Porada ginekologa: Czy od tabletek antykoncepcyjnych można przytyć?

Antykoncepcja hormonalna faktycznie powoduje tycie czy to tylko mit?
Porada ginekologa: Czy od tabletek antykoncepcyjnych można przytyć?
05.11.2015

Dzień dobry,

Postanowiłam napisać tę wiadomość, bo mam pewien dylemat. Zastanawiam się nad braniem tabletek antykoncepcyjnych, bo niedługo mam zamiar zamieszkać z chłopakiem i będą one dla nas dużym udogodnieniem. Odradzają mi to jednak moje przyjaciółki, które już brały pigułki anty i jedna uważa, że strasznie po nich przytyła (muszę jej przyznać rację), a drugą bolała głowa, ogólnie miała niekończący się PMS…

Oczywiście podobnie myśli moja mama, która przeczytała gdzieś, że od tabletek anty można być bezpłodnym. Czy to prawda? Czy ich branie rzeczywiście ma aż tyle skutków ubocznych?

Bardzo proszę o odpowiedź, choćby na mail.

Pozdrawiam,

Marlena”

Decyzja o rozpoczęciu stosowania hormonalnej antykoncepcji powinna być dokładnie przemyślana. Pigułki należy dobrać pod okiem  ginekologa, który dostosuje je do twoich potrzeb, wieku i trybu życia. Specjalista zapozna cię również z ewentualnymi skutkami ubocznymi zażywania tabletek, a jeśli niepożądane działania będą się nasilać, zaproponuje inny preparat albo alternatywną metodę antykoncepcji.

pigułki antykoncepcyjne

Reakcja organizmu na hormonalną antykoncepcję może być różna i nie da się jej przewidzieć. Nasz ginekolog uważa jednak, że jeśli pigułki są źle dobrane („na oko”, a nie przy pomocy specjalistycznych badań), faktycznie mogą powodować bóle i zawroty głowy, senność, uczucie opuchnięcia. Czasami problem tkwi także w dawce. To, że twoja przyjaciółka świetnie reaguje na pigułki A, nie znaczy, że i tobie będą one służyć.

Należy również  pamiętać, że działanie pigułki na organizm kobiety jest dużo szersze niż tylko pomoc w zapobieganiu ciąży. W rzeczywistości, hormon zawarty w tabletce wpływa (i to dość mocno) na nasze ogólne samopoczucie oraz wygląd. Dlatego, jeśli któryś z poniższych objawów odnotowałaś u siebie, poproś ginekologa o inny środek antykoncepcyjny (zmieniaj je do skutku, aż będziesz w pełni usatysfakcjonowana):

1. Przyrost masy ciała. Zdaniem lekarzy tabletki antykoncepcyjne same w sobie nie sprawiają, że zaczynamy tyć, natomiast przyczyniają się do wzrostu łaknienia. Jeśli masz więc tendencję do łakomstwa, poproś lekarza o tabletki ze zmniejszoną zawartością hormonów oraz zastosuj dietę.

pigułki antykoncepcyjne

2. Problemy ze skórą i włosami. Dobrze dobrana dawka hormonów może poprawić stan twojej cery i włosów. Dlatego poskarż się ginekologowi, jeśli na buzi pojawiają się wypryski, a włosy są przetłuszczone.

3. Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Bóle i zawroty głowy, kiepski nastrój - wszystkie znamy te problemy. Tabletki antykoncepcyjne mogą je zmniejszyć lub zupełnie zniwelować. Jeżeli twoje nie pomagają, może warto pomyśleć o zastąpieniu ich takimi, które poprawią twoje ogólne samopoczucie.

pigułki antykoncepcyjne

4. Mdłości i wymioty. Są związane z działaniem estrogenów i częściej pojawiają się w przypadku kobiet z nadwagą. Jeśli wymiotujesz do około 3 godzin po przyjęciu pigułki, musisz liczyć się z tym, że może ona nie zadziałać, ponieważ hormony nie zdążyły się wchłonąć.

pigułki antykoncepcyjne

5. Krwawienia. Jeśli nieregularne krwawienia pojawiają się w ciągu pierwszych trzech miesięcy brania tabletek, nie masz powodu do niepokoju - to normalna reakcja błony śluzowej macicy. Jeśli jednak zdarzają się w późniejszym okresie, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem w celu wykluczenia nowotworu.

pigułki antykoncepcyjne

6. Obniżenie libido. Z jednej strony faktycznie wiele kobiet uskarża się na osłabnięcie popędu, ale z drugiej deklaruje, że spokój i bezpieczeństwo, jakie dają pigułki, pozwala na cieszenie się seksem.

Na szczęście, większość kobiet dobrze toleruje doustną antykoncepcję hormonalną. Mają krótsze i mniej bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego przestaje być dokuczliwy, pięknieje im cera, lekko powiększają się piersi. Mitem jest również twierdzenie, że stosowanie hormonalnej antykoncepcji skutkuje bezpłodnością. Pigułka jedynie czasowo wstrzymuje możliwość zajścia w ciążę, nie powodując permanentnych zmian w organizmie. Jeśli reagujesz na wszystkie sygnały twojego ciała i o tych niepokojących informujesz lekarza, nie powinno być w przyszłości żadnych problemów. Co więcej, wiele kobiet przyznaje, że po odstawieniu pigułek było im łatwiej zajść w ciążę.

Polecane wideo

Komentarze (38)
Ocena: 4.76 / 5
Sylwana (Ocena: 5) 23.03.2017 15:14
Przy odpowiednio dobranej antykoncepcji nie pojawiają się skutki uboczne takie jak tycie. Lekarz wykonuje badania przed doborem odpowiedniej metody po to aby określi jaką metodę możemy stosować. Ja jako pierwsze dostałam tabletki belara i biorę je do dzisiaj - żadnych skutków ubocznych. A co do tej bezpłodności po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej to jakiś mit. Pytałam o to z ciekawości ginekologa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.03.2017 15:00
Po vibin mini jedyny skutek uboczny jaki mam to większe piersi. Akurat u mnie to na plus wyszło :)
odpowiedz
ziołowa (Ocena: 5) 16.12.2016 08:48
To, że nie tyjemy to jeden z wielu plusów bo mi też np. poprawiła się cera, gdzie wcześniej jakieś pryszczole miałam to teraz jak ręką odjął ;)
odpowiedz
wronna (Ocena: 5) 03.11.2016 14:52
No i ja też mam belarę i nie tyję, z czego oczywiście bardzo się cieszę. Nawet zauważyłam, że moja cera jest ładniejsza.
odpowiedz
ponna (Ocena: 5) 09.10.2016 13:10
Kiedyś sie tego obawiałam, że mogę przytyć ale teraz jestem spokojna o to, nie tyję w ogóle, a belarę już prawie rok łykam i ogólnie dobrze się czuję.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie