Jak smakuje śluz z pochwy? Ona usmażyła go na patelni i ZJADŁA! (Oto jej relacja)

Dziennikarka magazynu „Vice” lubi eksperymentować w kuchni. Smakowało jej?
Jak smakuje śluz z pochwy? Ona usmażyła go na patelni i ZJADŁA! (Oto jej relacja)
16.09.2015

Wydzielina wydobywająca się z pochwy, chociaż jest czymś zupełnie naturalnym, niektóre z nas przyprawia o mdłości. Mamy za złe naturze, że z naszych dróg rodnych wciąż coś się sączy. Jak nie krew w czasie menstruacji, to lepki śluz. O tym ostatnim zazwyczaj niewiele wiemy. Nie chcemy go zauważać. Kara Crabb, publicystka magazynu „Vice”, postanowiła przyjrzeć mu się z bliska. A nawet w nim zasmakować.

Zacznijmy od tego, że biała i pozbawiona mocnego zapachu wydzielina żadnej z nas nie powinna martwić. Jej właściwości zmieniają się w zależności od stopnia podniecenia seksualnego, cyklu menstruacyjnego, diety oraz ewentualnych chorób. Składa się m.in. z wody, mocznika, kwasów octowego i mlekowego, a także złożonych alkoholi. Czym innym jest śluz szyjkowy wytwarzany przez szyjkę macicy. Ten składa się m.in. z elektrolitów, kwasów tłuszczowych czy hormonów.

I właśnie tym ostatnim zajęła się publicystka. W bardzo nietypowy sposób.

śluz z pochwy

fot. zrzut ekranu vice.com/pl

Konsystencją i wyglądem przypomina ona białko jajka. Zaczęłam się więc zastanawiać... Czy kobiecy płyn to ludzki odpowiednik otoczki kurzego żółtka? A jeśli tak, to czy jest zjadliwy? Z tego, co wiem, nikt nie przeprowadzał poważnych badań naukowych, które mogłyby jakoś odpowiedzieć na to pytanie. Jedynym sposobem, by się o tym przekonać, było więc zebranie mojej własnej wydzieliny i wrzucenie jej na patelnię– rozpoczyna swoją relację na łamach serwisu Vice.com.

Kara przez kilka tygodni wytrwale zbierała śluz ze swojej pochwy do sterylnego pojemnika. Jak wspomina, nie było to łatwe i przyjemne doświadczenie. Jak na złość, jej strefa intymna przez dłuższy czas pozostawała zupełnie sucha. Wszystko miał zmienić telefon od potencjalnego pracodawcy. Rozmowie towarzyszyły takie emocje, że w jej trakcie dziennikarka zebrała największe „plony”.

Zbiór oczekiwał zamknięty w plastikowym pojemniku umieszczonym w lodówce. Wreszcie przyszła pora na dokończenie eksperymentu.

śluz z pochwy

fot. zrzut ekranu vice.com/pl

Kara twierdzi, że kiedy otworzyła pudełko z zapasem śluzu, uderzył ją potwornie przykry zapach. Towarzyszący temu aromat porównała do gnijącego kompostu i... brudnego pępka. Publicystka doszła do wniosku, że przypominający kurze białko śluz, podobnie jak jajka, musi mieć datę przydatności do spożycia. Zbiory musiała powtórzyć, ale tym razem postanowiła wykorzystać je na bieżąco. Nie czekając na to, aż wydzielina się zepsuje, rozgrzała patelnię i wylała na nią kilka kropli zagadkowej substancji.

Śluz zaczął skwierczeć i bardzo się skurczył. W ten sposób powstały dwie wysmażone porcje wydzieliny pochwowej, doprawione do smaku solą. Widok nietypowej przekąski zniesmaczył autorkę eksperymentu do tego stopnia, że prawie zrezygnowała z uczty. 

śluz z pochwy

fot. zrzut ekranu vice.com/pl

W końcu jednak doszłam do wniosku, że moja wydzielina pochwowa sama się przecież nie zje i wsunęłam ją do ust... To było naprawdę dziwne. Smażony śluz smakował jak posolona melasa. Nie był słodki ani kleisty, był za to... korzenny? No, więc to tyle. Wydzielina pochwowa być może wygląda jak białko jaja, jednak na patelni zachowuje się dziwacznie i smakuje jak melasa – czytamy na Vice.com.

Zgłodniałyście?

Źródło: http://www.vice.com/pl/read/smazona-wydzielina-z-pochwy

Komentarze (17)

Ocena: 4.06 / 5
zaspana (Ocena: 1) 20.10.2015 12:07
obrzydliwe
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2015 20:23
No mnie to nie dziwi, że taki śluz nie zachowuje się jak białko, bo NIM NIE JEST, więc jakim cudem ma się ono ściąć?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 16.09.2015 19:03
Ja pier*ole....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2015 17:13
Skoro usmażyła na patelni, to naturalny smak i tak zniknął, wiec jaki w tym sens?
odpowiedz
Goodforyou blog (Ocena: 5) 16.09.2015 13:20
Chyba zaraz puszczę pawia...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo