Choroby weneryczne, którymi możesz się zarazić... bez stosunku

Czasami wystarczy przytulenie, pocałunek lub miłość francuska. Poznaj ryzyko!
Choroby weneryczne, którymi możesz się zarazić... bez stosunku
Fot. Thinkstock
07.05.2016

Choroby przenoszone drogą płciową to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Chociaż teoretycznie wiemy i rozumiemy coraz więcej, równocześnie podejmujemy coraz bardziej ryzykowne zachowania. Seks otacza nas ze wszystkich stron, dlatego zarazić się jest niezwykle łatwo. Czasami nie musi nawet dojść do pełnego stosunku, czego młodzi ludzie nie są zazwyczaj świadomi.

Edukacja seksualna praktycznie nie istnieje, o czym świadczą tysiące nowych zachorowań na kiłę, rzeżączkę czy nawet AIDS. Niektórzy nastolatkowie wierzą, że jeśli zrezygnują z kontaktu dopochwowego - problem przestaje istnieć. Miłość francuska to wyłącznie przyjemność bez żadnego ryzyka.

Fakty temu przeczą. Czasami wystarczy jedno przytulenie, by nabawić się choroby i wstydu. Sprawdź, co Ci grozi!

Zobacz również: Najczęstsze choroby weneryczne. Jesteś w grupie ryzyka?

 

choroby weneryczne

fot. Thinkstock

WSZY ŁONOWE

 

Jak można się zarazić? Przez dotyk.

Wystarczy, że jeden z partnerów cierpi na tę przypadłość, by drugi błyskawicznie się zaraził. Dotyk dłonią lub przytulenie prowadzi do rozprzestrzeniania się wszy żerujących na owłosieniu łonowych. Jedna samica jest w stanie złożyć nawet 50 jaj. Pasożytów można się pozbyć, ale to nic przyjemnego.

choroby weneryczne

fot. Thinkstock

OPRYSZCZKA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH

 

Jak można się zarazić? Przez dotyk i seks oralny.

Dolegliwość o podłożu wirusowym niezwykle łatwo się rozprzestrzenia. Czasami wystarczy dotknąć zakażonego partnera dłonią lub go pocałować. W przypadku fellatio opryszczka pojawia się na żołędzi i napletku penisa oraz na wargach sromowych pochwy. Leczenie trwa długo i możliwe są nawroty.

 

choroby weneryczne

fot. Thinkstock

HPV

 

Jak można się zarazić? Przez dotyk i seks oralny.

Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje niezwykle niebezpieczne zakażenie, które może skutkować rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i ustnej części gardła. W większości wypadków wystarczy kontakt z naskórkiem chorego. Miłość francuska znacznie zwiększa ryzyko. Na rynku dostępna jest szczepionka na wirus HPV.

Zobacz również: Brodawki płciowe: Czy jesteś w grupie ryzyka?

choroby weneryczne

fot. Thinkstock

CHLAMYDIA

 

Jak można się zarazić? Przez seks oralny.

Bakteria ta odpowiada za stany zapalne i choroby układu moczowo-płciowego. Może skutkować poronieniem. Niebezpieczna dla kobiet, jak i mężczyzn. O zakażenie najłatwiej poprzez kontakt oralny z nosicielem, co skutkuje zapaleniem cewki moczowej, nadżerek macicy i cyst. Leczenie polega na antybiotykoterapii obojga partnerów, aby bakteria nie mogła się dalej rozprzestrzeniać.

choroby weneryczne

fot. Thinkstock

RZEŻĄCZKA

 

Jak można się zarazić? Przez seks oralny.

To choroba zakaźna wywołana przez bakterię. Najczęściej do zarażenia dochodzi w czasie stosunku, ale równie ryzykowny jest kontakt oralny z zakażonym. W przypadku kobiet objawami są: upławy, zaburzenia cyklu miesiączkowego lub obfita menstruacja. U mężczyzn: ból przy oddawaniu moczu i ropny wyciek z cewki moczowej. Przy braku leczenia konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze.

choroby weneryczne

fot. Thinkstock

KIŁA

 

Jak można się zarazić? Przez seks oralny.

Zarazić można się przede wszystkim przez stosunek pochwowy i analny, ale także oralny. Czasami wystarczy pocałunek. Nieleczona kiła skutkuje poważnymi konsekwencjami dla całego organizmu. Możliwe są m.in. uszkodzenie układu nerwowego i układu krążenia, zaburzenia psychiczne, utrata wzroku, a w przypadku ciężarnych - zakażenie płodu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Zobacz również: Najpowszechniejsze infekcje dróg intymnych

choroby weneryczne

fot. Thinkstock

HIV

 

Jak można się zarazić? Przez seks oralny.

Zakażenie wirusem niedoboru odporności najczęściej jest wynikiem seksu pochwowego i analnego bez zabezpieczenia. Przez lata uważało się, że fellatio nie niesie takiego ryzyka. To błędne przekonania, bo kontakt błony śluzowej ust z nasieniem lub krwią partnera może skutkować zachorowaniem. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja wytrysku do ust oraz miłości francuskiej z kobietą w czasie miesiączki.

 

Komentarze (7)

Ocena: 3.71 / 5
Pyrka (Ocena: 4) 04.04.2017 15:57
Ryzykiem zarażenia się jest też zwykły basen czy wizyta u ginekologa;/ Sama przekonałam się o tym na własnej skórze. Nie miałam pewności co mi jest, jednak objawy wskazywały na chlamydię. Myślałam że to nie możliwe, jednak wykonałam sobie cały pakiet badań wenerycznych na zdrowegeny.pl. Nie chciałam chodzić po żadnych laboratoriach. Ta opcja zaoszczędziła mi stracony czas i anonimowość.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 12.05.2016 00:34
Adf
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 08.05.2016 08:59
Wygląda na to, ze zatrudniona tu została jakas dziewczynka panicznie bojąca sie seksu (szczegolnie oralnego). Jasne, trzeba edukować ludzi i ryzyku, ale don tego artykułu jest jak wyjety z lekcji katechezy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2016 13:10
Kolejny artykuł zniechęcający do orala.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2016 07:39
a seks oralny to nie stosunek? aaaaha :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo