6 problemów z miesiączką, których NIGDY nie powinnaś ignorować!

To może się źle dla Ciebie skończyć...
6 problemów z miesiączką, których NIGDY nie powinnaś ignorować!
23.02.2015

Kobiety co miesiąc narzekają na złe samopoczucie, którym raczy nas sama Matka Natura. Nieznośny ból brzucha, wahania nastroju i obniżona koncentracja to tylko część z przykrości, które towarzyszą miesiączce. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo jej nie lubimy, prawdziwy problem pojawia się dopiero wtedy, gdy okres… znika.

Oto 6 problemów związanych z miesiączką, których nigdy nie powinnaś lekceważyć!

1. Brak okresu

Jeśli od wielu tygodni nie masz okresu, a wiesz, że nie jesteś w ciąży, może być to oznaką, delikatnie mówiąc, poważych zaburzeń. Oczywiście powodów może być mnóstwo, począwszy od problemów z tarczycą, przez wahania hormonalne, zbyt restrykcyjną dietę i ćwiczenia czy stres, na przedwczesnej menopauzie kończąc. Jeśli wyściółka macicy nie złuszcza się co miesiąc, może to prowadzić do namnażania się nieprawidłowych komórek, a stąd już tylko krok do poważnych chorób nowotworowych. Jeśli minął miesiąc, a ty nadal nie dostałaś okresu, nie czekaj, tylko umów się jak najszybciej do ginekologa!

 

vogue casual editorial

3. Plamienia

Bardzo często pojawiają się, kiedy kobieta przyjmuje antykoncepcję hormonalną, ale nie oznacza to, że problemu nie ma. Czasami plamienia między miesiączkami mogą być objawem polipów, dlatego w takiej sytuacji zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem.

 

vogue casual editorial

2. Bóle brzucha

Tak, w trakcie okresu brzuch boli. Niektóre kobiety odczuwają również dyskomfort w trakcie owulacji, ale jeśli od kilku dni czy tygodni utrzymują się u ciebie skurcze, których wcześniej nie czułaś, koniecznie zgłoś się do lekarza. Część kobiet, które chorują na endometriozę, nie ma o tym pojęcia. Nie lekceważ nawet najmniejszych symptomów!

 

vogue casual editorial

4. Długotrwałe miesiączki i obfite krwawienia

Co to tak naprawdę oznacza? Jeśli musisz wymieniać tampona co godzinę, zdecydowanie kwalifikujesz się do grona kobiet, które powinny zgłosić się z tym do lekarza. Podobnie jeśli twój okres trwa dłużej niż 10 dni. Takie miesiączki mogą być oznaką polipów. Ponadto są dla organizmu ogromnym obciążeniem, dlatego niekiedy powodują anemię.

 

vogue casual editorial

5. PMS to jedno, a PMDD to drugie

Z angielskiego są to przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, a prosto rzecz ujmując to skrajna, bardzo mocno nasilona odmiana PMS-u. Oznacza to, że kobiety cierpiące z tego powodu często nie są zdolne do pracy. Już tydzień przed miesiączką ich samopoczucie jest tak złe, że muszą pozostać w łóżku. Jeśli zauważasz podobne objawy u siebie, warto odwiedzić lekarza i zbadać poziom hormonów.

 

vogue casual editorial

6. Nasilone objawy

Cóż, okazuje się, że zwykły okres to czasami za małe wyzwanie dla organizmu. Jeśli cierpisz z powodu astmy, cukrzycy lub zespołu jelita drażliwego, objawy tych dolegliwości za sprawą hormonów związanych z miesiączką, mogą się w tym czasie nasilać. Aby cierpieć mniej, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem, co możecie w tej sprawie zrobić. 

 

 

 

 

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 4.89 / 5
Kasia (Ocena: 5) 29.08.2016 15:08
Moim problemem jest pms, naprawdę mocno odczuwam hustawki nastrojów i czesto jestem rozdrazniona i rozbita. Ostatnio zaczelam lykac oeparol femina, to czuje sie po tym troche lepiej. Poza tym to wiadomo, probuje jeszcze medytacji i sluchania muzyki, ale to akurat dziala na mnie srednio.
odpowiedz
amina (Ocena: 5) 11.05.2016 11:02
U mnie największym problemem jest ból. Zdarzało mi się w przeszłości tracić przytomność z bólu, a raz nawet wylądowałam w szpitalu. Po porodzie bóle są trochę słabsze, ale nadal mocno mi to utrudnia życie. Przy każdym okresie muszę brać pyralginę, żeby móc normalnie funkcjonować podczas tych dni
odpowiedz
Giu (Ocena: 5) 07.03.2015 22:42
ja przechodzę bezboleśnie, cały proces trwa4 dni, ale 1 doba, to leje się jak z kranu, tampon i podpaska stosowane jednocześnie wymieniane co ok 2 godziny, prawdziwy koszmar jest nocą, budzik nastawiam na wymianę, zastanawiam się nad pieluchami! 2 dzień już spoko, potem się kończy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2015 20:38
taaaa najszybciej umów sie na wizyte xd a tu najbliższe teramin za poł roku xD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2015 19:32
Ja mam okropne bóle brzucha. Są miesiące, ze brzuch nie boli, a sa takie ze płaczę z bolu i mam mroczki przed oczami. A ostatnio przez dwa pierwsze dni okresi nie jestem zdolna do życia - po prostu czuję się tak źle psychicznie, jakbym miała zaraz umrzeć. Wybieram się na badania hormonalne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie