Jak przetrwać miesiączkę? 6 naturalnych sposobów na pozbycie się bólu

Znamy naturalne sposoby na bóle menstruacyjne. Wcale nie musisz faszerować się tabletkami!
Jak przetrwać miesiączkę? 6 naturalnych sposobów na pozbycie się bólu
Fot. Thinkstock
10.02.2016

Miesiączka to trudny czas w życiu kobiet. Zmagają się one ze zmiennym nastrojem, napadami łaknienia, bólami brzucha i nierzadko dolnej części pleców. Niektóre dziewczyny znoszą okres łatwiej, inne nie mają tyle szczęścia – muszą faszerować się tabletkami, aby normalnie funkcjonować. Przy uporczywych bólach dobrze jest udać się do lekarza, ponieważ mogą one być objawem endometriozy. Specjalista potwierdzi lub ewentualnie wykluczy obecność choroby. Jeżeli wierzyć niektórym doniesieniom, dolegliwość dotyka aż co dziesiątą kobietę.

Kiedy jednak nie ma uzasadnionej przyczyny uciążliwych objawów, możemy zniwelować je za pomocą kilku naturalnych sposobów. Oto one. 

bolesna miesiączka

Fot. Thinkstock

Masaż

Połóż się wygodnie na łóżku i postaraj rozluźnić. Aby odciągnąć myśli jak najdalej od bólu, włącz spokojną relaksacyjną muzykę. Kolistymi ruchami masuj obolałą część ciała przez ok. 20 minut i sprawdź, czy ta metoda na Ciebie działa.

bolesna miesiączka

Fot. Thinkstock

Ćwiczenia

Niektórzy podczas miesiączki zalecają proste ćwiczenia, np. przysiady wykonywane przy ścianie. Stań, opierając się o nią, ze stopami umieszczonymi na ok. pół metra od powierzchni i rozstawionymi na szerokość bioder. Powoli zsuwaj się w dół, zginając przy tym kolana. Zatrzymaj się w momencie, kiedy kolana znajdą się pod kątem 90 stopni. Zwróć uwagę, czy uda są ułożone w pozycji równoległej do podłogi. Powinnaś wytrzymać 30-40 sekund, a następnie wrócić do początkowej pozycji. Ćwiczenie dobrze jest wykonać 5-8 razy.

bolesna miesiączka

Fot. Thinkstock

Poduszka elektryczna

Ciepło, które daje poduszka elektryczna, bywa zbawienne w niektórych przypadkach. Ułóż ją na brzuchu albo dolnej części pleców – w zależności od tego, w której części ciała odczuwasz większy dyskomfort. Zadziała ona rozluźniająco i zredukuje ból.

bolesna miesiączka

Fot. Thinkstock

Termofor

Termofor działa podobnie jak poduszka elektryczna. Wypełnij go ciepłą wodą. Następnie ułóż przedmiot na brzuchu i czekaj aż ciepło rozejdzie się po obolałym miejscu. Po kilkunastu minutach powinnaś odczuć ulgę.

bolesna miesiączka

Fot. Thinkstock

Plastry rozgrzewające

Bardzo często bywa tak, że nie możemy pozwolić sobie na odpoczywanie w domu i podczas bólów menstruacyjnych znajdujemy się w biegu. W tym przypadku sprawdzą się plastry rozgrzewające. Są do nabycia w aptekach i na aukcjach internetowych. Jeżeli wierzyć zapewnieniom producentów, są w stanie przynieść ulgę nawet od 10 do 12 godzin. Należy je umieścić na obolałej części ciała.

bolesna miesiączka

Fot. Thinkstock

Relaks

Jednym ze sposobów na to, żeby zapomnieć o bólu jest relaks. Ciepłe łóżko, zestaw filmów, a do tego gorąca czekolada albo zioła rozluźniające powinny przynieść ukojenie. Jeżeli chodzi o zioła, sprawdzą się: nagietek lekarski, krwawnik pospolity, dziurawiec zwyczajny czy napar z liści maliny. 

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
lilka (Ocena: 5) 14.07.2018 19:53
No -spa i ibuprom i po bólu..;) polecam;)
odpowiedz
Xxx (Ocena: 5) 10.02.2016 21:37
Eh... mi pomaga następująca metoda: termofor (jakieś 80st) +2 kieliszki rumu z herbatą+(po 3godzinach cierpienia i wycieńczenia) minimum 2 godziny snu..żadne tabletki nie pomagają (chyba że ketonal, ale wiadome jakie ma działanie na organizm)...
odpowiedz
Agata (Ocena: 5) 10.02.2016 20:47
Mi pomaga sok z bzu dolewany do herbaty moze to placebo ale na mmie dziala :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.02.2016 12:22
Uwaga z tym rozgrzewaniem, może doprowadzić do krwotoku! to jest tylko wspomaganie, przyniesie niewielką ulgę! na naprawdę mocny ból pomagają tylko leki niestety. Moim zdaniem lepiej już raz na miesiąc wziąć tę tabletkę niż dwa dni siedzieć z termoforem na brzuchu i strasznie krwawić.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie