10 czynników, które upośledzają Twoją płodność

Staracie się o dziecko? Warto wiedzieć, co może wam to utrudnić.
10 czynników, które upośledzają Twoją płodność
05.06.2015

Eksperci biją na alarm – coraz więcej młodych par ma problemy z poczęciem. Z raportu „Płodna Polka” wynika, że problem niepłodności dotyka już 15 proc. par w Polsce. Najnowsze badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowodzą, że za niepłodność w ok. 40 proc przypadków odpowiadają mężczyźni, choć zdaniem ekspertów te dane mogą być zaniżone. Jeśli chcecie mieć dziecko, powinniście wiedzieć, co może upośledzić waszą płodność.

Wiek

Lekarze nie mają wątpliwości: im kobieta starsza, tym trudniej jej zajść w ciążę. Raport „Płodna Polka” wykazał, że ponad 1/4 badanych kobiet planuje poczęcie pierwszego dziecka po trzydziestce, w tym co dwudziesta Polka odkłada założenie rodziny na okres powyżej 36 lat. Tymczasem lekarze zwracają uwagę, że największa płodność przypada między 18. a 25. rokiem życia. Po przekroczeniu 25 lat szanse na poczęcie dziecka, jak tłumaczą eksperci kampanii „Płodna Polka”, maleją z każdym kolejnym rokiem. Mężczyznom zegar biologiczny nie tyka tak szybko, jednak po czterdziestce zdolność do poczęcia dziecka zaczyna u nich spadać.

Chemikalia

Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak niektóre substancje obecne w chemikaliach codziennego użytku wpływają na twoje zdrowie. Szczególnie niebezpieczny jest bisfenol-A (BPA), który może powodować niepłodność u kobiet. Bisfenol-A obniża również produkcję testosteronu. Jest składnikiem przede wszystkim plastikowych opakowań. Z raportu, który trafił do specjalistycznego czasopisma „Reproductive Toxicology”, wynika ponadto, że niektóre związki organiczne znajdujące się w składzie środków czyszczących i odkażających mają negatywny wpływ na płodność u myszy. Niektóre chemikalia zdaniem badaczy mogą także powodować wczesną menopauzę (chodzi o polichlorowane bifenyle – PCB, pestycydy, ftalany i furan).

Palenie papierosów

Palenie wyszło z mody, wciąż jednak sporo jest osób, które lubią puszczać dymka. Lekarze nie mają wątpliwości, że nałogowe palenie wpływa negatywnie na cały organizm (zarówno kobiety, jak i mężczyzny), powodując poważne problemy z płodnością. Zdaniem amerykańskich naukowców szkodliwe może być również okazjonalne palenie – obliczyli oni, że słabość do papierosów odpowiada za ok. 13 proc. zdiagnozowanych przypadków niepłodności. Nikotyna może niszczyć komórki jajowe, zwiększając liczbę cykli bezowulacyjnych, upośledza funkcjonowanie narządów wewnętrznych, pogarsza jakość nasienia u mężczyzn i psuje zdrowie.

bezpłodność

Nadużywanie alkoholu

Badania w tym zakresie są niejednoznaczne, lekarze są zgodni jednak co do tego, że zbyt częste sięganie po alkohol upośledza płodność kobiet i mężczyzn. Dla kobiet niewskazany jest więcej niż jeden drink dziennie; nadmiar alkoholu może bowiem powodować problemy z owulacją. Nierozsądne jest również przesadzanie z alkoholem przez mężczyznę – jego nadużywanie może zmniejszyć ilość plemników. Alkohol utrudnia także przyswajanie cynku, który wpływa na męską płodność – uczestniczy w produkcji nasienia i pełni istotną rolę w przedłużaniu żywotności plemników.

Otyłość

Nadmiar tkanki tłuszczowej może zaburzyć gospodarkę hormonalną i w efekcie utrudnić kobiecie zajście w ciążę. „Zmniejszenie masy ciała u kobiet może spowodować poprawę profilu hormonalnego, pomóc w przywróceniu prawidłowych cykli owulacyjnych, ułatwić zajście w ciążę oraz umożliwić uniknięcie wielu poważnych powikłań ciąży” – czytam w pracy Moniki Hajduk „Wpływ masy ciała na płodność u kobiet” (Via Medica). Okazuje się, że właściwe nawyki żywieniowe i styl życia mogą obniżyć ryzyko wystąpienia niepłodności spowodowanych zaburzeniami owulacji prawie o 70 proc. Otyłość może upośledzić płodność również u mężczyzn.

bezpłodność

Niedowaga

Nie tylko nadmiar masy ciała utrudnia poczęcie – równie szkodliwa jest niedowaga. Chodzi o to, że u kobiet z bardzo niskim wskaźnikiem masy ciała BMI występuje niewielka ilość leptyny, która produkowana jest przez komórki tkanki tłuszczowej. Badania naukowe dowiodły, że leptyna nie tylko steruje odczuwaniem głodu i sytości, ale również ma wpływ na pracę układu rozrodczego u kobiet. Uczeni z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że istnieje związek między niskim poziomem leptyny a zaburzeniem miesiączkowania. Bardzo szkodliwe pod kątem niepłodności jest zwłaszcza gwałtowne schudnięcie.

Intensywne ćwiczenia fizyczne

Ruch wpływa dobroczynnie na cały organizm. Z badań opublikowanych w specjalistycznym czasopiśmie „Fertility and Sterility” wynika, że umiarkowany wysiłek fizyczny zwiększa szanse na zajście w ciążę u kobiet, które starają się o dziecko. Ale z aktywnością nie można przesadzić – te same badania wykazały, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą upośledzić płodność, powodując problemy z poczęciem. Zajście w ciążę opóźniło bieganie czy aerobik uprawiane przez więcej niż pięć godzin w ciągu tygodnia. Płodności sprzyjają natomiast spacery, nordic walking, jazda na rowerze czy praca w ogrodzie.

bezpłodność

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem wpływającym na wiele funkcji życiowych. Na jej niedoczynność choruje coraz więcej ludzi, w tym przede wszystkim kobiety. Niedoczynność tarczycy może utrudnić zajście w ciążę, zwiększa również ryzyko wystąpienia poronień i powikłań ciąży. Niestety, zaburzenie często nie jest diagnozowane, ponieważ jego objawy nie są jednoznaczne: to m.in. przemęczenie, wypadanie włosów, uczucie zimna, zaparcia, sucha skóra, przybieranie na wadze, nieregularne miesiączkowanie, senność, problemy z koncentracją. Jeśli planujesz ciążę, koniecznie zrób badania pod kątem hormonów tarczycy.

Kofeina

Zaskoczona? Jeśli masz słabość do małej czarnej i nie wyobrażasz sobie dnia bez niej, uważaj – badacze zwracają uwagę, że obecna w kawie kofeina może spowodować trudności z zajściem w ciążę, np. poprzez zaburzenie transportu komórek jajowych w jajowodach. Amerykańscy uczeni odkryli, że na upośledzenie płodności wpływa wypijanie ok. pół litra mocnej kawy każdego dnia. Inne badania wykazały, że wypijanie pięciu lub więcej filiżanek kawy dziennie może obniżyć płodność kobiety o połowę. Jeśli więc staracie się o dziecko, warto ograniczyć spożycie kawy (np. do filiżanki dziennie), a do diety włączyć niegazowaną wodę mineralną, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne oraz zdrowe koktajle.

bezpłodność

Stres

Pewnie słyszałaś o tym, że stres niszczy zdrowie i psychikę. A czy wiedziałaś, że negatywnie wpływa również na płodność? Badania opublikowane w magazynie „Human Reproduction” wykazały, że kobiety narażone na stres mają większe problemy z zajściem w ciążę. Stres zaburza gospodarkę hormonalną i powoduje problemy z owulacją. Powstaje błędne koło: ponieważ nie możecie doczekać się dziecka, denerwujecie się jeszcze bardziej, a to powoduje większe problemy z poczęciem. Jeśli więc chcecie doczekać się potomstwa, zadbajcie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (12)

Ocena: 4.83 / 5
Kaska (Ocena: 5) 15.07.2015 22:09
Ale bzdury! Dzieci można mieć w obecnych czasach omalże w każdym wieku.Jestem mamą ,pracowałam w rentgenie i paliłam..mimo tego urodziłam zdrowa córkę..Moja siostra również jest po 30 i wraz z mężem biorą suplementy koncepcyjne dr Bocian które mają za zadanie wspomaganie zajścia w ciążę.Nic ich nie ominie , wręcz przeciwnie!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2015 17:01
A gdzie antykoncepcja hormonalna? Autor pominął przez zapomnienie czy specjalnie?
odpowiedz
Jahan (Ocena: 5) 06.06.2015 16:14
Slyszał ktoś o tym ze picie dziurawca i hibiskusa rowniez moze powodowac nieplodnosc? Ponoc maja dzialanie antyestrogenowe.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2015 19:06
Piję mnóstwo kawy, alkoholu też nie żałuję, dużo imprezuję w weekendy, na co dzień w pracy bardzo się stresuję... A okres i owulacje mam jakby z zegarkiem w ręku... Mam 23 lata, dzieci w najbliższym czasie nie planuję.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2015 13:25
Ja przez bulimię anorektyczną nie mam okresu już od 1,5 roku. Wątpię, że będę mogła mieć w przyszłości dzieci... :(
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo