Rady na nieregularne miesiączki

Wiele kobiet w młodym wieku ma nieregularne cykle. Jakie są tego przyczyny i gdzie szukać rozwiązania?
Rady na nieregularne miesiączki
Fot. Thinkstock
10.03.2016

U zdrowej kobiety w wieku rozrodczym cykl menstruacyjny trwa zwykle ok. 28 dni, choć długość ta może się wahać od 24 do 30 dni – i jest to jak najbardziej w porządku. Niektóre kobiety mają cykle jeszcze krótsze (np. dwudziestodniowe), a inne znacznie dłuższe, dochodzące do 40 dni. To też nie powinno niepokoić, dopóki taka częstotliwość krwawień pozostaje w miarę stała (tzn. ma miejsce powtarzalność cykli). Pamiętajmy, że długość cyklu miesięcznego liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia poprzedzającego wystąpienie następnego krwawienia. Wyróżniamy trzy fazy cyklu: folikularną, lutealną i menstruacyjną.

Cykl miesięczny reguluje grupa różnych hormonów – każdy czynnik, który może zaburzyć ich wytwarzanie, zaburza również cykl. Oto czynniki mogące go rozregulować:

- Zmiana diety i masy ciała – nagłe zmiany wagi i duże modyfikacje w jadłospisie zakłócają równowagę hormonalną, co może rozregulować cykle. Szczególnie kobiety stosujące niskokaloryczną dietę odchudzającą narażone są na zatrzymanie cyklu miesięcznego.

- Stres – uważa się go za najczęstszą przyczynę nieregularnych miesiączek u zdrowych kobiet. Współczesne kobiety są na niego szczególnie narażone, stąd tak częste problemy z menstruacją.

- Nadmierny wysiłek fizyczny – kobiety, które zbyt intensywnie uprawiają sport, narażone są na wahania w stosunku tkanki tłuszczowej do mięśniowej, co może zaburzyć cykl menstruacyjny. Ryzyko zaburzeń wzrasta, jeśli nadmierny wysiłek połączony jest z nieracjonalną dietą.

- Depresja – choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się kilka milionów Polaków (a na świecie kilkaset milinów), może doprowadzić do zaburzeń w cyklu miesięcznym. W ogóle nadmierne emocje są jednym z czynników upośledzających cykl.

- Nowotwory układu płciowego albo narządów wytwarzających hormony – chodzi m.in. o  łagodne i złośliwe nowotwory trzonu i szyjki macicy, jajników oraz tarczycy i przysadki.

nieregularne miesiączki

Fot. Thinkstock

- Niedoczynność tarczycy – w tarczycy produkowane są hormony; w niedoczynności dochodzi do istotnych zaburzeń w cyklu menstruacyjnym. Cykle mogą ulec wydłużeniu albo całkowicie się rozregulować (miesiączka może zaniknąć nawet na parę miesięcy).

- Zespół policystycznych jajników (PCOS) – rzadkie, nieregularne cykle albo ich całkowity brak są typowe dla PCOS, najczęstszego zaburzenia hormonalnego kobiet w wieku rozrodczym. Charakterystyczne dla niego jest występowanie licznych torbieli na jajnikach.

- Endometrioza – stwierdza się ją, gdy błona śluzowa macicy (endometrium) znajduje się poza jamą macicy. Typowe objawy to zaburzenia cyklu menstruacyjnego, obfite krwawienia, bóle w miednicy mniejszej, bolesność podczas współżycia.

nieregularne miesiączki

Fot. Thinkstock

Co robić?

Nieznaczne wahania w długości cyklu menstruacyjnego nie są anomaliami, szczególnie jeśli mają miejsce rzadko. Jednak stała nieregularność miesiączek, a zwłaszcza zanik menstruacji, wymagają konsultacji lekarskiej. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz cytologiczne, może wykonać USG i zlecić wykonanie morfologii oraz badania moczu. Wskazane mogą być również inne badania (np. w przypadku podejrzenia chorób tarczycy – TSH i ewentualnie FT3 oraz FT4), a także badania pod kątem poziomu hormonów. Niekiedy niezbędna jest laparoskopia (badanie jamy brzusznej), dzięki czemu można obejrzeć narządy wewnętrzne.

Leczenie zależy od przyczyny zaburzeń. U młodej kobiety lekarz może zasugerować ustabilizowanie stylu życia (stosowanie racjonalnej diety i dostosowanej do możliwości oraz stanu zdrowia aktywności fizycznej, odstawienie używek itp.). Nierzadko problemy z nieregularnymi cyklami ustępują samoistnie, szczególnie w przypadku dziewcząt w okresie dojrzewania.

nieregularne miesiączki

Fot. Thinkstock

- Mięśniaki macicy – to łagodne guzy, najczęstsze nowotwory niezłośliwe macicy. Najczęściej występują bezobjawowo, choć duże i licznie występujące mięśniaki mogą objawiać się długotrwałymi, obfitymi miesiączkami.

- Nadużywanie alkoholu – badania potwierdziły, że nadużywanie alkoholu zakłóca cykle menstruacyjne oraz upośledza funkcje rozrodcze.

- Inne – za nieregularne miesiączki mogą odpowiadać różne zaburzenia (np. anemia). Również niskie poziomy hormonów płciowych mogą spowodować wystąpienie bardzo krótkich cykli z częstymi krwawieniami. Generalnie za nieregularne miesiączki odpowiadają przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Za jednorazowe skrócenie bądź wydłużenie cyklu może odpowiadać także zmiana klimatu.

nieregularne miesiączki

Fot. Thinkstock

W łagodnych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie progesteronu. Leczenie hormonalne może okazać się zasadne dla przywrócenia równowagi hormonalnej. W przypadku rozregulowania cykli spowodowanego lekami dobrym rozwiązaniem, które zazwyczaj rozwiązuje problem, może być zmiana preparatu. Lekarz może również zalecić ziołolecznictwo (pomóc może stosowanie mieszanek ziołowych, w skład których wchodzą m.in. liść melisy, ziele krwawnika, koszyczki rumianku. Zasadne może być ponadto także podawanie chińskiego leku ziołowego dong quai – dzięgiel chiński). W niektórych, poważniejszych przypadkach wskazany może się okazać zabieg chirurgiczny. Jeśli za nieregularne miesiączki odpowiada guz, należy go usunąć.

Bardzo ważne jest unikanie lub chociażby ograniczenie stresu – jego nadmiar może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, w tym do groźnej dla zdrowia depresji. Skuteczne w walce ze stresem są joga i medytacja, a także stosowanie innych technik relaksacyjnych.

RAF

Źródło:

„Rodzinna encyklopedia zdrowia”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
polita (Ocena: 5) 25.07.2016 15:56
Miałam nieregularne i bardzo obfite miesiączki. Ginekolog zaproponował mi hormonalną terapię zastępczą. Osłonowo do tabletek hormonalnych dostałam harmonellę, kapsułki chroniące serce i wątrobę. Odkąd je zażywam pajączki na udach są zdecydowanie mniej widoczne, a ja mam więcej energii.
odpowiedz
kamillla (Ocena: 5) 29.04.2016 17:50
Spróbuj pobrać jakiś czas Miositogyn bo mi bardzo pomógł przy PCOS, a miałam podobne objawy. Regularnie brałam przez kilkanaście tygodni.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2016 20:36
jezeli macie zespol policystycznych jajanikow i okres co 3- 4 miesacie tak jak ja mialam , nadmierne owlosienie. Moja rada sprawdzona na mnie , w koncu doszlam jaka jest przyczyna , lekarze oczywiscie nie wiedzieli, od kilku miesiecy nie jem drobiu nic a nic wszystko sie wyregulowalo , nadmierne owlowsienie staje sie coraz slabsze. Nie faszerujcie sie tabletkami bo to likwiduje skutki a nie przyczyne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2016 20:32
jezeli macie zespol policystycznycj jajnikow i okres tak jak ja mialam co 3-4 miesiace to zrezygnujcie calkowicie z drobiu, mieso to jest faszerowane hormonami strerydami i antybiotakami i to wszystko zakluca nasz uklad hormonalny. Ja mialam z polipami problem kilka lat tabltetko kompletnie nie rozwiazuja problemu, pomagaja jak sie non stop je. Ja po zrezygnowaniu z drobiu po miesiacu mialam juz wyregulowany okres od kilku nie jem miesa drobiowego i okkres jest regularny. Trzeba usunac przyczyne a nie jesc tabletki jednoczesnie jesch chemie w miesie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2016 12:39
U mnie na nieregularne miesiączki pomogły tabletki antykoncepcyjne. Osłonowo do nich zażywam harmonellę. Kapsułki które wzmacniają układ krążenia i wspomagają procę wątroby, chronią tym samym przed skutkami ubocznymi terapii hormonalnej. Stosuje je od kilku miesięcy, w tym czasie kondycja moich włosów bardzo się poprawiła, mniej mi wypadają i są lśniące.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo