Higiena intymna: Twój ginekolog byłby wściekły, gdyby się dowiedział, że TO robisz!

Podobno dzięki tej metodzie można oczyścić okolice intymne, a wagina zyska piękny zapach. To niebezpieczny mit.
Higiena intymna: Twój ginekolog byłby wściekły, gdyby się dowiedział, że TO robisz!
Fot. iStock
21.10.2017

Co jakiś czas słyszymy o nowych trendach w Internecie. Tym razem na popularności zyskało wsadzanie w waginę obranego ogórka w celu jej oczyszczenia. Cały proces polega na obracaniu warzywem przez ok. 20 minut. Dzięki tej czynności pochwa rzekomo miała zyskiwać przyjemny zapach, a dodatkowo chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Popularność metody sprawiła, że postanowiła zainterweniować specjalistka. Kanadyjska ginekolog – dr Jen Gunter powiedziała, że jest wręcz przeciwnie. W ten sposób tylko zwiększymy ryzyko zachorowania. Poza tym wkładanie ogórka do pochwy powoduje zachwianie równowagi pH pochwy oraz brzydki zapach.

„Idea, że wagina wymaga oczyszczenia, czy to obranym ogórkiem czy środkiem higienicznym jest sprzedawana w drogeriach i jest mizoginizmem ubranym w nazwę “opieka zdrowotna”. Ja nie mam żadnego z nich” – komentuje kobieta. Badania wskazują, że natrysk, oczyszczanie, para wodna, ocet, aloes, srebro koloidalne i cokolwiek innego, co przedostaje się przez waginę w najlepszym wypadku nie zrobi żadnej krzywdy, ale zwiększy ryzyko uszkodzenia dobrych bakterii albo zakłóci powierzchnię śluzówki. Co do ogórka, wkładanie go do pochwy może uszkodzić błonę śluzową. To z kolei przyczyni się do zwiększenia ryzyka wystąpienia u kobiety chorób przenoszonych drogą płciową.

Jest jeszcze jedno zagrożenie. Niewykluczone, że wkładanie tego warzywa do pochwy przyczyni się do powstania grzybicy. „Nic nie da wymycie ogórka w kuchennym zlewie” – dodaje dr Jen.

Wagina oczyszcza się sama. Potrzebuje tylko odrobiny wody i łagodnego mydła, aby zachować świeżość. Mało tego, ostatnie badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiska wykazało, że kobiety, które oczyszczają pochwy, są dwa razy bardziej narażone na powstanie raka jajników niż kobiety, które tego nie robią.

Warto też przytoczyć wyniki badań Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, które wykazują, że mydła oraz różnego rodzaju środki poślizgowe zwiększają możliwość pojawienia się opryszczki, HIV czy chlamydii.

Zobacz także: Iza Miko pokazała na Instagramie, jak dba o waginę. Będzie SKANDAL?!

 

 

Komentarze (1)

Ocena: 4 / 5
zszokowana (Ocena: 4) 25.10.2017 13:05
Co za absurd? Czy ktoś naprawde coś takiego robił? Ja mam jednak łatwiejszy i szybszy sposób na dbanie o higienę po prostu podmywam się za pomocą biobidetu. Może ten gadżet zainteresuje panie bardziej niż szukanie niemądrych zastępników zwyczajnej zdrowj higieny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo