnia nie masz takiej możliwości, użyj mokrej chusteczki do higieny intymnej o odpowiednim pH i działaniu antybakteryjnym. Podpaskę wymieniaj co dwie-trzy godziny, tampon co cztery-sześć, albo tak często, jak tego potrzebujesz. Nie zakładaj tamponu na noc, stworzysz pożywkę dla bakterii. Nie kąp się w wannie, bierz prysznic.

 

Małgorzata Nowak

 

Oryginalnie materiał pojawił się w magazynie Ach! Na Zdrowie

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.10.2018 10:46
Nie posiadam stałego partnera seksualnego, dlatego ważne było dla mnie nie tylko zabezpieczanie się przed ciążą, ale również ochrona przed infekcjami wenerycznymi. Kiedyś u ginekologa usłyszałam rozmowę dwóch koleżanek, z których jedna stosowała damską prezerwatywę. "Wyciągnęłam uch" i dowiedziałam się co nie co, co to właściwie jest. Po szperaniu w necie natknęłam się na ten produkt. Dziś sama ją stosuje. Aplikuje się ją bardzo łatwo, wyjmuje również ;p poza tym jest niewyczuwalna podczas stosunku, no i mam pewność że jestem bezpieczna i nie liczę na to że partner się domyśli.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.02.2018 16:43
higiena czy ogólne dbanie o siebie to priorytetowe sprawy. Ja do tego stopnia dbam o higinę, że kupiłam sobie specjalny biobidet gruszkę. Nie zajmuje dużo miejsca więc do torebki się mieści. Jeśli korzytam z toalety w pracy i robie 2 nie 1 to się nim podmywam. wiem że ktoś może powiedzieć że to przesada ale ja żadnych infekcji nie chciałabym mieć..
odpowiedz
Ewka (Ocena: 5) 30.01.2018 10:02
Na problemy kobiece stosuje suplement diety Endometiol, zawiera starannie dobrane witaminy, ekstrakty roślinne i działa korzystnie na funkcje układu rozrodczego kobiet . Kupuje go na stronie nowoczesneziola
odpowiedz

Polecane dla Ciebie