Ginekolog radzi: 5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o swoim ciele

Oto kwestie, które najczęściej poruszamy podczas wizyty u ginekologa. Możesz być ich świadoma już teraz.
Ginekolog radzi: 5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o swoim ciele
Fot. Thinkstock
04.04.2016

Jak często chodzisz do ginekologa? Większość zapytanych przez naszą redakcję kobiet odparła, że bardzo rzadko. Niektóre w ogóle nie pamiętały, kiedy miała miejsce ostatnia wizyta. Jeszcze inne przyznają, że odwiedziły lekarza raz w życiu.

Pomimo akcji społecznych, między innymi organizowania różnych kampanii, kobiety w Polsce nie dbają o swoje zdrowie, tak jak powinny. Rzadko poddają się badaniom. Winny jest brak czasu, zaniedbanie, a często także strach. Są osoby, które wolą żyć w nieświadomości. A nóż nic złego się nie stanie. Na pewno żadna straszna choroba na nas nie spadnie. Lepiej nie panikować. To niestety błędne przekonanie, za które zdrowiem, a nieraz i życiem zapłaciła niejedna kobieta.

Dziennikarka wyznaje: „W czasie igraszek zgubiłam tampon!”

Niedawno zrobiłyśmy krótki wywiad w środowisku ginekologicznym i dowiedziałyśmy się, co specjaliści chcą, żebyśmy wiedziały na temat naszego zdrowia.

Oto priorytetowe kwestie.

wizyta u ginekologa

Fot. Thinkstock

W jaki sposób można zmniejszyć dyskomfort podczas okresu?

U niektórych kobiet mogą występować zaburzenia miesiączkowania, zwłaszcza u młodych dziewczyn. Wszystko oczywiście jest kwestią indywidualną i najlepiej jest przeprowadzić odpowiednie badania. O zbyt obfitych miesiączkach możemy mówić w przypadku, gdy potrzebujesz więcej niż 5-6 podpasek dziennie. Wtedy lekarz może zalecić wkładkę wewnątrzmaciczną albo gestageny. Kiedy cierpisz na bolesne miesiączki, przyczyn cierpienia może być wiele, na przykład endometrioza. Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, należy udać się po poradę do ginekologa, który wybierze odpowiednie leki.

Miesiączka zmienia nasz mózg (Szokujące SMS-y, które wysyłamy do znajomych podczas okresu)

wizyta u ginekologa

Fot. Thinkstock

Jak często robić badanie miednicy?

Wymaz szajki macicy i badanie miednicy to dwa różne testy. Cytologia to zbieranie komórek szyjki macicy w celu sprawdzenia, czy badana nie cierpi na raka szyjki macicy. Natomiast badanie miednicy ma na celu kontrolę narządów tej części ciała, to znaczy pęcherza moczowego, szyjki macicy, macicy, pochwy i sromu. Według The American College of Obstetricians and Gynecologists badanie miednicy powinno być wykonywane raz w roku.

Mama-modelka: PIĘĆ tygodni po porodzie, a ciało jak z wybiegu!

wizyta u ginekologa

Fot. Thinkstock

Kiedy zacząć robić badanie przesiewowe mammograficzne?

To dość podchwytliwe pytanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie opinia osobistego lekarza, jednak podczas rozmowy z nim trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze US Preventive Services Task Force po przeglądzie dostępnych danych w 2009 r. zaleca robienie badania od 50. roku życia, co dwa lata. Zdaniem tych specjalistów zabrakło dowodów przemawiających za tym, żeby wykonywać je raz na rok w przedziale wiekowym 40-50. Oczywiście są organizacje, które się z tym nie zgadzają, np. ACOG (ich zalecenie to raz na rok począwszy od 40. roku życia). Z kolei American Cancer Society w przedziale 45-55 zaleca coroczną mammografię. 

wizyta u ginekologa

Fot. Thinkstock

Jak często robić cytologię?

Wiele kobiet żyje w przekonaniu, że cytologię trzeba wykonywać raz na rok. Najnowsze badania dowodzą jednak, że po trzech cytologiach przeprowadzonych raz w roku (gdy wszystko okazało się być w porządku) wystarczy wykonywać je raz na trzy lata. Zalecenia uległy zmianie, chociaż niektóre osoby są do nich sceptycznie nastawione.

wizyta u ginekologa

Fot. Thinkstock

Czy naturalne planowanie rodziny działa?

Naturalne metody planowania rodziny wbrew wielu głosom sprzeciwu cieszą się dużym powodzeniem i mają wysoki wskaźnik satysfakcji. Polegają one na regularnej obserwacji objawów płodności. Osoby, które pragną się do niej zastosować muszą być świadome, że wiąże się to z możliwością zaplanowania najbardziej korzystnego czasu na poczęcie dziecka, ale też wstrzemięźliwością seksualną w niektórych dniach.

 

Źródło: www.sheknows.com

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
ola (Ocena: 5) 09.06.2016 10:47
Nie musisz uprawiać seksu żeby mieć problemy intymne. Publiczne toalety, spadek odporności, antybiotyk, basen czy sauna sprzyjają takim problemom. Znalazłam ciekawy artykuł, poczyta sobie:kobiecosc.info/zerwij-z-grzybem-uplawem-i-swiadem/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.04.2016 20:01
Lactovaginal kup w aptece, dostepne bez recepty, szybko pomaga
odpowiedz
Problem (Ocena: 5) 04.04.2016 15:37
Hej, mam taki problem : nigdy nie mialam żadnych problemów ginekolgicznych. Żadnych zapaleń nic w tym stylu. Nie mam partnera i seksu nie uprawiałam już jakieś 3 miesiące. Ale od 2 tygodni strasznie swędzi mnie i drażni od razu przy wejściu do pochwy. Nie wiem czym to może być spowodowane.. Miała już tak któraś? polecacie jakies leki? Proszę o pomoc :(
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo