„Ratunku, spóźnia mi się okres!”. Kiedy to wcale nie musi oznaczać ciąży?

Nie wpadaj w panikę. Jest na to przynajmniej kilka innych wytłumaczeń...
„Ratunku, spóźnia mi się okres!”. Kiedy to wcale nie musi oznaczać ciąży?
Fot. Thinkstock
18.06.2017

Kiedy twój cykl menstruacyjny działa jak w zegarku i z dużą dokładnością jesteś w stanie stwierdzić, kiedy nadejdą „te dni” - nawet niewielkie opóźnienie wzbudza lęk. Dla większości z nas to ewidentny sygnał wysyłany przez organizm, który można zinterpretować tylko w jeden sposób: ciąża. Skoro wcześniej wszystko wszystko szło zgodnie z planem, a teraz miesiączka nie chce przyjść - jesteś już niemal pewna, że doszło do wpadki i najpóźniej za 9 miesięcy zostaniesz mamą.

Spokojnie, panika wcale nie jest wskazana, a negatywny test ciążowy wcale nie musi kłamać. Opóźniony okres wynika nie tylko z zapłodnienia - informuje portal „Elite Daily”. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być przynajmniej kilka. Zanim poinformujesz chłopaka, że spodziewacie się dziecka, najpierw powinnaś je wykluczyć. Brak krwawienia miesięcznego przez kilka dni, a nawet tygodni, to jeszcze nie powód, by wybierać imię dla potomka.

Choć powody mogą być równie poważne i wymagające zupełnej zmiany stylu życia…

Zobacz również: Twój okres: co jest normalne, a co nie?

 

spóźnia mi się okres

fot. Thinkstock

Nadmierny wysiłek fizyczny

Może zaczęłaś niedawno ćwiczyć albo zwiększyłaś intensywność dotychczasowych treningów? Nieregularna miesiączka to chleb powszedni dla większości profesjonalnych sportsmenek, ale także dla amatorek, które podeszły do tematu zbyt ambitnie.

Przyjmowanie leków

Zaczęłaś swoją przygodę z antykoncepcją hormonalną lub po dłuższym czasie zmieniłaś pigułki? Obecne w nich hormony mają bezpośredni wpływ na nasz cykl i mogą odpowiadać za opóźnienie miesiączki. Podobnie jak większość leków na depresję.

Zwiększony stres

W naszym mózgu występuje część o nazwie podwzgórze. To właśnie tam buzują nasze hormony. Na im większy stres jesteśmy narażone, tym gorzej działa ten mechanizm. Przeprowadziłaś się? Rozpoczęłaś nowy związek? Zakończyłaś poprzedni? Za dużo pracujesz? To może być to.

Zobacz również: Seks w czasie okresu: Dlaczego POWINNAŚ go uprawiać?

spóźnia mi się okres

fot. Thinkstock

Karmienie piersią

Jeśli jesteś już mamą i podejrzewasz, że właśnie zaszłaś w kolejną ciążę - wytłumaczenie może być zupełnie inne. Za opóźnioną miesiączkę często odpowiada laktacja. To okres w życiu, kiedy hormony dosłownie szaleją i trudno nad nimi zapanować.

Wahania wagi

Nasza równowaga hormonalna jest wyjątkowo chwiejna. Zależy od najróżniejszych zmian w organizmie. Przyczyną może być np. gwałtowne przytycie lub zrzucenie wielu kilogramów. Nie wspominając o zaburzeniach odżywiania, które mogą za to odpowiadać.

Przyjmowanie narkotyków

Wszelkiego rodzaju substancje psychoaktywne wpływają nie tylko na nasze postrzeganie świata, ale także czysto fizyczne działanie organizmu. Mało która konsumentka nielegalnych substancji może się pochwalić regularnym cyklem.

Zobacz również: To dlatego może Ci się spóźniać okres!

spóźnia mi się okres

fot. Thinkstock

Choroby

Zespół wielotorbielowatych jajników to najczęstsze zaburzenie hormonalne występujące u kobiet w wieku rozrodczym. Wpływa na naszą płodność, a co za tym idzie - cykl. Opóźniona miesiączka może również wskazywać na chorobę tarczycy albo przedwczesną menopauzę.

Pomyłka w liczeniu

Najczęściej okazuje się jednak, że to nie miesiączka się spóźnia, ale… źle to sobie wszystko obliczyłaś. Prowadzenie papierowego dzienniczka, a nawet korzystanie ze specjalnej aplikacji do śledzenia cyklu nie gwarantuje sukcesu.

Odetchnęłaś z ulgą?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
kajetka (Ocena: 5) 25.09.2017 11:18
Bardzo madry artykul, jednak tak jak pisze @lufka powodow moze byc mnostwo. Ja mialam batrdzo rozregulowana gospodarke hormonalna i dopiero belara ustabilizowala mi cykle. Teraz w pelni moge panowac nad tym kiedy dostane okres :)
odpowiedz
Mufka (Ocena: 5) 18.06.2017 21:48
A tu akurat powodów może być wiele dobrze, ze dodaliście ten artykuł bo pewnie niejednej kobietce się przyda :D No ja akurat z regularnością nie mam problemu bo po założeniu wkładki levosert krwawienia mam jak w zegarku ale pamiętam jakie miałam z tym problemy przez rozpoczęciem stosowania antykoncepcji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie