Jak myć pochwę? Większość z nas tego nie potrafi!

Prawidłowa higiena intymna nie polega na dogłębnym szorowaniu się mydłem. To znacznie prostsze niż myślisz.
Jak myć pochwę? Większość z nas tego nie potrafi!
Fot. Thinkstock
27.04.2016

Nawet w XXI wieku cielesność bywa tematem tabu. Doskonale świadczy o tym fakt, że w dzieciństwie jesteśmy uczone jak dbać o czystość rąk czy uszu, ale o higienie intymnej raczej głośno się nie mówi. To ogromny błąd, bo złe nawyki w tym temacie mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. A nawet chorób!

To nie jest jedna z wielu części ciała, ale bardzo delikatna strefa wymagająca specjalnego traktowania. Tutaj woda z mydłem raczej się nie sprawdzą. Czasami mogą wręcz zaszkodzić. Prawidłowe mycie pochwy nie wymaga drogich specyfików i niesamowitych umiejętności, ale najprostszej wiedzy.

Chcemy Wam ją przekazać, bo na naukę nigdy nie jest za późno

Zobacz również: Higiena intymna - codzienna, w czasie okresu & w ciąży

 

higiena intymna

fot. Thinkstock

Pochwa czyści się sama

 

To podstawowy dowód na to, że w przyrodzie nie ma przypadków. Naturalne pH pochwy wynosi od 3,8-4,5 czyli znacznie poniżej skali kwasowości i zasadowości reszty skóry. Kwaśne pH w waginie pozwala uporać się z większością zanieczyszczeń i bakterii, dlatego zdrowa kobieta nie musi specjalnie ingerować w to, co dzieje się „w środku”.

higiena intymna

fot. Thinkstock

Zadbaj o swoje pH

 

Oczywiście mamy wpływ na pH pochwy i to zazwyczaj niezbyt korzystny. Zaburzenia poziomu kwasowości mogą wynikać z nieleczonych infekcji intymnych, zbyt dokładnego mycia waginy w środku lub mycia nieodpowiednimi środkami. Warto zwrócić na to uwagę, bo niezwykle łatwo nabawić się grzybicy.

higiena intymna

fot. Thinkstock

Myj ją na zewnątrz

 

Prawidłowa higiena intymna powinna polegać na oczyszczaniu zewnętrznej części pochwy. Chodzi wyłącznie o wargi sromowe. Zadbaj o to, by woda nie była zbyt gorąca i nie używaj do tego zwykłego mydła (to, którym myjesz dłonie ma zbyt wysokie pH). Warto sięgnąć po specjalistyczny płyn do higieny intymnej. Najlepiej rób to dłonią, bo na gąbce mogą gromadzić się bakterie, które doprowadzą do infekcji.

Zobacz również: Infekcje intymne - fakty & mity

higiena intymna

fot. Thinkstock

Nie szoruj jej wewnątrz

 

To najczęściej spotykany błąd w temacie higieny intymnej. Niektórym z nas wydaje się, że im dokładniej umyjemy pochwę w środku, tym zdrowsze i bardziej pachnące. Prawda jest jednak taka, że im więcej mydła, wody czy perfum (niektóre kobiety naprawdę to robią!), tym dla nas gorzej. Zaburzone pH pochwy niemal zawsze kończy się infekcją.

higiena intymna

fot. Thinkstock

Dokładnie ją wysusz

 

Bardzo ważną kwestią jest osuszenie warg sromowych czystym ręcznikiem. Najlepiej takim, który nie jest nasączony ogromnymi ilościami chemicznych środków piorących i zapachowych (to może spowodować reakcję alergiczną). Nie pomijaj tego kroku. Założenie bielizny bezpośrednio na wilgotną strefę intymną doprowadzi do namnożenia się grzybów.

 

higiena intymna

fot. Thinkstock

To, że coś wycieka lub źle pachnie nie musi być problemem

 

Często bywamy przewrażliwione na punkcie higieny intymnej. Wydaje nam się, że czysta pochwa musi pachnieć fiołkami i nic nie ma prawa z niej wypływać. Tymczasem zapach waginy zależy od dnia cyklu, podobnie jak upławy. Walka z nimi przy pomocy chemikaliów i uporczywego płukania jedynie pogłębi problem. Interwencji lekarza wymaga silniejszy niż zwykle zapach lub bardzo obfite plamienie.

Zobacz również: PIERCING MIEJSC INTYMNYCH - CO POWINNAŚ O NIM WIEDZIEĆ?

 

Komentarze (24)

Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 14.08.2018 14:39
To trzeba przeczytać ulotkę która zawarta jest we wszystkim kosmetykach do higieny intymnej. Ja już kilka ich przerobiłam i muszę stwierdzić że najlepszym rozwiązaniem dla mnie jest obecnie emulsja provag. MA bardzo dobry skład i co dla mnie jest bardzo ważne bo oczyszcza + chroni + pielęgnuje okolice intymne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.08.2018 10:01
co jak co ale z myciem i zachowaniem higieny to ja problemów nie mam. Używam żelu do intymnych okolic i biobidetu. Zazwyczaj rano i wieczorem myję wrażliwe okolice żelem a po wizycie w toalecie czy to mniejsza czy wieksza potrzeba to podmywam się za pomocą deski myjącej. Raczej nikt nie zarzuci mi że źle to robię, ba nigdy żadna infekcja mnie nie dopadła
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.08.2018 12:48
szczotka od kibla
odpowiedz
Naja (Ocena: 5) 17.01.2017 10:50
A któras z was ma lub miała problem z suchością pochwy? Co wam na to pomagało? słyszałam, że żel Mucovagin jest tu świetny, któraś testowała?
odpowiedz
santina (Ocena: 5) 25.07.2016 15:41
Od wielu lat stosuje płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym, w zupełność mi to wystarcza. Jeśli wybieram się na basen lub do sauny dodatkowo zakładam invag. Kapsułki z polskimi, żywymi szczepami mlekowymi, które szybko i skutecznie chronią przed rozwojem infekcji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo