Pierścień, plaster, implant – Dlaczego są lepsze od pigułek antykoncepcyjnych?

Co warto wiedzieć o nowoczesnych metodach hormonalnych?
Pierścień, plaster, implant – Dlaczego są lepsze od pigułek antykoncepcyjnych?
17.12.2014

Współczesna antykoncepcja hormonalna ma coraz więcej do zaoferowania kobietom szukających skutecznych sposobów ochrony przed nieplanowaną ciążą i metod dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Najnowszą grupę stanowią nowoczesne środki hormonalne takie jak pierścień antykoncepcyjny, plaster czy implant. Jakie korzyści z ich stosowania kobiety doceniają najbardziej?

W opinii kobiet największą zaletą nowoczesnych metod jest to, że nie trzeba o nich codziennie pamiętać (53%). Na drugim miejscu kobiety wymieniają wysoką skuteczność (38%), oraz to, że metody te nie powodują działań ubocznych tj. bóle głowy, obniżony nastrój, spadek libido (23%) oraz regulują cykl miesiączkowy i umożliwiają jego lepszą kontrolę (19%). (Sondaż zrealizowany techniką CAWI przez MillwardBrown SA w dniach 30 października - 5 listopada 2014r., w ramach kampanii „Wakacje na okrągło”; próba reprezentatywna dla populacji kobiet internautek w wieku 18-35 lat mieszkających w miastach).

hot couple

„Kobiety doczekały się sposobów antykoncepcji, o których nie muszą codziennie pamiętać. Dają duży komfort i wygodę stosowania oraz podnoszą skuteczność antykoncepcji. Znacznie  zmniejszone ryzyko popełniania błędów przyjmowania w porównaniu np. z pigułką, zwiększa skuteczność tych metod do niemalże 100%. Taki sposób dostarczania hormonów zapewnia dobry efekt przy małym i równym ich stężeniu w krwi.

Szczególnie efektywnie hormony wchłaniają się przy zastosowaniu pierścienia antykoncepcyjnego, który uwalnia je w pochwie i stąd dopiero przechodzą one do krążenia. Ta droga podania omija układ pokarmowy, zmniejszając ryzyko występowania pewnych dolegliwości towarzyszących klasycznej pigułce. W efekcie wpływa to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich objawów jak bóle głowy wynikające z wahań hormonów, osłabienie libido, wahania nastrojów. ” – podkreśla lekarz ginekolog Grzegorz Południewski.

hot couple

Odpowiadając na pytanie jakie metody spośród nowoczesnych sposobów antykoncepcji hormonalnej kobiety wybrałyby dla siebie, najczęściej wskazywały plaster (41%), w drugiej kolejności wybrałyby pierścień antykoncepcyjny (16%), natomiast 15% zdecydowałoby się na wkładkę hormonalną, a 10% na implant antykoncepcyjny.

„Wybór plastra związany jest z tym, że jest to metoda starsza i dłużej obecna na rynku. Ale wyniki te pokazują, że kobiety bardziej akceptują metody, które są proste w użyciu, które mogą mieć pod całkowitą kontrolą oraz stosować samodzielnie czyli plaster i pierścień. Mogą też same w każdej chwili przerwać ich stosowanie, jeśli podejmą decyzję o zajściu w ciążę” – komentuje dr Grzegorz Południewski.

hot couple

Jak działają nowoczesne metody hormonalne?

Metody takie jak pierścień stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany raz w tygodniu, implant lub wkładka wewnątrzmaciczna zakładane na kilka lat, działają podobnie jak pigułka. Od tabletki odróżnia je fakt, że nie trzeba o nich pamiętać codziennie, ale także droga podania hormonów. Są dostarczane do organizmu dopochwowo, przezskórnie, pod skórę i domacicznie, co sprawia że hormony nie przechodzą przez układ pokarmowy, tylko przenikają bezpośrednio do układu krążenia. Wynika z tego wiele korzyści. Po pierwsze stałe dostarczanie niskich równych dawek hormonów, co wpływa na lepsze samopoczucie.               

Po drugie ominięcie układu pokarmowego, co daje pewność, że gdy przydarzą się wymioty lub biegunka, nie ucierpi na tym antykoncepcja i problemy zdrowotne nie osłabią jej działania.

W nowoczesnej antykoncepcji dostępne są metody stosowane samodzielnie przez kobietę takie jak pierścień antykoncepcyjny oraz plaster. Natomiast drugą grupą są środki zakładane przez lekarza w gabinecie ginekologicznym - implant oraz wkładka wewnątrzmaciczna.

hot couple

Elastyczny pierścień antykoncepcyjny jest łatwy w użyciu - wprowadza się do pochwy podobnie jak tampon. Pierścień zakłada się raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego. Po okresie 3 tygodniu usuwa się go w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Następnie, po 7-dniowej przerwie, do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Pierścień jest metodą dyskretną, o wysokiej skuteczności. Dodatkowo metoda ta eliminuje suchość pochwy, co pozwala na większy komfort podczas współżycia seksualnego.

Plaster antykoncepcyjny przykleja się na skórę pleców, ramion, podbrzusza lub pośladków raz na tydzień pierwszego dnia cyklu i stosuje się go przez kolejne 3 tygodnie. Po odklejeniu ostatniego, trzeciego plastra następuje tydzień przerwy. Podobnie jak w przypadku tabletek pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach. Skóra, na którą naklejamy plaster powinna być zdrowa i nieuszkodzona, a przed przyklejeniem plastra nie może być spocona, rozgrzana, nawilżona, natłuszczona czy bezpośrednio po kąpieli, ponieważ plaster może się wtedy szybko odkleić. Niedogodnością tej metody może być fakt, że brzegi plastra łatwo się brudzą. U niektórych kobiet plaster może powodować podrażnienia skóry.

hot couple

Implant antykoncepcyjny zawiera jeden hormon - progestagen. Działanie implantu opiera się na tym, że zapobiega on uwalnianiu komórki jajowej z jajnika oraz uwalniany hormon powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do macicy. Implant zakłada się podskórnie, za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora, na wewnętrznej części przedramienia. Efekt antykoncepcyjny może wystąpić już po 8 godzinach od założenia i utrzymany jest przez okres 3 lat.

Hormonalna wkładka domaciczna stosowana na 5 lat jest także metodą opartą na jednym hormonie. Zakładana przez lekarza ginekologa pod koniec krwawienia miesiączkowego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do tej pory nie rekomenduje wkładek domacicznych u kobiet które nie rodziły, choć już pojawiła się specjalna wkładka dla nieródek.

Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku.

Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej.

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
alka (Ocena: 5) 11.02.2015 12:31
Przy tabletkach również miałam problem z libido, przy pierścieniu dopochwowym jest zdecydowanie lepiej, spróbuj. Osłonowo zażywam harmonellę, w celu wzmocnienia układu krążenia i wątroby. Dzięki kapsułkom mam więcej energii i zdecydowanie bardziej promienną cerę, bez krost. Dla mnie pierścień jest wygodniejszy niż tabletki, zakładam go na 21 dni i mam spokój.
odpowiedz
martyyna (Ocena: 5) 29.01.2015 12:46
Nie wiem ale jakoś nie miałabym zaufania co do plastrów, myślę, że spróbuję z pierścieniem bo moja przyjaciółka również bardzo go sobie chwali. Póki co stosuję pigułki, do nich osłonowo provag, eliminuje chociaż taki skutek jak infekcje pochwy i pęcherza. Wiecie może czy po asequrelli lub innym suplemencie libido mi wróci do normy???
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.01.2015 17:52
"Plaster antykoncepcyjny (...) podobnie jak w przypadku tabletek pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach (...)" serio? Wystarczy przeczytać ulotkę pierwszych lepszych pigułek! Jeśli rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu to działają od pierwszego dnia! Następnym razem szanowne redak.torki postarajcie się o dokładniejszy researc h...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.12.2014 12:48
Nie zdecydowałam się na plaster bo bałam się że mi się odklei albo nie będzie dobrze naklejony itp. Stosuje pigułki równocześnie z harmonellą, która osłania serce i wątrobę. Mój partner nie chce kochać się w gumce więc nie mam wyjścia.
zobacz odpowiedzi (1)
Ja (Ocena: 5) 19.12.2014 09:14
Stosuje plastry i jestem bardzo zadowolona, żadnych skutków uboczny i nie przeszkadzają w codziennym życiu. Są bardzo wygodne. Koszt jeszcze nie jest taki wielki.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo