Bierzesz pigułki antykoncepcyjne? I tak zajdziesz w ciążę, jeśli...

Tabletki antykoncepcyjne mają bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Warto jednak wiedzieć, co może osłabić ich działanie.
Bierzesz pigułki antykoncepcyjne? I tak zajdziesz w ciążę, jeśli...
19.01.2015

Stosowanie pigułek to wygodna i bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. Z badań wynika w ten sposób przed niechcianą ciążą zabezpiecza się ok. 20 proc. Polek. Pigułka wymaga od nas systematyczności w stosowaniu. Trzeba również mieć świadomość, kiedy działanie tabletek antykoncepcyjnych może zostać osłabione. „Polki mają coraz większą wiedzę na temat zalet, ale również i skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Kobiety, które przyjmują lub decydują się na rozpoczęcie stosowania tej metody antykoncepcji, zdają sobie na ogół sprawę, że skuteczność pigułek jest w dużej mierze uzależniona od ich regularności przyjmowania” – mówi ginekolog i seksuolog dr Tomasz Leonowicz, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Specjalista dodaje, że nie każda kobieta wie, że pewne substancje, leki czy nawet produkty spożywcze mogą utrudnić wchłanianie się hormonów, a tym samym uniemożliwić prawidłowe działanie tabletek, a nawet spowodować niepożądane skutki uboczne takie jak np. nudności czy nieregularne krwawienie między miesiączkami.

Oto, co może osłabić działanie pigułek antykoncepcyjnych:

Niektóre leki

Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki, a chcesz stosować hormonalną antykoncepcję, musisz poinformować o tym lekarza. „Warto zdać sobie sprawę z tego, że część substancji aktywnych zawartych w różnego rodzaju preparatach, które w jakimś okresie stosujemy, np. z powodu przeziębienia, może osłabić działanie tabletki antykoncepcyjnej” – mówi dr Tomasz Leonowicz. Chodzi przede wszystkim o antybiotyki, a zwłaszcza takie substancje, jak amoksycylina, tetracyklina i rifampicyna. Dr Leonowicz zaleca, by podczas kuracji antybiotykowej połączonej z przyjmowaniem antykoncepcji wykorzystać dodatkowe metody zabezpieczenia (np. prezerwatywę), które zmniejszą prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Ale nie tylko antybiotyki osłabiają działanie antykoncepcji. Takie działanie wykazuje również… paracetamol. Dzieje się tak, jeśli przekroczymy zalecaną dawkę, co czasem nam się zdarza – zwłaszcza gdy chcemy szybko zapobiec rozwojowi przeziębienia.

Uwaga! Również chrom, częsty składnik preparatów na odchudzanie, może upośledzić wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z suplementacji chromem – po prostu zadbaj o to, aby pomiędzy przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej a chromem minęły co najmniej cztery godziny.

pigułki antykoncepcyjne

Zioła

Dr Tomasz Leonowicz zwraca uwagę, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny wystrzegać się preparatów skomponowanych na bazie ziół i herbatek ziołowych. Działanie pigułki antykoncepcyjnej mogą osłabić m.in. dzięgiel chiński i pluskawica groniasta (mające bardzo silny wpływ na gospodarkę hormonalną) oraz dziurawiec (popularne zioło wchodzące w skład wielu herbat, suplementów oraz preparatów uspokajających, dostępnych bez recepty). Dziurawiec może spowodować nawet 15-procentowy spadek poziomu hormonów we krwi, co skutkuje zwiększonym ryzykiem owulacji i obniżenia skuteczności antykoncepcji. Należy pamiętać, że działa on w ten sposób jeszcze przez dwa tygodnie po zakończeniu przyjmowania specyfiku z jego wyciągiem.

pigułki antykoncepcyjne

Skutki uboczne stosowania pigułek

Dr Leonowicz nie kryje, że tabletki antykoncepcyjne u niektórych kobiet wywołują skutki uboczne. Najczęściej nie są one groźne dla zdrowia, ale bywają uciążliwe. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są przyrost wagi oraz spadek libido. Zwykle pojawiają się na początku stosowania tabletek, kiedy organizm przyzwyczaja się do nowego stanu hormonalnego.

„Jeśli jednak, po jakimś czasie od momentu rozpoczęciu przyjmowania pigułek (np. po ok. trzech miesiącach nazywanych okresem próbnym) skutki uboczne się utrzymują, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Powodem jest najczęściej źle dobrana antykoncepcja – decyduje o tym przede wszystkim skład tabletek i proporcje zawartych w nich substancji czynnych” – zaznacza ekspert. „Na szczęście obecnie na polskim rynku dostępny jest szeroki wachlarz tabletek antykoncepcyjnych, m.in. oryginalne tabletki antykoncepcyjne z octanem chlormadinonu, pochodną naturalnego progesteronu, które nie powodują, jak pokazują dotychczasowe badania, niepożądanych przez kobiety działań, m.in. spadku libido” – dodaje ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Ewa Podsiadły-Natorska

pigułki antykoncepcyjne

Grejpfrut i witamina C

„Witamina C stosowana w dawce powyżej 1000 mg, a także sok grejpfrutowy spożywany w nadmiernych ilościach mogą mieć niekorzystny wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych; mają one bezpośredni wpływ na spowolnienie metabolizmu znajdujących się w pigułkach estrogenów” – tłumaczy dr Leonowicz. I dodaje, że składniki soku grejpfrutowego powodują zwiększenie poziomu estrogenów. Nie powoduje to co prawda obniżenia skuteczności tabletek, ale może zwiększać ryzyko działań ubocznych.

„Nie oznacza to oczywiście, że przyjmując tabletki antykoncepcyjne, musimy całkowicie zrezygnować z tego owocu – najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zachowanie odstępu co najmniej czterech godzin pomiędzy przyjęciem pigułki a jego spożyciem” – zaznacza ekspert programu „Zdrowa ONA”.

pigułki antykoncepcyjne

Papierosy

Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, powinnaś rzucić palenie. Dr Tomasz Leonowicz wyjaśnia, że u kobiet uzależnionych od nikotyny antykoncepcja hormonalna jest ryzykowna, ponieważ połączenie palenia ze składnikami tabletek antykoncepcyjnych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób naczyń krwionośnych i serca. „Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem kobiety – im jest starsza, tym bardziej narażona na choroby zatorowo-zakrzepowe oraz choroby kardiologiczne. Palaczki powyżej 35. roku życia nie powinny mieć przepisywanej dwuskładnikowej, doustnej tabletki antykoncepcyjnej ze względu na ryzyko dla zdrowia” – zaznacza specjalista.

Alkohol

Czy osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych? Nie. To powszechni mit. Musisz mieć jednak świadomość, że nadmierne spożycie alkoholu może skończyć się wymiotami albo biegunką – a jeśli stanie się tak niedługo po zażyciu tabletki, istnieje ryzyko, że preparat nie zdąży się wchłonąć.

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
amanda65 (Ocena: 5) 18.10.2017 14:36
ja jak brałam antybiotyk przy pigułkach vines to też zabezpieczałam się dodatkowo prezerwatywą, bo niestety nie chcę dzieci póki co,a panikować też nie chcę i się domyślać czy jestem w ciąży
odpowiedz
Samarytanka (Ocena: 5) 02.12.2016 06:06
Ja biore tabletki w systemie 21 + 7, a konkretnie Vibin i podobno wszystko zalezy od tego w jaki dzień cyklu dana sytuacja miałaby miejsce. Przy początkowej fazie cyklu wiele z tych rzeczy i tak nie będzie miało dużego wpływu na zabezpieczenie. Ale fakt, że w takich sytuacjach dobrze jest po prostu te kilka dni zabezpieczyc się dodatkowo.
odpowiedz
Kasandera (Ocena: 5) 04.11.2016 09:48
U mnie przy tabletkach Vixpo jak musiałam brac antybiotyk ginekolog jedynie kazał mi dodatkowo zabezpieczac się na czas jego brania. Nie musiałam przerwać brania moich tabletek. A dla skuteczności antykoncepcji najwazniejsze jest ich regularne branie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2015 10:33
Ja przy pigułkach bałam się o to że zrobi mi się zakrzep, trochę o tym czytałam i rozmawiałam z ginekologiem, zalecił mi pigułki 4-generacji ze względu na skład hormonów i dodatkowo osłonowo harmonellę, która jest polecana przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą.
odpowiedz
Ninka (Ocena: 5) 22.01.2015 14:51
Czemu są promowane głownie te niezdrowe tabsy? nie słyszał nikt o Lady-Compach?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo