Zapamiętaj datę 22 lipca 2017 roku. Potem PIGUŁKI DZIEŃ PO kupisz tylko na receptę

Nowe przepisy w praktyce oznaczają koniec dostępu do antykoncepcji awaryjnej dla Polek.
Zapamiętaj datę 22 lipca 2017 roku. Potem PIGUŁKI DZIEŃ PO kupisz tylko na receptę
Fot. Thinkstock
28.06.2017

Prezydent RP podpisał ustawę zakładającą m.in. wprowadzenie recept na pigułki dzień po – ellaOne. Nowe przepisy w praktyce oznaczają koniec dostępu do antykoncepcji awaryjnej dla Polek. Ustawa wejdzie w życie z dniem 23 lipca 2017 r. (1). Do tego czasu lek ellaOne może być sprzedawany bez recepty.

Brak przesłanek do zmiany prawa


Rząd wprowadził nowe przepisy wbrew opiniom ekspertów oraz stanowiskom organizacji społecznych.

Zgodnie z prawem obowiązującym od 2015 roku w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, ellaOne jest sprzedawana bez recepty. Komisja Europejska zezwoliła bowiem na bezpośredni dostęp do leku ellaOne na podstawie pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków. Obecnie ellaOne sprzedawana jest bez recepty w 26 krajach europejskich. Inaczej jest jedynie na Węgrzech.

Zdaniem ekspertów brakuje również przesłanek medycznych, aby zakwalifikować tabletkę ellaOne do leków wydawanych na receptę.

– „Komisja Europejska zadecydowała, że lek ten powinien mieć status OTC. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych również nie wniósł w tej sprawie sprzeciwu. Oznacza to, że organy europejskie i polskie powołane do badania bezpieczeństwa leków, mając dostęp do badań klinicznych, raportów bezpieczeństwa oraz danych medycznych uznały, że jest to lek bezpieczny w grupie pacjentów, którzy osiągnęli okres dojrzewania płciowego. Decyzja więc o zmianie kategorii dostępności tabletki ellaOne i umieszczenia jej wśród leków, które wymagają uzyskania recepty nie jest podyktowana względami klinicznymi” – wskazywało ponad dwudziestu ginekologów w liście skierowanym do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, którego resort odpowiadał za przygotowanie projektu ustawy.

Zmiany groźne dla zdrowia pacjentek


Zdaniem ekspertów ograniczenie dostępności do środków antykoncepcji awaryjnej może również stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiet, które z uwagi na długi czas oczekiwania na wizytę u ginekologa, w wyjątkowych sytuacjach mogą szukać środków tego typu poza oficjalnym obiegiem. Konsekwencją braku dostępu do pigułki dzień po może być również wzrost liczby nielegalnych aborcji.

(1). Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 25 maj 2017 r. wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (publikacja aktu nastąpiła w dniu 22 czerwca 2017 r.).

Materiały prasowe

Komentarze (11)

Ocena: 4.64 / 5
fafinka (Ocena: 5) 26.10.2017 22:14
co prawda przed ciaza bronia mnie tabletki belara ale pamietam czasy samych gumek i stresu gdy gumka pekla czy spadna.. zadna kobieta nie powinna sie o te tabletki prosic !!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.07.2017 11:36
Trzeba było wcześniej zrobić zapasy, co za czasy nastały :(((((
odpowiedz
Majenka (Ocena: 5) 02.07.2017 17:57
Mnie na szczęście problem załatwienia recepty na pigułkę po nie dotyczy bo korzystam ze stałego zabezpieczenia przed ciążą- wkładki levosert. Nie zmienia to faktu, że jestem oburzona tym, że duża grupa kobiet w naszym kraju będzie mieć problem z zakupem tej tabletki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.06.2017 22:33
Róbcie zapasy XD
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 28.06.2017 20:48
Ciemnogród, zaścianek, pora uciekać....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo