Ból jajnika - o czym świadczy?

Bolesność w podbrzuszu nie musi zwiastować choroby, ale warto wiedzieć, co ją powoduje.
Ból jajnika - o czym świadczy?
27.11.2014

Jajniki leżą wewnątrz jamy otrzewnej przy bocznych ścianach miednicy. Górne bieguny jajników objęte są przez jajowody. Występują u kobiet i samic zwierząt – są odpowiednikiem męskich jąder. Służą wytwarzaniu komórek jajowych oraz wydzielaniu żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, progesteronu, relaksyny i androgenów. Od chwili osiągnięcia przez kobietę dojrzałości płciowej aż do wygaśnięcia jej funkcji rozrodczej średnio co miesiąc dojrzewa w jajniku tzw. pęcherzyk Graafa zawierający komórkę jajową.

Praktycznie każdą kobietę od czasu do czasu może pobolewać jajnik. Nie od razu musi to świadczyć o chorobie. Bolesność po jednej stronie podbrzusza ma najczęściej miejsce podczas owulacji (jajeczkowania), do której zwykle dochodzi na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. To tzw. ból owulacyjny. Skąd się bierze? Podczas jajeczkowania pęcherzyk Graafa pęka, co może powodować niewielkie krwawienie. A gromadząca się i krzepnąca w jamie otrzewnej krew może drażnić jej ścianki i tym samym powodować ból.

Ból owulacyjny trwa zazwyczaj od kilku minut do kilkunastu godzin, choć zdarza się, że ten czas wydłuża się nawet do 2-3 dni. Jego intensywność jest sprawą indywidualną. Szacuje się, że ból owulacyjny może odczuwać co druga kobieta.

Oto, co piszą o nim internautki: „Bardzo często podczas owulacji mam silniejsze bóle niż podczas okresu. Wczoraj musiałam wziąć tabletkę przeciwbólową, tak rozpierający ból czułam” – wyznaje Zosia. A Gosia pisze tak: „Wczoraj miałam bardzo silne bóle lewego jajnika, podbrzusza, plecy też czułam, a w nocy trzy bolesne, jakby promieniujące skurcze. Teraz mam wrażenie, że boli mnie lewa nerka”.

Ale nie tylko jajeczkowanie może powodować bolesność jajnika. Ból w tym miejscu może pojawić się pod wpływem stresu – jeśli czymś się zdenerwujesz, wystąpienie bólu jajnika jest tak samo prawdopodobne jak ból głowy czy brzucha. Może też być to lęk przed zbliżeniem. Jeśli bóle podbrzusza związane są z psychiką, warto skonsultować się z psychologiem albo seksuologiem.

robyn

Inne objawy to: trądzik, centralna otyłość, nadmierne owłosienie, bezdech senny, rzadka menstruacja lub jej brak, niepłodność, łysienie androgeniczne, łojotok, chroniczny ból miednicy.

Ból jajnika może się też pojawić w przypadku torbieli albo nowotworów jajnika, w zapaleniu dróg moczowych, zapaleniu przydatków, zapaleniu macicy, skręcie torbieli jajnika bądź w nadżerce szyjki macicy. Jeśli wykluczyłaś owulację, zespół napięcia przedmiesiączkowego czy stres, a ból utrzymuje się od paru dni i towarzyszą mu inne objawy, zgłoś się do lekarza.

Ewa Podsiadły-Natorska

robyn

Ból jajnika odczuwany podczas zbliżenia może oznaczać, że kochacie się w niewłaściwej dla ciebie pozycji – niektóre z nich mogą bowiem uciskać narządy wewnętrzne, co powoduje bolesność. Wiele kobiet skarży się na ból jajnika przy pozycji od tyłu.

Jeśli więcej jest pozycji, które odbierają ci rozkosz i powodują ból, być może masz tyłozgięcie macicy. Szacuje się, że ma je co czwarta kobieta. Chodzi o to, że macica większości kobiet pochyla się ku przodowi względem osi pochwy (przodozgięcie). Tymczasem u niektórych kobiet stwierdza się tyłozgięcie, gdy trzon macicy odgina się do tyłu, uciskając zagłębienie odbytniczo-maciczne. Przy tyłozgięciu macicy mogą pojawić się bolesne miesiączki, bóle w dolnej części kręgosłupa i w okolicy odbytu. Tyłozgięcie stwierdza się podczas rutynowego badania ginekologicznego – potwierdzeniem diagnozy jest USG.

Innym powodem bolesności jajnika może być zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), czyli zespół objawów fizycznych, emocjonalnych i psychicznych występujący od kilku do kilkunastu dni przed miesiączką i ustępujący z chwilą jej rozpoczęcia. Z PMS zmaga się ok. 50 proc. kobiet.

robyn

Ból jajnika może świadczyć o chorobie kobiecej, np. o endometriozie – schorzeniu dotykającym kobiety w wieku rozrodczym. Stwierdza się je na podstawie obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Ogniska endometriozy usytuowane są najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej lub znacznie rzadziej poza nią (szyjka macicy, sklepienie pochwy, srom, pęcherz moczowy lub okolica pachwinowo-udowa). Powstają guzki, zrosty i torbiele czekoladowe. Choroba najczęściej przebiega ze skąpymi objawami chorobowymi lub bezobjawowo. Zaczyna zwracać uwagę z uwagi na ból podczas współżycia (ból jajnika) i problemy z zajściem w ciążę.

Leczenie endometriozy najczęściej ma charakter objawowy. Polega na podawaniu odpowiednich leków.

robyn

Bóle podbrzusza świadczą czasem o mięśniakach macicy – ma je wiele kobiet w wieku rozrodczym. Są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych; stanowią aż 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Mięśniaki powstają z tkanki mięśniowej macicy i rozwijają się w jej trzonie. Występują pojedynczo albo w grupie. Jeśli są spore, oprócz bólu podbrzusza (zwłaszcza podczas współżycia) mogą pojawić się zaparcia, obfite i długotrwałe miesiączki, przewlekłe bóle krzyża, powiększenie brzucha, częstomocz, trudności z zajściem w ciążę i poronienia. Rozpoznanie opiera się na wywiadzie, badaniu ginekologicznym i wyniku badania USG.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na związek bolesności jajnika z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Zaburzenie dotyka ok. 15 proc. kobiet w okresie reprodukcyjnym; jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym, a także najczęstszą przyczyną niepłodności. PCOS rozwija się, gdy jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości męskich hormonów (androgenów) oraz przez nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego (LH) albo wysoki poziom insuliny we krwi (hiperinsulinemia) u kobiet, których jajniki są czułe na ten bodziec.

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 4.88 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.11.2014 16:03
mnie bolał jajnik i po usg okazało się że jest powiększony, lekarz przepisał mi antybiotyk, takie 3 tabletki i z miesiąca na miesiąc przestawał boleć. po 3 miesiącach już wogóle nie boli
odpowiedz
kithy (Ocena: 5) 27.11.2014 21:25
no widzicie a mnie durny ginekolog powiedział że jajniki nie bolą, uroiło mi się ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2014 15:23
a ja mam z kolei inny problem... ciągle boli mnie brzuch, czasem jak na okres, ale głównie to kłujący ból jakby jajnika. Zaczęło sie to w lipcu, i bylam u ginekologa, ale wykluczyła wszystkie dolegliwości ze strony kobiecej. Zaleciła abym zwróciła uwagę na pęcherz, jelita i kręgosłup. Zrobiłam badania moczu, które nic nie wykazały, jelita wg lekarza też w porządku i uważa on, że kręgosłup nie ma tu nic do rzeczy. Od jakiegos czasu znowuj zaczęły sie te bóle a ja już nie wiem o co chodzi :( nigdy nie męczyło mnie cos tak uciążliwego
zobacz odpowiedzi (1)
domis (Ocena: 4) 27.11.2014 13:48
U mnie świadczył o torbieli
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2014 12:48
ja mam nadżerkę i podejrzewam, że ona jest winna wszystkim moim problemom. Już ją raz leczyłam, ale niestety nadal jest.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie