Pigułki antykoncepcyjne a Twój nastrój - jaki związek ma jedno z drugim?

Gdy Sylwia zdecydowała się na antykoncepcję hormonalną, zaczęła czuć się okropnie. Czy to wpływ pigułek?
Pigułki antykoncepcyjne a Twój nastrój - jaki związek ma jedno z drugim?
03.10.2015

Tabletka antykoncepcja to dziś jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Ze statystyk wynika, że po pigułkę sięga 20-25 proc. aktywnych seksualnie Polek – głównie mieszkanki dużych miast. Tabletki antykoncepcyjne stosujemy średnio przez pięć lat. To bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży: odsetek stwierdzonych ciąż po roku poprawnego stosowania tabletek dwuskładnikowych to 0,3 proc., a jednoskładnikowych – 0,51 proc. Najpopularniejsze są tabletki dwuskładnikowe, które przyjmuje się codziennie, o tej samej porze, przez 21 dni, z przerwą na krwawienie. Pigułki jednoskładnikowe należy stosować ciągle, nie robiąc żadnych przerw.

Do regularnego przyjmowania pigułek można się szybko przyzwyczaić, a ich wysoka skuteczność antykoncepcyjna sprawia, że na ich stosowanie decyduje się wiele kobiet, zwłaszcza współżyjących regularnie. Niestety, tabletki mogą mieć skutki uboczne. Wśród nich najczęściej wymienia się: spadek libido, przyrost masy ciała, suchość skóry, plamienia. Skutki uboczne pojawiają się, jeśli preparat został źle dobrany. Wśród minusów stosowanie antykoncepcji hormonalnej niektóre kobiety wymieniają również wahania nastroju.

Nastroje depresyjne i poczucie niemocy

Sylwia ma 27 lat. Od dwóch stosuje pigułki. Preparat zmieniała dwukrotnie. Nie miała żadnych skutków ubocznych, oprócz jednego, choć bardzo kłopotliwego: zaskakujących problemów z samopoczuciem. – Zaczęłam się kiepsko czuć, to, co do tej pory sprawiało mi radość, nagle przestało. Pojawiała się chandra, poczucie niemocy, słabości. Nawet nie pomyślałam, że to może mieć związek z pigułkami, ale ktoś mi podpowiedział, że nie można tego wykluczyć. Po rozmowie z lekarką zmieniłyśmy preparat. Z początku wydawało się, że tym razem będzie lepiej. Niestety – wkrótce problem nie tylko wrócił, ale się nasilił. Zrobiłam się płaczliwa, miałam nastroje depresyjne, mimo że w moim życiu nic się nie zmieniło. Wszystko wróciło do normy po odstawieniu tabletek.

pigułki antykoncepcyjne

Jeśli chcesz poczuć się lepiej, podczas stosowania doustnej antykoncepcji zadbaj o właściwą dietę. Za stabilny nastrój i równowagę emocjonalną odpowiadają witaminy z grupy B – naukowcy odkryli, że u kobiet, które cierpiały na depresję podczas przyjmowania tabletek, występowało niższe stężenie witaminy B6 (pirydoksyny) we krwi. Znajdziesz ją w produktach pełnoziarnistych, drożdżach, kaszach, otrębach, orzechach, jajkach, mleku, wieprzowinie. Ponadto zadbaj o regularną aktywność fizyczną (ruch korzystnie wpływa na psychikę), pamiętaj również o relaksie.

EPN

pigułki antykoncepcyjne

Problem z nastrojem miała też 28-letnia Kinga. – Parę lat temu zaczęłam brać pigułki. Wydawało mi się, że to dobra metoda antykoncepcji, okazało się jednak, że nie dla mnie. Zrobiłam się nerwowa i drażliwa. Kłóciłam się ze wszystkimi. W końcu bliscy zaczęli mi wypominać, że coś się ze mną dzieje, bo wcześniej taka nie byłam. Zrobiłam badania, ale wyszły w normie. Zaczęłam więc przegląd internet i odkryłam, że to może mieć związek z pigułkami. I rzeczywiście! Odstawiłam je, a wszystko jak ręką odjął! Znowu zaczęłam czuć się normalnie.

Wpisy internautek potwierdzają, że kobiet mających problemy podobne do Sylwii i Kingi jest znacznie więcej. „Czy odbija wam po tabletkach anty? – zastanawia się jedna z nich. – Zauważyłam, że od kilku miesięcy dzieje się ze mną coś głupiego. Mam na myśli to, że stałam się tak strasznie nerwowa, rozdrażniona i ciągle chce mi się płakać… Mam do partnera kupę pretensji o wszystko, wybucham nerwowo, że potem mi głupio… Pogadałam sobie z koleżankami i one mi powiedziały, że miały podobne objawy przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych”.

pigułki antykoncepcyjne

Przyczyn swojego zachowania szuka też Monia: „Chciałabym się dowiedzieć, czy dostrzegłyście jakieś zmiany w waszym nastroju podczas zażywania tabletek anty. Mam tu na myśli częste stany (może nie depresyjne) przygnębienia, smutku. Może złość i płacz? Pytam, bo ostatnio jestem bardziej smutna i płaczliwa (bez powodu), co zauważył nawet mój partner. Przeszukałam internet i znalazłam informację, że takie wybuchy mogą być wywołane przez źle dobrane tabletki”.

Specjaliści tłumaczą

Czy zmiany nastroju, drażliwość i nastroje depresyjne mogą mieć związek ze stosowaniem doustnej antykoncepcji? Niestety tak. Amerykańscy uczeni Craig H. Kinsley i Elizabeth A. Meyer z Uniwersytetu w Richmond dowiedli, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych naprawdę zmienia mózg kobiety. Uczeni odkryli, że ich przyjmowanie wpływa na naszą osobowość, charakter oraz strukturę mózgu. Kinsley i Meyer potwierdzili, że tabletki mogą powodować wahania nastroju, kiepskie samopoczucie, a nawet depresję. To wszystko w przewrotny sposób zwiększa ich skuteczność: kobiety po prostu rzadziej decydują się na seks.

pigułki antykoncepcyjne

Dzieje się tak za sprawą składników obecnych w pigułkach, które wpływają na twój organizm, a zwłaszcza na układ hormonalny. Szczególnie istotne są pierwsze trzy miesiące przyjmowania tabletek – to tzw. okres adaptacyjny, gdy organizm przystosowuje się do preparatu. Mogą się wtedy pojawić różne dolegliwości związane z rozpoczęciem stosowania antykoncepcji – w tym problemy z samopoczuciem. Po tym czasie wszystko powinno jednak wrócić do normy. Czasem zdarza się, że na dostosowanie się do preparatu potrzeba więcej czasu. Sytuacja wymaga jednak uwagi, jeśli problem nie mija po kilku miesiącach, a wręcz zaczyna się nasilać.

Początkowo wahań nastroju możesz nie łączyć z antykoncepcją hormonalną. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim zachowaniu albo tym bardziej, jeśli zaczną wytykać ci to bliscy – a nie będzie miało to związku z wydarzeniami w twoim życiu – skonsultuj się z ginekologiem. Prawdopodobnie preparat został źle dobrany. Lekarz może zaproponować jego zmianę. Na rynku dostępne są również preparaty, które pomogą zniwelować skutki uboczne stosowania pigułek i działają na organizm osłonowo. Warto rozważyć ich stosowanie. Jeśli jednak problem nadal będzie ci dokuczał, pomyśl o zmianie metody antykoncepcji. Niektóre kobiety źle się czują po pigułkach, bez względu na rodzaj preparatu.

Komentarze (19)

Ocena: 4.74 / 5
kunna (Ocena: 5) 26.09.2016 11:53
Tabletek nie biorę ale bardzo dobrze czuję się po plastrach lisvym w zasadzie to nawet czasami zapominam, że stosuję jakąś antykoncepcję ;)
odpowiedz
kamila22 (Ocena: 5) 10.08.2016 20:02
Nie mam zmiennego nastroju przy antykoncepcji, dobrze znoszę plastry lisvy, które naklejam już ponad 4 miesiące, zaznaczam, że nie tyje po nich co mnie ogromnie cieszy :)
odpowiedz
wiki (Ocena: 5) 10.12.2015 11:50
Od dawna stosuje tabletki antykoncepcyjne, jedynym efektem ubocznym jest suchość pochwy. Moje libido nie spadło, waga nie wzrosła, a nastrój pozostał taki sam. Przy problemie suchości pomaga mi hydrovag, dwa razy w tygodniu zakładam na noc globulkę. Poprawiają one nawilżenie i elastyczność śluzówki, odkąd je stosuje nie pojawiają się otarcia czy podrażnienie po seksie.
odpowiedz
Basia (Ocena: 5) 07.11.2015 13:50
U mnie pojawił się inny problem, od kiedy zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne nie mogłam wyleczyć infekcji grzybiczej. Więc zamiast cieszyć się seksem ciągle leczyłam się, byłam załamana. Ginekolog przepisał mi w końcu kurację długoterminową (macmirror 500, nystatyna, maść pimafucin) oraz zalecił probiotyk dopochwowy lactovaginal w celu odbudowy mikroflory. Pozbyłam się infekcji a probiotyk stosuje do dziś profilaktycznie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2015 19:36
Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo