Symptomy PMS, których lepiej nie lekceważyć

Które objawy występujące podczas miesiączki powinny Cię zaniepokoić?
Symptomy PMS, których lepiej nie lekceważyć
Fot. Thinkstock
10.04.2016

Każda kobieta inaczej doświadcza miesiączki. U niektórych osób proces przebiega prawie bezobjawowo i bezboleśnie, jeśli nie liczyć krwawienia, natomiast w przypadku innych dochodzi nawet do omdleń w wyniku bólu.

Najbardziej powszechne objawy to ból w dole brzucha, ból dolnej części pleców, powiększone piersi i wzdęty brzuch. Przed okresem większość kobiet odczuwa napady głodu oraz wahania nastroju. Symptomy te zazwyczaj nie powinny niepokoić, ale w niektórych przypadkach, które opiszemy, już tak.

Cały cykl miesiączkowy trwa mniej więcej 28 dni, ale to kwestia indywidualna. O normie można mówić w przypadku od 25. do 35. dni, dlatego nie musisz martwić się, jeżeli nie dostajesz okresu równo co 28 dni. Sama miesiączka trwa średnio od 3. do 7. dni i tracimy w jej wyniku do 150 ml krwi.

Zastanawiasz się czasami, czy objawy, których doświadczasz są normalne? Omawiamy najczęstsze symptomy i podpowiadamy, co powinno być powodem do niepokoju. 

Zobacz także: Miesiączka zmienia nasz mózg (Szokujące SMS-y, które wysyłamy do znajomych podczas okresu)

PMS

Fot. Thinkstock

Nudności

Nudności zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju, kiedy jesteśmy w trakcie miesiączki. To uczucie dyskomfortu jest jednym z jej objawów. Są jednak przypadki, które powinny dać Ci do myślenia. Jeżeli do nudności dochodzą takie niepokojące symptomy, jak utrata masy ciała, biegunka, wymioty, bóle w okolicy jamy brzusznej i miednicy, niezwłocznie odwiedź lekarza, zwłaszcza gdy nigdy przedtem nie towarzyszyły Ci podobne dolegliwości.

PMS

Fot. Thinkstock

Plamienia miedzy miesiączkami

Dr Sheryl Ross z Centrum Zdrowia Świętego Jana w Santa Monica w Kalifornii jest zdania, że plamienia, które pojawiają się pomiędzy miesiączkami, nie są normalnym zjawiskiem. Co prawda, mogą pojawić się raz na jakiś czas – wtedy zazwyczaj są wynikiem silnego stresu emocjonalnego albo fizycznego. Gdy zdarza się to częściej, lepiej skonsultować objawy ze specjalistą. Plamienie przed miesiączką może być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego.

PMS

Fot. Thinkstock

Skrajne wyczerpanie przed miesiączką w okresie owulacji

Na około tydzień przed wystąpieniem miesiączki, a czasem nawet już na dwa wiele kobiet zaczyna odczuwać nieprzyjemne objawy. Są to wahania nastroju i zmiany fizyczne, takie jak wzdęcie, wrażliwość i obolałość piersi, napady apetytu, a także trądzik. Skrajne wyczerpanie może być skutkiem któregoś z tych objawów, jednak nie powinno występować w okresie owulacji. Specjaliści przekonują, że powodem może być anemia albo problemy z tarczycą. Na wszelki wypadek lepiej udać się do lekarza.

PMS

Fot. Thinkstock

Szczypanie w brzuchu

Szczypanie w brzuchu jest dość często spotykanym objawem, związanym ze skurczami podczas okresu. Jednak w przypadku, kiedy jest silne, należy udać się do ginekologa. Lepiej nie lekceważyć takich symptomów, gdyż mogą wskazywać na poważną chorobę.

Zobacz także: Czy moja pochwa jest normalna? 11 krępujących pytań do ginekologa

PMS

Fot. Thinkstock

Pesymistyczny nastrój

Która z nas nigdy nie miała wahań nastroju przed miesiączką? Pewnie niewiele kobiet odpowiedziałoby przecząco. Wahania nastroju obejmują uczucia takie jak smutek, rozdrażnienie, złość czy zniechęcenie. Nie da się ukryć, że dają nam się we znaki i destabilizują funkcjonowanie w społeczeństwie, ale dopóki jesteśmy w stanie nad nimi zapanować, nie powinnyśmy mieć powodów do niepokoju. Co innego, gdy nie możemy normalnie wykonywać swoich obowiązków. 

PMS

Fot. Thinkstock

Gazy i wzdęcia

Jakby było mało wszystkich negatywnych objawów miesiączki, nierzadko musimy borykać się także ze wzdęciami i towarzyszącymi im gazami. W przypadku, gdy towarzyszy im silny ból, biegunka czy gorączka niezwłocznie trzeba odwiedzić lekarza. Być może jesteś jedną z kobiet, której dolega przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD). Czynnikami mogącymi wskazywać na tę przypadłość dodatkowo są lęki, bezsenność i depresja. PMDD może je nasilać, w przypadku, gdy występowały już wcześniej, albo wywoływać.

Zobacz także: Miesiączka w VICE. Maksymalnie kontrowersyjna sesja przekracza granice dobrego smaku?

 

Źródło: www.sheknows.com

 

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Elka (Ocena: 5) 18.01.2018 09:40
A mi na ból miesiączkowy pomaga herbatka ziołowa dla kobiet. Łagodzi objawy i jest całkowicie naturalna, w swoim składzie ma liść pokrzywy, ziele owsa, ziele przywrotnika, kwiat nagietka, liść maliny. Oprócz tego, że pomaga, to dodatkowo świetnie smakuje. Zamawiam ją w internetowym sklepie nowoczesne zioła i polecam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2016 08:11
Polecam cyclodynon,lek bez recepty. Mój ginekolog poradził mi go brać,na objawy pms. Od kiedy go biorę lepiej znoszę miesiączkę a bywało nawet że mdlałam z bólu.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2016 00:09
Modle sie o tabletki od PMS-a. Doslownie 5 dni przed okresem zaczyna sie u mnie cos w rodzaju depresji. Nie chce wychodzic z domu, mam mysli samobojcze, nic nie ma sensu. Walcze z tym, nie daje sie, ale te 5 dni mam jak wyciete z zyciorysu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2016 22:45
Ja na dzien dwa przed okresem jestem tak rozbita, że mam mysli samobojcze... czuje sie po prostu beznadziejnie :/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2016 07:57
Ja kiedyś płakałam z byle powodu. Teraz już nie, ale kiedyś potrafiłam się rozpłakać, bo mi się strona w necie nie otwierała. Na szczęście już mi przeszło. Pierwsze miesiące z PMS (cierpię od ok. 2 lat) były bardzo, bardzo ciężkie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo