Stosunek przerywany: Czy możesz zajść w ciążę, jeśli partner w porę się wycofa?

Czy stosunek przerywany to w ogóle metoda antykoncepcji?
Stosunek przerywany: Czy możesz zajść w ciążę, jeśli partner w porę się wycofa?
Fot. Thinkstock
08.09.2016

Witam,

Od niedawna współżyję z chłopakiem i przyznam, że seks w prezerwatywie nie bardzo nam odpowiada. Koleżanki doradzają mi, żebym spróbowała stosunku przerywanego. Podobno to takie proste, wystarczy, żeby mężczyzna tuż przed wytryskiem wyjął członka z pochwy. Znajome mówią, że jak facet jest odpowiedzialny i się skupi, to nie może stać się nic złego. Moje przyjaciółki zabezpieczają się tak zresztą od kilku lat i żadna nie wpadła.

Ja jednak trochę się waham, bo ostatnio przeczytałam gdzieś, że wcale nie musi dojść do wytrysku, żeby kobieta zaszła w ciążę. Czy to prawda? Proszę o odpowiedź.

Kinga, 17 lat

Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości...

Zobacz również: LIST: „Studiuję ginekologię. Moje pacjentki nie będą miały dostępu do antykoncepcji!”

stosunek przerywany

Fot. Thinkstock

Rzeczywiście, stosunek przerywany to nie najlepsza metoda antykoncepcji, choć najnowsze badania wykazują, że wielu Polaków decyduje się na ten rodzaj zbliżenia. Oszczędzanie na prezerwatywach i pigułkach może mieć jednak przykre konsekwencje. Jakie?

Przede wszystkim wycofywanie członka z pochwy chwilę przed wytryskiem wcale nie znaczy, że do organizmu kobiety nie dostaje się męskie nasienie. Śladowe ilości plemników znajdują się bowiem również w preejakulacie, czyli wydzielinie wydobywającej się z penisa w trakcie pobudzenia seksualnego.

stosunek przerywany

Fot. Thinkstock

W szale uniesień trudno jest wszystko kontrolować. Nawet więc jeżeli kochankowie nie decydują się na pełne zbliżenie i pozostają przy pettingu czy stosunku przerywanym, ryzyko zajścia w ciążę - chociaż minimalne - nadal istnieje.

Do zapłodnienia wystarczy to, aby odrobina spermy lub preejakulatu dostała się do pochwy lub w jej okolice. Sposobności ku temu jest wiele – nasienie może zostać przeniesione na palcach partnera lub spłynie bezpośrednio z penisa, który nawet przez przypadek dotknie genitaliów partnerki.

Zobacz również: Katolicki gabinet ginekologiczny: Tu nie ma miejsca na antykoncepcję i in vitro!

stosunek przerywany

Fot. Thinkstock

Oczywiście prawdopodobieństwo wpadki jest tutaj o wiele mniejsze niż w przypadku odbywania pełnego stosunku. Mimo wszystko jednak, decydując się na fizyczne zbliżenie, zawsze warto sięgnąć po antykoncepcję.

Co jeszcze przemawia na niekorzyść przerywanego seksu? A gdyby podczas stosunku partnera zawiódł refleks? Wtedy, szczególnie jeśli kobieta ma dni płodne, ryzyko zapłodnienia jest ogromne! Dodatkowo, jak podkreślają seksuolodzy, stosunek przerywany może obniżać satysfakcję z seksu, a nawet stać się przyczyną neurotycznego niepokoju, oziębłości seksualnej, zaniku orgazmu, przedwczesnej ejakulacji oraz impotencji.

Dzieje się tak głównie dlatego, że w czasie zbliżenia partnerzy odczuwają niepokój i napięcie, a seks zaczyna im się kojarzyć z czymś przykrym. Aby tego uniknąć, warto zgłosić się do zaufanego ginekologa, który dobierze najlepszą dla nas metodę antykoncepcji.

stosunek przerywany

Fot. Thinkstock

Co zrobić, kiedy podczas stosunku przerywanego sperma jednak dostanie się do pochwy? W takich podbramkowych sytuacjach wiele par decyduje się na skorzystanie z tzw. antykoncepcji awaryjnej. Jednak mimo że metoda ta znana jest w Polsce od wielu lat, wciąż mnóstwo kobiet przyjmuje pigułki „72 godziny po” z wielki lękiem.


Tabletka spełniająca rolę antykoncepcji doraźnej zawiera dużą dawkę progestagenu. Trzeba ją przyjąć jak najszybciej po stosunku, najlepiej w ciągu 24-72 h. Jeśli zażyjesz pigułkę przed owulacją (czyli przed około 14. dniem cyklu), nie dopuści ona do jajeczkowania. Jeśli w trakcie owulacji, spowoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, przez co zmniejszy możliwość dotarcia plemników do komórki jajowej oraz, gdy nawet jakimś cudem do niej dotrą, zapobiegnie implantacji (zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki).

stosunek przerywany

Fot. Thinkstock

Czy po przyjęciu pigułki może dojść do zaburzeń cyklu? Jak w przypadku każdych leków hormonalnych, tak również i tutaj istnieje ryzyko wystąpienia pewnych zaburzeń. Zwykle są one jednak przejściowe i wszystko wraca do normy już w kolejnym cyklu.

Lekarze zalecają, aby tę doraźną metodę zapobiegania ciąży stosować w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, nie częściej niż raz w miesiącu. Na pewno nie może być to rutynowa metoda antykoncepcji. W przeciwnym razie gospodarka hormonalna organizmu zostanie totalnie rozregulowana.

stosunek przerywany

Fot. Thinkstock

Jakie efekty niepożądane wywołuje antykoncepcja doraźna? Najczęstsze skutki uboczne to nudności, a czasami też wymioty. Może również pojawić się krwawienie albo plamienie, ale zazwyczaj krótkotrwałe. Czasami kobiety narzekają także na bóle głowy, uczucie zmęczenia i senności, bóle piersi. Wszystkie te objawy powinny ustąpić w przeciągu doby od przyjęcia tabletki. W przypadku silnego krwawienia, konieczna jest konsultacja lekarska.

Zobacz również: 5 rzeczy, na które twój ginekolog nigdy nie zwróci uwagi

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
agata (Ocena: 5) 13.09.2016 20:04
Stosunek przerywany to nie metoda antykoncepcji. Fajnie wyjaśnione jest to w tym artykule: http://www.naturalna-plodnosc.pl/index.php/antykoncepcja-bez-hormonow/poradnik-antykoncepcji/wszystko-co-chcielibyscie-wiedziec-o-seksie-ciazy-i-antykoncepcji-a-boicie-sie-zapytac/
odpowiedz
haahaahaha (Ocena: 5) 09.09.2016 13:40
wy te artykuły to dla dziesięciolatek piszecie? niedługo przeczytam udawane listy o tym, że chłopiec 15stoletni zastanawia się czy podkraść ojcu iqman żeby się sprawdzić w łóżku z dziewczyną i nie wie czy to dobry pomysł..... jeny......
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.09.2016 20:49
sa dni plodne i bezplodne ,ludzie myslcie troche
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 08.09.2016 09:09
Ja przez " przerywane" mam 2 latka koło siebie.
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 08.09.2016 08:22
Z powodu terapii innymi lekami - nie mogę przyjmować antykoncepcji doustnej. Od prezerwatyw dostaję uczulenia i ja i mój partner. Od kilku lat uprawiamy seks przerywany, bo nie widzę dla siebie innej opcji. Założyłabym spiralę, ale nie stać mnie (znajoma miała najtańszą opcję i dużo problemów z tym związanych; nie chcę tak ryzykować). Nie wie, jak inaczej mogę uniknąć ciąży. Oboje nie chcemy mieć dzieci - ani teraz, ani w ogóle. Myślę nad sterylizacją, bo nie widzę dla siebie innej opcji.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo