Musisz to wiedzieć, jeśli nie chcesz zajść w ciążę: Co osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych?

Od tych produktów trzymaj się z daleka, jeśli nie chcesz już teraz zostać mamą.
Musisz to wiedzieć, jeśli nie chcesz zajść w ciążę: Co osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych?
Fot. Thinkstock
02.09.2017

Antykoncepcja hormonalna to dziś jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, stosowana przez miliony kobiet na całym świecie. Jej skuteczność szacuje się prawie na 100 procent. Pigułki antykoncepcyjne nie tylko pomagają sterować własną płodnością. Wpływają również na sylwetkę, cerę, samopoczucie czy kondycję włosów. Ta metoda antykoncepcji jest prosta. Ale jednocześnie nie jest pozbawiona wad.

Przy tabletkach trzeba uważać na wiele rzeczy, które osłabiają ich działanie. Trzymaj się od nich z daleka, jeśli nie chcesz już teraz zostać mamą.

Grejpfrut

O tym, że ten owoc może osłabić działanie pigułek antykoncepcyjnych, wiele kobiet nie ma pojęcia. Dlatego jeśli zabezpieczasz się w ten sposób, zapomnij o grejpfrucie, diecie grejpfrutowej, herbatkach z grejpfruta czy soku – i nigdy nie popijaj nim tabletek (nie wolno nim popijać żadnych leków!). Grejpfrut osłabia wchłanianie się lekarstw. Jedzenie grejpfrutów może nawet wywołać plamienia międzymiesiączkowe.

Paracetamol

Tak, tak, również ten znany lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym ma wpływ na skuteczność hormonalnej antykoncepcji. Dobra wiadomość jest taka, że tylko w przypadku przekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki. Wynosi ona 3 mg na dobę, czyli sześć tabletek. W takim przypadku pamiętaj o dodatkowej metodzie antykoncepcji, bo możesz zajść w ciążę!

Polecamy także: Twoja pochwa NIGDY nie powinna tak pachnieć. 6 aromatów, które zwiastują problemy!

 

hormony

Fot. Thinkstock

Chrom

Jeśli bierzesz pigułki, powinnaś unikać chromu – pod każdą postacią. Żeby mieć pewność, że tabletka antykoncepcyjna się wchłonęła, powinnaś wziąć ją najpierw, a dopiero po co najmniej czterech godzinach chrom. Uważaj również na odchudzające preparaty zawierające ten pierwiastek.

Węgiel

Tutaj jest podobnie jak z chromem. Jeśli przyjmujesz węgiel leczniczy, lepiej uważaj, bo może to wpłynąć na obniżenie działania pigułek antykoncepcyjnych. Żeby do tego nie dopuścić, najpierw przyjmij tabletkę, a dopiero po koło czterech godzinach sięgnij po węgiel. Dzięki temu pigułka zdąży się wchłonąć, a ty nie będziesz się musiała obawiać, że zostaniesz mamą.

 

hormony

Fot. Thinkstock

Dziurawiec

Przy hormonalnej antykoncepcji powinnaś zapomnieć o naparze z dziurawca. Ma on działanie uspokajające, stosuje się go również przy biegunkach i chorobach wątroby, ponieważ zawarta w nim hyperforyna wpływa na zwiększenie wydajności wątroby. A to z kolei osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych, ponieważ wątroba szybciej rozkłada leki i pozbywa się ich z organizmu. Przez to spada poziom hormonów potrzebnych do jajeczkowania.

Pozostałe leki, które osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych (przyjmuj je kilka godzin po wzięciu tabletki, a wcześniej porozmawiaj o nich z lekarzem):

Amotaks, augumentin, amotax, amoksycylina, Bromergon, Doxycyclin, Doxycylinum, Deprim, Forcid, Hiconcil, keflex, klindamycyna, Myconafina, Ospamox, Relanium, Tegretol, Taromentin, tetracyklina, tegretol, Curam, Doxyratio M, sumamed, azithromycin ratiopharm 500`, Unidox.

Nie zapominaj, że wpływ na działanie hormonalnej antykoncepcji mają również antybiotyki, leki stosowane w leczeniu padaczki lub innych chorób (prymidon, okskarbazepina, karbamazepina, felbamat, topiramat, hydantoiny, barbiturany), rytonawir, czyli lek stosowany w leczeniu infekcji wirusem HIV oraz gryzeofulwina, czyli lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych.

Polecamy także: Ból, wymioty, nagłe ataki potu. Jak sobie poradzić z wyjątkowo ciężką miesiączką?

 

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.10.2018 10:56
Wychodzi z tego artykułu, że wiele rzeczy osłabia działanie hormonów! Tak, więc po co się męczyć i stresować, a do tego truć. Ja od wielu miesięcy stosuje komputer cyklu MyWay i wiem kiedy mam owulację, a kiedy nie. Nie stosuje wyliczeń na papierze i kalendarzyka. Komputer robi to za mnie. Jest jak gdyby inteligentny bo na podstawie zebranych danych wie co się dzieje z moim ciałem i podpowiada mi czy zajście w ciąże jest wysokie czy też jest okres bezpieczny ;p Dzisiaj nie wyobrażam sobie bez niego mojego życia seksualnego.
odpowiedz
Hanika (Ocena: 5) 25.09.2017 01:54
Ja nie wiedziałam o paracetamolu (zbliża się okres przeziębień), a niedawno zaczęłam brać tabletki Vibin mini (pierwsze antykoncepcyjne, mają nieco mniejszą dawkę hormonu) i sprawdzają się u mnie bardzo dobra:)
odpowiedz
Mirella (Ocena: 5) 17.09.2017 13:10
naprawde grejpfrut? zima jem praktycznie kilogramy tych owocow! a inne cytrusy? w zyciu o czyms takim nie slyszalam...a czy taka sama zasada jest przy innych metodach? ja mam wkładkę levosert ale nie czytalam nigdzie ze grejpfruty osłabiają przyswajanie antykoncepcji
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 02.09.2017 07:01
Dzienna dawka bezpieczna paracetamolu to 4 GRAMY... jedna tabletka zawiera najczęściej 500mg. Jeśli bierzecie się już za taki artykuł to chociaż sprawdźcie co piszecie. 3mg to nawet nie jest 1/10 jednej tabletki
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie