Efekty uboczne antykoncepcji: Pigułki, pierścień, wkładka...

Wiedziałaś, że żadna z tych metod nie jest w pełni bezpieczna?
Efekty uboczne antykoncepcji: Pigułki, pierścień, wkładka...
Fot. Thinkstock
07.03.2016

Antykoncepcja, choć zakazana przez wpływowy w naszym kraju Kościół, to temat bliski większości dorosłych kobiet. Od lat chętnie przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne, ale coraz częściej dostrzegamy także inne metody – pierścień antykoncepcyjny czy wkładkę domaciczną. Teoretycznie wiemy więc coraz więcej, ale kiedy mowa o szczegółach – bywamy bardzo niedoinformowane.

Zanim zaczniesz korzystać z którejkolwiek metody zapobiegania ciąży, powinnaś poznać wszystkie możliwe skutki uboczne. A tych jest niestety całe mnóstwo, o czym lekarze specjaliści informują wybiórczo lub wcale. Zwykła tabletka lub niepozorny krążek mogą znacząco wpłynąć na twoje zdrowie i komfort życia.

Jeśli już korzystasz z antykoncepcji i zauważyłaś u siebie podobne objawy – koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

 

efekty uboczne antykoncepcji

fot. Thinkstock

Skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych

 

Tradycyjne pigułki nie tylko zapobiegają niechcianej ciąży, ale często także regulują nasz cykl i poprawiają wygląd skóry. Niestety, niosą za sobą także mniej przyjemne efekty:

- zwiększone ryzyko nawracającej grzybicy i innych infekcji pochwy,

- wysuszenie i podrażnienie oczu,

- częste bóle głowy, a także bardziej poważne migreny,

- bolesne współżycie związane ze spadkiem libido,

- zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich,

- zwiększone ryzyko zatorowości płucnej,

- według niektórych badań – obniżenie nastroju, a nawet depresja.

 

efekty uboczne antykoncepcji

fot. Thinkstock

Skutki uboczne pierścienia antykoncepcyjnego

 

Pierścień antykoncepcyjny ma sporo wspólnego z tradycyjną pigułką, bo jest środkiem stale uwalniającym hormony do organizmu kobiety. Z tego powodu negatywne konsekwencje są bardzo podobne:

- powstawanie zakrzepów w żyłach,

wahania nastroju,

- przybieranie na wadze,

bóle głowy, a nawet migreny,

- zmniejszony popęd seksualny,

podrażnienie szyjki macicy,

- w skrajnych przypadkach – zespół wstrząsu toksycznego, który objawia się gorączką, wymiotami i wysypką.

efekty uboczne antykoncepcji

fot. Thinkstock

Skutki uboczne wkładki domacicznej

 

Jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych, ale i tym razem nie udało się uniknąć efektów ubocznych. Najczęściej wymienia się:

- niewielkie ryzyko perforacji macicy,

zwiększone krwawienie miesięczne,

- reakcje zapalne.

W przypadku wkładki domacicznej zawierającej hormony odnotowuje się negatywne skutki charakterystyczne dla pigułek antykoncepcyjnych.

 

Komentarze (31)

Ocena: 4.87 / 5
Madzia0 (Ocena: 5) 22.02.2017 09:28
Bralam tylko tableki antykoncepcyjne. Dla mnie to byly prawie same plusy, poniewaz zniwelowalam tradzik i bolesne miesiaczki. Wada to infekcje i suchosc pochwy. Ale z tym tez sobie poradzilam dzieki mucovagin.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2016 10:31
Od trzech lat zażywam tabletki antykoncepcyjne, dobrze się czuje, libido mi nie spadło, nie przytyłam, jedynym problemem były częstsze infekcji intymne. Odkąd do tabletek zażywam provag problemy intymne mnie omijają. Kapsułki zakwaszają drogi moczowe i pochwę, poprawiają również nawilżenie śluzówki.
odpowiedz
amelka (Ocena: 5) 24.03.2016 19:15
u mnie antykoncepcja hormonalna spowodowala suchosc pochwy i czeste infekcje pochwy, juz mialam zmieniac metode zabezpieczenia, kiedy dowiedzialam sie o globulkach Hydrovag, ktore przywrocily nawilzenie i zapobiegly nawrotom infekcji pochwy, nadal spokojnie moglam stosowac antykoncepcje hormonalna i problemow juz nie bylo:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2016 20:40
Choruję na endometriozę, niestety jestem skazana na leki hormonalne (analogi, pigułki). Do hormonów osłonowo zażywam harmonellę, kapsułki które wzmacniają układ krążenia i wspomagają pracę wątroby. Posiadają one rekomendację Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, zażywając je wiem że właściwie o siebie dbam. Koszt miesięcznej kuracji to niecałe 10 złotych.
odpowiedz
k. (Ocena: 1) 13.03.2016 14:53
Mi lekarz na wstępie powiedział o możliwych skutkach ubocznych, ale się z tym liczę, na szczęście mnie nie dorwał żaden ze skutków, ale przecież każdy organizm jest inny. Do listy w każdym wypadku dodałabym jeszcze krwawienie poza miesiączką i znaczne pogorszenie skóry.Z doświadczenia innych. Warto jednak pamiętać,że każdy reaguje inaczej i nie można krzyczeć,że jest to złe,bo żadne zabezpieczenie nie jest złe.Na pewno jest lepsze niż seks bez zabezpieczenia. (oczywiście w wypadku niechcianej ciąży)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo