Antykoncepcja hormonalna dla nastolatek = skuteczna metoda na trądzik?

Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać, aby jak najlepiej służyły młodej skórze nastolatki?
Antykoncepcja hormonalna dla nastolatek = skuteczna metoda na trądzik?
07.08.2015

Młode dziewczyny wkraczające w okres dojrzewania przykładają dużą wagę do swojego wyglądu. Ma to związek z kształtowaniem się ich tożsamości, której ważnym elementem jest właśnie atrakcyjność fizyczna. W najmniej oczekiwanym momencie może pojawić się jednak trądzik, który szpeci nie tylko twarz, ale również dekolt, szyję czy ramiona. Gdy przyczyną jego występowania są zaburzenia hormonalne, w walce o piękną cerę skuteczne mogą okazać się tabletki antykoncepcyjne. Jednak jak je dobrać, aby jak najlepiej służyły skórze nastolatki?

Tkanka skórna zawiera miliony drobnych gruczołów łojowych, których zadaniem jest wydzielanie łoju czyli substancji tłuszczowej. Jeśli jego wydzielanie jest w normie, skóra ma prawidłowy, zdrowy wygląd – jednak gdy jest go zbyt dużo, dochodzi do powstania łojotoku. Z tym właśnie zjawiskiem związana jest większość problemów z cerą w okresie dojrzewania, takich jak przetłuszczanie się włosów, skóry oraz powstawanie trądziku. Schorzenia te dotykają nie tylko nastolatków, ale również osoby dorosłe, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Jednak o ile w tej grupie powstawanie zmian trądzikowych związane jest najczęściej z nieprawidłową dietą czy stresem, to u osób młodych wypryski spowodowane są tzw. „burzą hormonów”. Dlatego też codzienna i systematyczna pielęgnacja skóry może okazać się niewystarczająca, ponieważ przyczyna leży głębiej.

trądzik

Jeśli decydujemy się na leczenie przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych, powinnyśmy poinformować lekarza ginekologa o innych lekach, które przyjmujemy. Istnieje możliwość interakcji pomiędzy preparatami i powstawania przez to niepożądanych skutków ubocznych lub obniżania skuteczności przyjmowanych leków, zarówno pod względem leczenia trądziku, jak i zapobiegania ciąży.

Aby ocenić, czy terapia hormonalna okazała się skuteczna musimy uzbroić się jednak w cierpliwość – pozytywne rezultaty mogą pojawić się dopiero po 2 – 4 miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania tabletek. Warto jednak poczekać, by odzyskać piękną cerę, a dzięki temu również dobre samopoczucie!

trądzik

Pierwszym krokiem powinna być więc wizyta u dermatologa, który dobierze metodę leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Gdy jednak lekarz podejrzewa, że powodem pojawienia się trądziku są zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wydzielających hormony płciowe, zwykle konieczna będzie konsultacja u ginekologa-endokrynologa oraz wykonanie niezbędnych badań hormonalnych.

Z trądzikiem u ginekologa?

Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą być z powodzeniem stosowane jako pomoc w leczeniu trądziku. Dla dziewczyn, które zmagają się z tym problemem szczególnie polecane są pigułki o silnym działaniu antyandrogenowym. Obniżają one poziom androgenów (męskich hormonów płciowych), co z kolei przekłada się na ograniczenie produkcji łoju. Udowodnione naukowe działanie na poprawę wyglądu skóry oraz włosów mają tabletki na bazie octanu chlormadinonu, pochodną naturalnego progesteronu.

Przyjmowanie pigułek niesie za sobą także inne, dodatkowe korzyści – oprócz oczywistego działania antykoncepcyjnego, mogą one pomóc w łagodzeniu napięcia przedmiesiączkowego czy niwelowania nadmiernego owłosienia. Tabletki o takim działaniu są bezpieczne i mogą być stosowane nawet przez nastolatki. Lekarz nie może jednak przepisać środków antykoncepcyjnych dziewczynie przed 18. rokiem życia, dlatego młoda pacjentka do gabinetu powinna udać się razem ze swoim opiekunem – wyjaśnia ekspert programu Zdrowa ONA, ginekolog prof. Romuald Dębski.

trądzik

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej skóry?

By wspomóc leczenie skóry trądzikowej, a także utrzymać efekty terapii należy dbać o nią za pomocą łagodnych preparatów aptecznych. Podstawą pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy środkami o działaniu przeciwbakteryjnym. Najlepiej nie stosować ich częściej niż dwa razy dziennie, ponieważ nadmierne mycie może tylko nasilać łojotok i powodować wysuszanie się skóry. Ważne jest również nawilżenie, najlepiej za pomocą delikatnych kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Samodzielne wyciskanie krostek jest zabronione, ponieważ powoduje powstawanie blizn i w znacznym stopniu utrudnia gojenie. Ogromne znaczenie dla urody ma również nasz sposób odżywiania. Osoby z trądzikiem powinny pamiętać, aby w ich jadłospisie znalazło się jak najwięcej produktów naturalnego pochodzenia, a jak najmniej produktów wysoko przetworzonych, ostrych przypraw, alkoholu i słodyczy.

Aby pielęgnacja i dieta dały odpowiednie efekty bardzo ważna jest systematyczność. Tak samo jest w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych – tylko przyjmowane regularnie mogą pozytywnie wpłynąć na stan skóry i są warunkiem skuteczności antykoncepcji. Podczas terapii ważne jest obserwowanie reakcji naszego organizmu i informowanie lekarza o wszystkich skutkach ubocznych.

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Ula (Ocena: 5) 22.09.2016 13:02
Bałabym się skutków ubocznych;/ Ja na trądzik znalazłam rozwiązanie na blogu:)) Polecam, bo ciekawie pisany: jakpozbycsiepryszczy.pl/produkty/najlepsze-tabletki-na-tradzik-top-3/
odpowiedz
olga (Ocena: 5) 11.09.2015 09:39
Przy tabletkach miałam częste bóle głowy i bardzo tyłam, nawet zmiana tabletek na inne nie pomogła. Dopiero jak zmieniłam je na krążek dopochwowy było zdecydowanie lepiej. Przy krążku częściej występują u mnie podrażnienia intymne ale probiotyk sobie z nimi radzi. Jak czuje dyskomfort w miejscu intymnym zakładam na noc invag i rano mam spokój, już po pierwszej kapsułce czuję ulgę.
odpowiedz
magda (Ocena: 5) 16.08.2015 18:08
Ja z kolei mam inne doświadczenie, stosowałam antybiotyk przez pół roku, przez ten czas miałam ciągłe infekcje grzybicze a co do cery to bez rewelacji. Dużo bardziej pomogły mi pigułki, czułam się okej zwłaszcza jak widziałam że moja cera jest coraz gładsza. Osłonowo na serce i wątrobę łykałam harmonellę, która jest polecana właśnie przy antykoncepcji hormonalnej, więc nie obawiałam się o skutki uboczne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2015 09:48
Stosowałam tabletki 2 lata, rzeczywiście cera się diametralnie poprawiła, ale z czasem czułam się coraz dziwniej. Niby wszystko było okej, ale mój organizm dawał mi sygnały, że tabletki to jednak nie jest idealne wyjście. Dziwne bóle głowy i wiele innych symptomów, a tabletki miałam zmieniane 3 razy. Koszmar zaczął się po odstawieniu, moja cera oszalała, okres również. Przez jakieś 7 miesięcy miałam na twarzy jeden wielki koszmar. Znacząco pomogło mi wówczas zażywanie oleju z wiesiołka w kapsułkach co poleciła mi koleżanka zmagająca się z takimi samymi efektami odstawienia tabletek anty. Jeżeli chcecie pozbyć się trądziku to lepiej zdecydować się na antybiotyki od dermatologa, ponieważ z mojego własnego doświadczenia wiem, że anty cudów nie czynią.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.08.2015 17:49
Masz racje! Ja cieszyłam się,że mam ładną cerę przy przyjmowaniu tabl.( ze wzgl.na wysoki poziom hormonów męskich,wypadanie włosów i mega bolesne miesiączki miałam przepisane)Po 3 latach wylądowałam w trybie nagłym w szpitalu neurologicznym z powodu wieloogniskowych zmian niedokrwiennych mózgu groził mi udar mózgu (inwalidztwo,zawał serca,zgon) więc pięknie mnie załatwiły te tabl..uważajcie!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo