Kiedy dwie kreski na teście wcale nie oznaczają ciąży? Możliwości jest aż... sześć!

Warto o tym wiedzieć, bo niepozorny test może nawet uratować Ci życie!
Kiedy dwie kreski na teście wcale nie oznaczają ciąży? Możliwości jest aż... sześć!
Fot. iStock
02.11.2017

Wykonywaniu testu ciążowego zawsze towarzyszą ogromne emocje. Zwłaszcza, jeśli wcale nie starasz się jeszcze o dziecko i powiększenie rodziny wolałabyś odłożyć na później. Pozytywny wynik wywraca nawet najbardziej poukładane życie do góry nogami. Ale jak się okazuje - nie zawsze oznacza, że w twoim łonie rozwija się nowe życie.

Szacuje się, że testy ciążowe dają wiarygodny wynik w 99 proc. przypadków, jeśli stosowane są prawidłowo (zgodnie z instrukcją). Czasami zdarzają się jednak błędy. Albo dwie kreski oznaczają coś zupełnie innego. Co? O nietypowych możliwościach czytamy na łamach portalu "The Sun”.

Okazuje się, że istnieje aż 6 możliwości i tylko jedna z nich to rzeczywiście ciąża. Warto o tym wiedzieć, bo niepozorny test może nawet uratować ci życie!

Zobacz również: Reakcja faceta na poronienie: „Powiedział, że to nie było jeszcze dziecko”

pozytywny wynik testu ciążowego

fot. iStock

Nieprawidłowe wykonanie testu

To zdarza się najczęściej i trudno się temu dziwić - emocje są złym doradcą. Należy zacząć od przeczytania pełnej instrukcji, która tłumaczy krok po kroku działanie testu. Zazwyczaj wynik pojawia się po kilku minutach od kontaktu z moczem. Jeśli odczekasz zbyt długo - ten może spłynąć w nieodpowiednie miejsce i zafałszować wynik. Albo utrudni jego odczytanie.

Nie jesteś, ale byłaś w ciąży

Chodzi o tak trudne sytuacje, jak aborcja lub poronienie. To, że ciąża została zakończona, nie oznacza, że twój organizm doszedł już do siebie. Jeszcze długo charakterystyczne dla stanu błogosławionego hormony utrzymują się na podwyższonym poziomie. Całkiem możliwe, że nie doszło do kolejnego zapłodnienia, ale to poprzednie daje o sobie znać.

Zobacz również: TO NA PEWNO CIĄŻA: 9 objawów, które wskazują, że na 100% spodziewasz się dziecka!

pozytywny wynik testu ciążowego

fot. Unsplash

Poważna choroba

Niektóre choroby zupełnie dezorganizują naszą gospodarkę hormonalną i mogą pozostawiać po sobie ślad na teście ciążowym. Tak jest w przypadku m.in. guza mózgu (a konkretnie przysadki), zespołu wielotorbielowatych jajników, nowotworów piersi, szyjki macicy, jajników, choroby pęcherza moczowego, wątroby czy nerek. Nie panikuj, ale na wszelki wypadek wykonaj podstawowe badania.

Przyjmowanie leków

Pozytywny wynik testu ciążowego jest charakterystyczny dla kobiet w okresie menopauzy, które są w trakcie hormonalnej terapii zastępczej. Może także wskazywać na rozpoczęcie menopauzy, czemu towarzyszą nocne poty, suchość pochwy czy zmniejszony popęd seksualny. To wszystko wpływa na nasze hormony, które mogą zafałszować wynik.

Zobacz również: 5 pytań o test ciążowy!

pozytywny wynik testu ciążowego

fot. Unsplash

Nieprawidłowe zapłodnienie

Chodzi o zaśniad groniasty, czyli niezłośliwą postać ciążowej choroby trofoblastycznej. W wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, ta zagnieżdża się i rozrasta w macicy. To przypadłość dotycząca nawet 1 na 1000 ciąż. Zaśniad usuwa się chirurgicznie, bo w kilku procentach przypadków może przybrać postać złośliwą.

Inne przyczyny to:

- wykonanie testu zbyt wcześnie (wiarygodny wynik nie wcześniej, niż 12 dni od zapłodnienia),

- bardzo rozwodniony mocz (przyjmowanie zbyt dużej ilości napojów),

- przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych,

- białkomocz (najczęściej w chorobach nerek).

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie