Czy pigułka dzień po = aborcja? 6 faktów o antykoncepcji hormonalnej

Nie ulegaj propagandzie żadnej ze stron. Oto cała prawda.
Czy pigułka dzień po = aborcja? 6 faktów o antykoncepcji hormonalnej
Fot. Thinkstock
03.05.2016

Nieco ponad rok temu Komisja Europejska zarekomendowała państwom członkowskim UE sprzedaż tzw. pigułki „dzień po” bez recepty. Antykoncepcja awaryjna była powszechnie dostępna, dzięki czemu jej skuteczność miała wzrosnąć. Im szybciej zostanie przyjęta przez kobietę, która uprawiała seks bez zabezpieczenia - tym mniejsze ryzyko niechcianej ciąży. Nowy rząd jest przeciwny takiemu rozwiązaniu i zapowiada przywrócenie recept.

Krytycy zmiany obawiają się, że w ten sposób ginekolodzy przyjmujący prywatnie znowu zaczną zarabiać na naszym nieszczęściu (dostanie się do lekarza w placówce publicznej to nie kwestia dni, ale raczej tygodni), a późno przyjęty lek najprawdopodobniej nie zadziała. Kolejny rok z rzędu szykuje nam się publiczna dyskusja na temat tego czym jest, a czym nie jest pigułka „dzień po”. Spróbujmy rozwiać wątpliwości.

Oto 6 najważniejszych faktów o tym specyfiku, które każda aktywna seksualnie kobieta powinna znać.

Zobacz również: 7 faktów o pigułce DZIEŃ PO: Jak bardzo jest skuteczna? Kto może ją zażyć?

 

pigułka dzień po

fot. Thinkstock

Przyjmij ją jak najszybciej

 

W przypadku antykoncepcji awaryjnej bardzo ważny jest czas. Większość preparatów tego typu należy przyjąć do 72 godzin po stosunku po którym może dojść do zapłodnienia. Nie oznacza to jednak, że faktycznie masz aż 3 doby i nic złego się nie stanie. Z każdą godziną efektywność tej metody spada, dlatego najlepiej przyjąć pigułkę nawet 12-24 godziny po stosunku. Wtedy skuteczność wyniesie ok. 75 procent. Im później, tym trudniej uciec przed konsekwencjami.

 

pigułka dzień po

fot. Thinkstock

Pigułka zawiera progesteron

 

To hormon znany z tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, ale w znacznie większym stężeniu. Już ten fakt powinien dać Ci do myślenia, że nie jest to specyfik, który należy przyjmować zbyt często. Ta metoda zapobiegania ciąży nie powinna być stosowana częściej, niż 1-2 razy do roku. Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej - w jednej pigułce oraz w dwóch (przyjmowanych w odstępie 12 lub 24 godzin).

pigułka dzień po

fot. Thinkstock

Antykoncepcja awaryjna dotyczy sytuacji awaryjnej

 

Nie możesz świadomie podejmować decyzji, że będziesz kochała się bez zabezpieczenia, bo po wszystkim istnieje ratunek w postaci pigułki dzień po. Tę metodę nawet trudno nazwać antykoncepcją. To koło ratunkowe w nagłych i nieprzemyślanych przypadkach. 1 raz na 8 zastosowań nie zadziała, więc ma znacznie mniejszą skuteczność, niż tradycyjna pigułka antykoncepcyjna.

Zobacz również: MĘSKIM OKIEM o pigułce „dzień po”: Trutka na dzieci czy koło ratunkowe?

pigułka dzień po

fot. Thinkstock

To nie jest pigułka aborcyjna

 

Przeciwnicy podobnych specyfików mylą pigułkę dzień po z substancją wczesnoporonną. To absurd, bo ten lek nie niszczy istniejącego płodu. Zapobiega jego powstaniu, czyli zapłodnieniu. Specyfik ten zapobiega owulacji w podobny sposób, co tradycyjna pigułka antykoncepcyjna. Nie zadziała, jeśli jesteś już faktycznie w ciąży. Do żadnej aborcji, ani morderstwa nie dochodzi.

 

pigułka dzień po

fot. Thinkstock

Możliwe są efekty uboczne

 

To silny specyfik, więc dziwne, gdyby ich nie było. Wśród możliwych skutków ubocznych są bóle brzucha, nudności, tkliwość piersi, zawroty głowy i zmęczenie. Niektóre kobiety skarżą się na nieposkromiony apetyt oraz przybicie. Licz się także z plamieniem oraz z tym, że w najbliższym miesiącu nie doświadczysz menstruacji. Oczywiście po pewnym czasie powinnaś wykonać test ciążowy - pigułka nie jest skuteczna w 100 procentach przypadków.

pigułka dzień po

fot. Thinkstock

Umów się do ginekologa

 

Jeśli byłaś zmuszona do przyjęcia pigułki dzień po, to znaczy, że doświadczyłaś stosunku bez zabezpieczenia.Ciąża nie jest jedyną możliwą konsekwencją. Najpóźniej tydzień po tym zdarzeniu powinnaś zgłosić się do ginekologa, który wykluczy choroby przenoszone drogą płciową.

Następnym razem zastanów się kilka razy zanim to zrobisz. Prezerwatywa nie jest droga, więc szkoda Twoich nerwów.

Zobacz również: TABLETKA "DZIEŃ PO" ZNOWU BĘDZIE NA RECEPTĘ?

 

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 4.56 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2016 02:22
Tabletka zapobiega implantacji zarodka w macicy. Zapłodnienie jest dokonane. Reszte dopowiedzcie sobie same.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2016 16:13
Tabletka po to nie to samo co aborcha eaz zageszcza sluz w macicy tak by plemnik nie mogl sie przedostac do jajeczka a dwa jesli by juz doszlo zaplodnienia czyli plemnik by sie zwiazal z komorka jajowa to ta tabletka by dziala jako czynnik ochronny wiec nie jest to aborcja tylko w fakcie zaplodnienia by ochraniala zarodek
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 03.05.2016 15:56
Wszystkie jesteście w błędzie. Ta tabletka która ma być bez recepty NIE ZAWIERA progesteronu (żadna nie zawiera zresztą!) ani żadnego innego progestagenu (takie tabletki już są), lecz OCTAN ULIPRYSTALU. Jest to zupełnie inna substancja. Fakt faktem, jest bezpieczniejsza niż hormon (taka dawka progestagenów jaka jest w innych tabletkach po nigdy nie zostałaby dopuszczona bez recepty, to byłoby ryzykowne i wbrew logice). jak już chcecie tak wspaniałomyślnie oświecać ludzi to róbcie to na sto procent... Do tego jeżeli kobieta faktycznie uważa że kilkukomórkowy zarodek to człowiek, to takiej tabletki brać nie powinna. Dlaczego? Ponieważ w niektórych badaniach na zwierzętach (tak! takie badania są potrzebne) wykazano embriotoksyczność. Osobiście uważma że tabletka powinna pozostać bez recepty ale od 18 lat.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2016 14:10
pigułka po to nie to samo co aborcja, bierze sie je w celu niedopuszczenia do zapłodnienia komorki. głupie jest to jak wiele osob twierdzi ze to to samo co aborcja. mogliby sie trochce douczyc.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2016 14:06
Mi laska w aptece mmówila że wręcz umrę po tej tabletce, że mnie rozleguluje itd. G...no prawda. Po drugim okresie wszystko wrócilo do normy i jest po staremu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie