Co oznacza kolor menstruacyjnej krwi? Sygnały, które powinny Cię zaniepokoić, to...

Organizm sygnalizuje poronienie, mięśniaka macicy, wewnętrzne kontuzje, problemy hormonalne oraz wiele innych.
Co oznacza kolor menstruacyjnej krwi? Sygnały, które powinny Cię zaniepokoić, to...
Fot. iStock
15.06.2017

Nasze ciało często sygnalizuje swoim wyglądem choroby. Najlepszym przykładem są wypryski na skórze, wypadające włosy, nietypowy odcień twarzy, cienie pod oczami, a także wiele innych. Nie inaczej jest w przypadku okresu. Po kolorze upływającej krwi poznasz, czy coś Ci dolega. To bardzo ważne, aby kontrolować stan zdrowia wewnętrznych narządów płciowych, bo w przyszłości możesz mieć problemy z zajściem w ciążę albo nabawić się poważnej choroby w wyniku zaniedbania. Sprawdź, co oznaczają poszczególne kolory menstruacyjnej krwi.

Krwistoczerwony

Wszystko wskazuje na to, że jesteś zdrowa. Jeżeli Twój okres nie trwa zbyt długo, czyli ponad 7 dni, i nie jest zbyt obfity, nie masz powodów do niepokoju.

Ciemnoczerwony

Wszystko w porządku. W niektórych przypadkach krew może być ciemniejsza. Pojawiają się w niej także zakrzepy. Zaniepokoić powinien Cię jedynie dłuższy czas występowania takiego okresu. Niewykluczone, że masz mięśniaka macicy. Nie bagatelizuj tej sprawy i niezwłocznie udaj się do ginekologa.

Zobacz także: Porada ginekologiczna: 5 sposobów na bóle menstruacyjne

 

kolor menstruacyjnej krwi

Fot. iStock.com

Jasnoróżowy

Krew menstruacyjna o tej barwie podczas okresu oznacza, że masz lżejszy dzień. Jeżeli występuje na początku miesiączki lub pomiędzy nimi, lepiej skonsultować się ze specjalistą. Czasami nabawiamy się kontuzji i nie jesteśmy tego świadome. Jasnoróżowa barwa w niektórych przypadkach sygnalizuje ciążę.

Brązowy

Wiele kobiet niepokoi się, gdy upływającą krew jest koloru brązowego, a nawet brązowo-czarnego. Możliwości są dwie. Pierwsza to – starsza krew, która może być nawet pozostałością z poprzedniego okresu. Jeżeli chodzi o drugą, barwa krwi powinna Cię zaniepokoić, gdy występują w niej plamki o zabarwieniu żółto-pomarańczowym. Znaczenie ma także długość krwawienia. Gdy stan utrzymuje się przez kilka dni, koniecznie powinnaś skonsultować się z ginekologiem.

Pomarańczowy

Czasami krew ma lekkie zabarwienie pomarańczy. Jeżeli towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, może chodzić o infekcję. Nie zawsze jednak jest to powód do niepokoju. Krew często przybiera tę barwę, gdy miesza się z śluzem.

kolor menstruacyjnej krwi

Fot. iStock.com

Zakrzepy

Większość z nas uważa, że są normalne, ale nie zawsze. W większości przypadków to niezapłodniona komórka, ale zakrzepy mogą również świadczyć o mięśniaku macicy. Mało kobiet jest także świadomych, że szare zakrzepy są objawem poronienia i wiele ciąż kończy się właśnie w ten sposób.

Obfite krwawienie

Zazwyczaj trwa przez pierwsze 2-3 dni. Jeżeli dłużej, skonsultuj się z lekarzem. Liczy się także, ile krwi wypływa z Ciebie podczas bardziej obfitych dni. Wyznacznikiem mogą być trzy podpaski maxi dziennie. Jeżeli potrzebujesz ich więcej, również powinnaś udać się do ginekologa.

Brak okresu

Dla wielu kobiet to oznaka ciąży, jednak nie zawsze tak jest. W grę wchodzą zaburzenia hormonalne, menopauza, choroby, trudne doświadczenia, a także spadek wagi.

Znikome krwawienie

Zauważyłaś jedynie drobinki krwi? Mogą one świadczyć o ciąży lub zaburzeniach hormonalnych.

Zibacz także: OKRES: Ciekawostki & zagwozdki

Źródło: https://viralka.pl/to-jak-wyglada-twoj-okres-mowi-wiele-o-twoim-zdrowiu-te-informacje-moga-uratowac-ci-zycie/

 

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.06.2017 10:38
Łatwy sposób na dorobienie pieniędzy na wypełnianiu ankiet :) http://swpanel.pl/rejestracja?ref=184083
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.06.2017 09:11
ZAKRZEPY? Skrzepy, a nie zakrzepy! Zakrzep to czop tworzący się w świetle naczynia na skutek wykrzepiania się krwi lub zlepiania i osadzania płytek krwi. Co za ignorant to pisał...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo