7 strasznych EFEKTÓW UBOCZNYCH, z którymi musisz się liczyć po odstawieniu pigułek

Rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej nie jest łatwa i przyjemna...
7 strasznych EFEKTÓW UBOCZNYCH, z którymi musisz się liczyć po odstawieniu pigułek
Fot. Thinkstock
21.04.2017

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych form antykoncepcji (zaraz po prezerwatywach). Kiedy jesteśmy zdrowe, a środek zostanie odpowiednio dobrany - powinno obyć się bez efektów ubocznych. Te jednak zawsze są możliwe, bo mówimy o kuracji hormonalnej. I nie chodzi wyłącznie o czas, kiedy je przyjmujemy. Odstawienie pigułek także nie pozostaje obojętne dla funkcjonowania naszego organizmu.

Czasami decydujemy się na to po latach regularnego zabezpieczenia się w ten sposób. Powody są różne - na jakiś czas rezygnujemy z życia seksualnego, przeszkadzają nam efekty uboczne albo zaczynamy starać się o dziecko. Bez względu na powód, musimy liczyć się z objawami charakterystycznymi dla zespołu odstawienia. Fizycznymi, jak i psychicznymi.

Z czym musisz się liczyć, jeśli nagle zrezygnujesz z antykoncepcji hormonalnej?

Zobacz również: Antykoncepcja jest przejawem niedojrzałości - Czy tego będzie uczona polska młodzież w szkołach?

 

odstawienie pigułek antykoncepcyjnych

fot. Thinkstock

Hormony oszaleją

Nie ma co udawać - przez lata pigułki antykoncepcyjne w bezpośredni sposób wpływały na gospodarkę hormonalną twojego organizmu. Po odstawieniu nastąpi jej zachwianie. To zazwyczaj objawia się emocjonalnym rollercoasterem. Od ulgi, że wreszcie się uwolniłaś, aż do przerażenia, że bez antykoncepcji nie da się normalnie funkcjonować. Będziesz rozdrażniona, przestraszona i niepewna przyszłości.

Nie będziesz wiedziała, kiedy wróci miesiączka

Odstawienie pigułek oznacza hormonalny krach. Może zdarzyć się wszystko, więc trudno cokolwiek przewidzieć. Jeśli w czasie przyjmowania antykoncepcji nie występowało krwawienie miesięczne lub było bardzo słabe, teraz musisz liczyć się z najgorszym. Pewnego dnia wszystko wróci do normy, ale do tego czasu będziesz obawiała się jasnych ubrań i zawsze będziesz miała przy sobie podpaski. A i tak wszystko wydarzy się w najmniej oczekiwanym momencie.

Zobacz również: EXCLUSIVE: Pigułki antykoncepcyjne zniszczyły mi życie

odstawienie pigułek antykoncepcyjnych

fot. Thinkstock

Powróci strach przed ciążą

Żadna forma antykoncepcji nie jest w 100 procentach skuteczna, ale na pigułkach czułaś się w miarę bezpiecznie. To już jednak przeszłość. Przed i po każdym najbliższym stosunku będziesz sobie wmawiała, że tym razem na pewno zostaniesz matką, chociaż bardzo tego nie chcesz. Statystyki dotyczące skuteczności prezerwatyw wcale cię nie uspokoją.

Miesiączka stanie się nieprzewidywalna

Kiedy przyjmowałaś tradycyjne pigułki antykoncepcyjne - twój organizm działał jak szwajcarski zegarek i mogłaś z dużą dokładnością przewidzieć, kiedy pojawi się okres. W przypadku antykoncepcji progesteronowej (tzw. mini-pill) misiączki były bardzo słabe albo zupełnie zanikły. Po odstawieniu nie będziesz znała dnia, ani godziny. I wcale nie chodzi o pierwszą menstruację, ale także wiele kolejnych.

Zobacz również: Jak odzyskać zdrowie po odstawieniu antykoncepcji?

odstawienie pigułek antykoncepcyjnych

fot. Thinkstock

Przeżyjesz najgorsze wahania nastroju w życiu

Być może będziesz szczęściarą, która zupełnie tego nie odczuje, ale szanse są raczej małe. Rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej zazwyczaj prowadzi do zupełnego rozstrojenia emocjonalnego. Nawet przez 1,5 miesiąca nie będziesz nad sobą zupełnie panowała. Od nieuzasadnionej euforii do płaczu bez powodu.

Pojawią się problemy z wagą

Nie możesz do końca przewidzieć, jak odstawienie wpłynie na twoją figurę. Wiele kobiet po odstawieniu pigułek chudnie, bo antykoncepcja wpływała na zwiększenie masy ciała. To całkiem niezła wiadomość. Niestety, równie prawdopodobne jest to, że przytyjesz.

Ucierpi na tym twoja uroda

Hormony przyjmowane w pigułkach mogły mieć bardzo pozytywny wpływ na twój wygląd. Po ich odstawieniu możliwe jest pojawienie się trądziku, jakiego nie miałaś nawet jako nastolatka. Włosy też mogą ucierpieć, bo staną się zbyt suche albo przetłuszczone.

Polecane wideo

Komentarze (25)

Ocena: 4.44 / 5
gość (Ocena: 5) 16.10.2018 11:15
Dla tych wszystkich skutków ubocznych nigdy nie zacznę brać tabletek hormonalnych. Ja od długiego czasu sama myślę nad swoim zdrowiem i bezpieczeństwem podczas współżycia. Stosuje damską prezerwatywę i nie muszę się martwić, że partner będzie miał przy sobie gumkę. Poza tym nie zarażę się żadną chorobą weneryczną.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.07.2017 11:08
Też po odstawieniu pigułek przytyłem. Aż 15 kg. :( I mój mały strasznie spuchł i stał się żylasty. :( Co robić Pani Doktor? Chce Pani spróbować go leczyć?
odpowiedz
podpis (Ocena: 5) 23.04.2017 08:32
po odstawieniu pigułek co jakiś czas pojawia się u mnie ból owulacyjny, niestety... i to najgorsza wada tego wszystkiego
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.04.2017 17:17
Osoby biorące antykoncepcje uprawiają nieświadome praktyki okultystyczne. Pan Bóg tworząc człowieka, kobietę dał jej dni płodne i nie, po to, aby się rozmnażać. Jeśli kiedyś dawno temu była np. taka sytuacja, że kobieta przeżyła przygodny seks z mało znanym lub nieznanym mężczyzną i zaszła z nim w ciążę, to po prostu rodziła dziecko lub porzucała gdzieś(albo, co innego, ale o tym nie będę pisać). Tabletki antykoncepcyjne to wymysł NIEDAWNYCH czasów, człowiek nie jest stworzony z myślą, aby nie rodzić dzieci(wyjątkiem są medyczne przypadki niepłodności lub bezpłodności), ale ludzie opamiętajcie się! Bierzecie chemię, która w chemiczny sposób rozpi***** wasze hormony a później piszczycie, że tyjecie i wam zrobiło kuku z psychiką. Aby tego uniknąć i więcej nie doświadczać udręk psychicznych i fizycznych, (które macie na własne życzenie) jest skończenie przyjmowania tego szataństwa i zdania się na Wolę Bożą. Bowiem jak Pan Bóg zasądzi tak będziecie mieć dzieci. Z resztą kobieta nie jest stworzona do rodzenia dzieci w późnym wieku tylko jak jest młoda. I tak współczuje tym, którzy się tym trują. Koniec.
zobacz odpowiedzi (4)
m (Ocena: 5) 21.04.2017 14:10
konkluzja tego artykułu jest taka, żeby nie odstawiać pigułek bo nic dobrego nas nie spotka...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie