Kiedy masz dni płodne?

Świadomość występowania dni płodnych jest ważna zarówno dla kobiet, które chcą zostać mamami, jak i dla tych, które tego nie planują. Oto wszystkie metody wyznaczania tych dni.
Kiedy masz dni płodne?
30.07.2015

Zaskakujące wnioski płyną z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Płodna Polka” – okazuje się, że zaledwie co piąta młoda, bezdzietna Polka wie, kiedy występują dni płodne. Skutki tej niewiedzy są poważne: według danych Głównego Urzędu Statystycznego każdego roku ok. 20 tys. nastolatek rodzi dzieci – zwykle między 15. a 19. rokiem życia. Z drugiej strony coraz więcej mówi się o tym, że dorosłe, gotowe na macierzyńsko kobiety nie mogą zajść w ciążę. I jednym, i drugim przyda się odświeżenie wiedzy na temat dni płodnych. Kiedy występują i jak je wyznaczyć?

Dni płodne przebiegają u wielu kobiet w zasadzie bezobjawowo. U części pań może występować poprawa nastroju czy zwiększenie libido. Dokładna obserwacja organizmu może pomóc wskazać optymalny czas na zapłodnienie poprzez pomiar gęstości śluzu szyjkowego, rozwarcia szyjki macicy oraz temperatury kobiety. Około połowa pań doświadcza bólu owulacyjnego oraz delikatnych plamień. Z tych powodów najlepszą metodą obliczania dni płodnych będzie obserwacja cyklu, jeśli jest on regularny. W przeciwnym wypadku pierwsze szacunki, co do określenia czasu najlepszego do zapłodnienia, będą możliwe dopiero po pół roku – tłumaczy dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”

Jeśli chodzi o płodność, cykl kobiety dzieli się na trzy fazy:

- Faza przedowulacyjnej niepłodności względnej (w skrócie nazywana fazą niepłodności przedowulacyjnej) – jest ona dłuższa w długich cyklach, natomiast w cyklach bardzo krótkich może w ogóle nie wystąpić; przypada na menstruację i fazę folikularną – do ok. 3 dni przed jej końcem.

- Faza okołoowulacyjna płodności (w skrócie nazywana fazą płodności) – składa się na nią kilka dni przed i po owulacji; trwa zwykle 6-9 dni.

- Faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej (w skrócie nazywana fazą niepłodności poowulacyjnej) – trwa od wyznaczonego końca fazy płodności do ostatniego dnia cyklu; odpowiada fazie lutealnej.

dni płodne

Mikroskop owulacyjny

Pomaga wyznaczyć dni płodne za pomocą śliny albo kropli śluzu szyjkowego. Obraz można odczytać po paru minutach. W dni płodne ekran mikroskopu pokrywają liczne struktury przypominające paproć (w dni niepłodne struktura jest pusta albo zmian jest niewiele). Na krótko przed jajeczkowaniem poziom soli (lub elektrolitów) w płynach ciała znacznie wzrasta(zwłaszcza w ślinie i wydzielinie szyjkowej) jednocześnie z hormonem estrogenu. Możliwość określenia wzrostu poziomu soli (elektrolitów) jest więc ważną metodą stwierdzania momentu owulacji, czyli dni płodnych oraz dni niepłodnych.

EPN

dni płodne

Owulacja

By doszło do zapłodnienia, komórki rozrodcze męskie muszą połączyć się z komórkami rozrodczymi żeńskimi, co oznacza, że plemnik musi dostać się do komórki jajowej. Szczytowy moment płodności kobiety przypada na owulację (jajeczkowanie). Dochodzi wtedy do pęknięcia pęcherzyka Graafa w jajniku, z którego uwalniana jest komórka jajowa. Jeśli dojdzie w tym czasie do zbliżenia połączonego z wytryskiem nasienia, plemnik, który najszybciej dotrze do komórki jajowej, doprowadzi do zapłodnienia.

W przypadku niektórych kobiet owulacji towarzyszą specyficzne objawy – najczęstszy jest ból podbrzusza (zwykle po jednej stronie, może jednak promieniować na brzuch, plecy itp.). Do tego może pojawić się zmęczenie, występowanie obrzęków i niewielkie plamienie, które znika po 1-2 dniach. W czasie owulacji rośnie też libido.

dni płodne

Metoda kalendarzykowa

Owulacja występuje mniej więcej na 14 dni przed miesiączką i utrzymuje się przez ok. 24 godziny. Może się jednak opóźnić. Pamiętajmy również, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet do 3-5 dni. Warto wiedzieć, że długość życia plemników nie jest stała i zależy od jakości nasienia partnera. Znaczenie ma też stopień nawilżenia pochwy i jej odczyn – im jest on bardziej zasadowy (co dzieje się np. podczas orgazmu kobiety), tym większa będzie przeżywalność plemników. Eksperci kampanii „Płodna Polka” twierdzą, że czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to 7-9 dni.

Przy regularnym cyklu dni płodne można obliczyć następująco: od dni cyklu (np. 28) odjąć 14 (co daje nam 14 dzień). Pamiętaj jednak o długości życia plemników – jeśli przyjmiemy, że mogą przeżyć do 5 dni, od 14 odejmij jeszcze 5. Dni płodne zaczynają się więc 9. dnia cyklu. Nie zapominaj również, że owulacja może się opóźnić – warto dodać do 14 2 dni, co oznacza, że dni płodne przy 28-dniowym cyklu wystąpią mniej więcej między 9. a 16. dniem.

Metoda Billingsów

Polega na obserwacji śluzu szyjkowego. Konsystencja śluz zmienia się bowiem w zależności od fazy cyklu. W okresie niepłodnym śluzu jest niewiele albo może w ogóle nie występować. Jest to śluz gęsty i mętny. Nie towarzyszy mu uczucie wilgoci w pochwie. Natomiast w fazie płodności kobieta zaczyna odczuwać wilgoć i śliskość w przedsionku pochwy – śluzu jest dużo, staje się rozciągliwy, przezroczysty, przypomina białko jaja kurzego.

dni płodne

Metoda termiczna

Dni płodne pomoże wyznaczyć metoda termiczna polegająca na pomiarach temperatury ciała. W pierwszych dniach po okresie temperatura ciała jest niska, po czym ma miejsce jej gwałtowny wzrost i faza utrzymywania się temperatury na podwyższonym poziomie. Po jajeczkowaniu ciepłota ciała wzrasta o ok. 0,4-0,5 stopnia i utrzymuje się przez trzy dni, po czym występuje niepłodność. Zatem sześć dni wstecz i trzy dni po wzroście temperatury uznaje się za dni płodne. Temperaturę należy mierzyć codziennie rano, o stałej porze, tym samym termometrem (trzymanym w pochwie lub pod językiem) – najlepiej termometrem owulacyjnym.

Metoda objawowo-termiczna

Najpopularniejsza metoda objawowo-termiczna to tzw. metoda Rötzera. Polega na tym, by obserwować śluz, mierzyć temperaturę (termometrem owulacyjnym, który od zwykłego termometru lekarskiego różni się rozciągniętą skalą, dzięki czemu możliwe jest łatwe odczytanie temperatury z dokładnością do 0,05 stopnia). Dodatkowo sprawdza się stan szyjki macicy – w tym celu wykonuje się samobadanie dotykowe twardości, stopnia rozwarcia oraz położenia szyjki macicy, które jest zmienne w przebiegu cyklu miesięcznego (w fazie płodnej ujście szyjki macicy staje się miękkie, wilgotne i otwarte, a szyjka macicy wydaje się uniesiona). W metodzie Rötzera obserwuje się również inne symptomy świadczące o owulacji, np. występowanie bólu owulacyjnego.

dni płodne

Testy owulacyjne

Kobietom z cyklami nieregularnymi w wyznaczeniu dni płodnych pomogą testy owulacyjne (testy LH). Można je kupić w aptekach i drogeriach. Dzięki takiemu testowi można stwierdzić, kiedy owulacja wystąpi (a nie czy już wystąpiła). Zasada ich działania opiera się na wykrywaniu hormonu LH o stężeniu równym lub wyższym niż 40 mIU/ml. Mniej więcej w połowie cyklu w organizmie kobiety dochodzi do nagłego wzrostu hormonu luteinizującego (to tzw. pik LH). Jajeczkowanie następuje zazwyczaj w ciągu 24-36 godzin po „piku LH”, w tym czasie zajście w ciążę jest więc najbardziej prawdopodobne. Test owulacyjny wskaże, kiedy pik LH wystąpi. Badanie robi się z moczu i jest bardzo proste.

Uwaga: testy owulacyjne nie dają pewności, że jajeczkowanie się pojawi – owulacja może nie wystąpić każdym cyklu.

 

Komentarze (5)

Ocena: 4.2 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2015 20:47
Wyznaczanie dni płodnych jest bardzo proste. Ja mam akurat cyclotest - komputerek do metody objawowo-termicznej. Bardzo dobre są też testery na ślinę np Afrodyta. Obecnie nie trzeba samej męczyć się z interpretacjami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.07.2015 23:00
Znam teorię z podręczników, ale mój organizm chyba jej nie zna.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 30.07.2015 11:03
Ja mam cykle 42 dniowe nawet i owulację zawsze miałam 3 tyg po okresie i 3 tyg przed okresem. Zawsze w połowie cyklu a nie na 14 dni przed okresem jak w książkach piszą. A wiem to po bólach i plamieniach.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 30.07.2015 09:26
Ja obliczam sobie dni płodne kalendarzowo oraz obserwuję śluz, i 4 dni przed okresem ( kiedy wiem że na pewno owu była) kocham się bez prezerwatywy :)(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo