Solarium, kąpiel, seks - Czy to szkodzi podczas okresu?

Jeśli zastanawiasz się, czy podczas miesiączki możesz ćwiczyć, uprawiać seks, brać kąpiel czy korzystać z solarium, odpowiedź znajdziesz w artykule.
Solarium, kąpiel, seks - Czy to szkodzi podczas okresu?
29.12.2014

Podczas miesiączki często czujemy się rozbite i zmęczone. Na nic nie mamy ochoty – przynajmniej w pierwszych dniach. Wycofujemy się wtedy z pełnej aktywności. I dobrze, bo to czas, gdy trzeba zająć się sobą. Przy okazji warto wiedzieć, czego podczas okresu nie powinno się robić.

Kąpiel i solarium

Jedną ze spornych kwestii jest branie kąpieli podczas menstruacji. Niektórzy twierdzą, że może nam to bardzo zaszkodzić, doprowadzając do krwotoku. A jak jest naprawdę? Z kąpielą w tych dniach jest tak, że na pewno znacznie bardziej higieniczny jest prysznic. W wannie natomiast nie powinno się leżeć zbyt długo, a woda nie może być gorąca – mogłaby nasilić krwawienie.

Podczas okresu zaszkodzić może solarium. Przegrzanie ciała, podobnie jak kąpiel, może bowiem nasilić krwawienie i spotęgować ból towarzyszący menstruacji. O korzystaniu z solarium podczas miesiączki jedna z internautek pisze tak: „Dziewczyny, lepiej nie ryzykować dla opalenizny, przecież klika dni was nie zbawi. Słyszałam kiedyś, że jakaś dziewczyna zemdlała w solarium i trafiła do szpitala z tego właśnie powodu, że podczas trwania miesiączki opalała się w solarium. Zresztą w każdym profesjonalnym solarium powinna być informacja o przeciwwskazaniach do opalania się”.

Seks – tak czy nie?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy podczas okresu można się kochać. I czy jest to dobre dla zdrowia. Medycznych przeciwwskazań do uprawiania seksu w tych dniach nie ma, jest to więc indywidualna sprawa partnerów – musicie sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy macie ochotę na kontakty intymne podczas twojego okresu. Ty musisz natomiast zdecydować, czy w czasie miesiączki będziesz miała siłę i ochotę na seks. Wiele kobiet w pierwszych dniach okresu czuje się tak fatalnie, że o żadnych czułościach nie może być mowy.

Lekarze nie zalecają jednak uprawiania seksu podczas miesiączki. Pamiętaj, że w tych szczególnych dniach szyjka macicy jest otwarta, co oznacza, że łatwiej wtedy o zakażenia. Pochwa jest również podatna na infekcje bakteryjne. Na początku menstruacji spada również odporność organizmu, łatwiej można więc wtedy złapać jakąś przykrą dolegliwość.

woman vogue

W klinice i gabinecie dentystycznym

W czasie okresu nie są zalecane zabiegi wykonywane w ramach medycyny estetycznej, w tych dniach wzrasta bowiem skłonność do krwawień. Jeśli masz w planach zabieg z wykorzystaniem botoksu czy kwasu hialuronowego, lepiej przesuń go na inny termin. Na stronach internetowych wielu klinik i gabinetów znajduje się informacja, że miesiączka jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.

Mitem jest natomiast przekonanie, że w czasie menstruacji może nam zaszkodzić wizyta u dentysty. Zęby możemy leczyć bez względu na okres, choć w czasie miesiączki możesz odczuwać większą wrażliwość na ból. Większe może być także krwawienie po wyrwaniu zęba. Poza tym jest jeszcze jedna sprawa – jeśli podczas miesiączki czujesz się osłabiona i boli cię brzuch oraz mięśnie, wizyta u dentysty raczej nie poprawi ci nastroju, a może spowodować dodatkowy dyskomfort.

woman vogue

Dbaj o siebie

W czasie tych dni bardzo ważna jest higiena osobista. Należy regularnie wymieniać podpaski i tampony. Podczas pierwszych dni miesiączki, kiedy krwawienie jest najobfitsze, tampon albo podpaskę należy zmieniać co 3-6 godzin, natomiast w dniach słabszego krwawienia (pod koniec miesiączki) możesz nosić mniejszy tampon przez 6-8 godzin; z taką częstotliwością można też zmieniać podpaski, chyba że chcesz czuć się świeżo.

Właściwa higiena podczas okresu jest niezbędna, ponieważ w bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić zespół wstrząsu toksycznego (TSS – z ang. toxic shock syndrome). Wstrząs wywołują toksyny produkowane przez bakterię często występującą u człowieka. TSS może zagrażać życiu, dlatego musi zostać szybko rozpoznany i leczony. Typowe objawy to nagłe rozbicie, gorączka powyżej 39 stopni, biegunka, ból głowy i gardła, wymioty, bóle mięśniowe, utrata przytomności czy zmiany skórne przypominające oparzenie słoneczne. TSS może występować wielokrotnie, niezależnie od tego, czy używasz tamponów.

EPN

woman vogue

Dieta pod lupą

Podczas miesiączki trzeba uważać na dietę. W zasadzie żadne wielkie zmiany nie są konieczne, zaleca się jednak, aby unikać wysoko przetworzonej żywności, dużych ilości soli i cukru oraz fast foodów. Na przykład pokarmy zawierające cukier mogą doprowadzić do wahania poziomu insuliny we krwi, a to może skutkować rozregulowaniem nastroju. Sól natomiast (w tym słone przekąski) sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Warto zadbać o to, by w diecie znalazły się świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, zdrowe oleje roślinne, chudy drób, ryby, można też skusić się na gorzką czekoladę i gorące kakao.

Ostrożnie natomiast z alkoholem, który rozrzedza krew, krwawienie miesięczne może więc stać się obfitsze. Jeśli masz ochotę się napić, ogranicz się do kieliszka czerwonego wina.

woman vogue

A co z ćwiczeniami?

Internautki spierają się, czy aktywność fizyczna podczas okresu to dobry pomysł. „Można się przeforsować i zemdleć jak moja koleżanka” – uważa jedna z nich. „To bzdura, okres nie jest chorobą. Ćwiczenia są wręcz zalecane, bo łagodzą bóle menstruacyjne” – dorzuca inna forumowiczka. Kto ma rację? W zasadzie obie. Nie ma przeciwwskazań do treningu w czasie okresu, zaleca się jednak, aby ćwiczenia nie były zbyt intensywne. Nie poleca się pozycji odwróconych (typowych dla jogi) ani ciężkiego treningu siłowego. Natomiast lekki fitness, rozciąganie czy jogging są podczas miesiączki zalecane – poruszaj się trochę, a przekonasz się, że od razu lepiej się poczujesz.

Komentarze (3)

Ocena: 1 / 5
Lool (Ocena: 1) 21.12.2017 11:34
Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwskazań... Chwile dalej... Lekarze odradzają bo.. Kto to pisał? Masakra dwie sprzecznosci i to w jednym akapicie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 30.12.2014 13:28
Niczego odkrywczego się nie dowiedziałam czytając ten artykuł...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 30.12.2014 13:27
Niczego odkrywczego się nie dowiedziałam, czytając ten artykuł...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo