Skuteczne sposoby na upławy: Przykładowe napary & lekarstwa z apteki

Żartobliwie mówi się, że to katar pochwy. Ale upławy to nie powód do żartów, tylko do szybkiej interwencji.
Skuteczne sposoby na upławy: Przykładowe napary & lekarstwa z apteki
13.11.2014

U każdej zdrowej kobiety w okresie rozrodczym występuje niewielka ilość śluzowo-płynnej wydzieliny, która jest bezbarwna albo ma biało-żółtawy kolor. Zawiera ona m.in. produkty metabolizmu flory fizjologicznej pochwy, wydzielinę gruczołów szyjki macicy czy obumarłe komórki nabłonkowe ściany pochwy. Ilość i konsystencja wydzieliny ulega zmianie pod wpływem hormonów. Również środki antykoncepcyjne oraz menopauza wpływają na charakter wydzieliny pochwowej. Jest to normalne zjawisko.

Upławami natomiast nazywa się nieprawidłową wydzielinę z pochwy. Wszystkie zmiany, które nie mieszczą się w granicach normy, wymagają leczenia. Do wystąpienia upławów mogą doprowadzić czynniki wewnętrzne (endogenne): ciąża, bakterie chorobotwórcze, niektóre choroby (otyłość, cukrzyca, niedobór żelaza), stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków) oraz czynniki zewnętrzne (egzogenne): stres, nieodpowiednia higiena osobista lub jej brak, częsta zmiana partnerów seksualnych, niedostateczna higiena podczas miesiączki, nieprawidłowa dieta.

Upławy rozpoznajemy po tym, że wydzielina zmienia swoją barwę, zapach i konsystencję. Pojawia się przy tym ból, pieczenie, świąd, czasem też gorączka.

upławy

Co oferuje nam medycyna naturalna na upławy?

Wiele kobiet w przypadku zaburzeń składu flory fizjologicznej pochwy osiąga całkiem dobre efekty lecznicze, stosując wlewki dopochwowe z zastosowaniem rozcieńczonego jogurtu naturalnego (zawierającego żywe kultury bakterii). Taki jogurt zawiera bakterie kwasu mlekowego, które pomogą w odnowie flory naturalnej pochwy.

Jadwiga Górnicka, autorka „Apteki natury” na upławy poleca mieszankę przygotowaną według przepisu: sproszkowany suchy liść pokrzywy (2 łyżki), sproszkowany korzeń kobylaku (1 łyżka). Dwa razy dziennie należy spożywać po dwie łyżki takiego proszku w syropie, miodzie lub mleku. Dobry również jest kwiat białej konieczny. Zaparzamy go w proporcji: łyżka na szklankę wrzątku i pijemy trzy razy dziennie. Tym drugim naparem można też dokonywać irygacji.

Silniejsze działanie lecznicze osiągniemy, stosując mieszankę z ziela krwawnika, maje-ranku, liści rozmarynu, kwiatu jasnoty i kłącza pięciornika. Łyżkę drobno pociętego ziela, zmieszanego w równych ilościach, należy zalać szklanką wrzątku, krótko zagotować, od-cedzić i na upławy pić trzy razy dziennie po jedzeniu.

Pomóc mogą nasiadówki z użyciem naparu z kory dębu albo rumianku.

upławy

Leki z apteki

W aptece można dostać (bez recepty) czopki z bakteriami kwasu mlekowego lub specjalne wlewki dopochwowe. Dostępne są też łagodne preparaty do wykonywania nasiadówek (np. Tantum Rosa). Pomóc mogą stosowane dopochwowo probiotyki. Leki na upławy dostępne bez recepty zwykle mają w składzie naturalne składniki (najczęściej są to wyciągi roślinne i pałeczki kwasu mlekowego). Farmaceuta podpowie, który preparat będzie dla ciebie najlepszy (nie bój się pytać!).

Uwaga: jeśli upławy utrzymują się przez ponad tydzień i nie reagują na leczenie, a przy tym są zielonkawe, bardzo nieprzyjemnie pachną, zmieniły swoją konsystencję, powodują duży ból w podbrzuszu i gorączkę, trzeba skonsultować się z lekarzem. Mogą bowiem świadczyć o chorobie.

upławy

Musisz dbać o higienę osobistą i o swoje zdrowie.

- Regularnie się podmywaj (zawsze od pochwy w stronę odbytu), stosując do tego łagodne preparaty, najlepiej zawierające naturalny kwas mlekowy. Podmywaj się dwa razy dziennie (a w razie konieczności i częściej).

- Nie stosuj żadnych agresywnych środków do higieny intymnej, które doprowadzają do zaburzeń w obrębie flory pochwy.

- Nie noś obcisłej bielizny ze sztucznych tkanin, która może wywoływać podrażnienia. Bielizna powinna być wykonana z włókien naturalnych.

- Zawsze wysiusiaj się po zbliżeniu seksualnym.

upławy

- Jeśli często zmieniasz partnerów seksualnych, pamiętaj, by mężczyzna stosował prezerwatywę.

- Uważaj z chemią i artykułami intymnymi. Proszki do prania, płyny do płukania, podpaski, tampony mogą przyczynić się do powstania upławów.

- Nigdy nie pożyczaj ręcznika do miejsc intymnych od kogoś ani komuś!

- Upławy mogą być reakcją alergiczną (np. na lateks w prezerwatywie, składnik środka do higieny intymnej, perfumowane podpaski itp.). Konieczne jest wtedy unikanie kontaktu z alergenem.

- Stosuj właściwą dietę. Zadbaj o to, by w codziennym jadłospisie znalazł się niskotłuszczowy nabiał.

- W czasie kuracji antybiotykami zażywaj probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego i jedz dużo jogurtów naturalnych.

upławy

Warto pomyśleć o naturalnym wzmocnieniu układu odpornościowego. Można to uzyskać, stosując aromaterapię.

Przykładowa mieszanka

Składniki: 3 krople olejku z arcydzięgla lekarskiego i po 2 krople olejku eukaliptusowego oraz z drzewa herbacianego. Wykonanie: wymieszaj olejki i dodaj kilka kropli mieszaniny do lampki zapachowej. Postaw lampkę w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu.

Ciekawostka

Australijki do higieny intymnej używają olejku z drzewa herbacianego. Dodaj 4 krople tego olejku do niewielkiej ilości ciepłej wody. Roztworem przemyj okolicę intymną.

EPN

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.06.2016 23:07
Ja również chronię się sprawdzonymi i przebadanymi preparatami dostępnymi w aptece.Moje 3 in 1 to Provag emulsja zapewniająca odpowiednie PH, żel po depilacji oraz Lactovaginal .W końcu dobrze się czuję.
odpowiedz
funny (Ocena: 5) 21.02.2016 15:50
Wiem z doświadczenia,że niektóre wymienione tutaj specyfiki działają ale np.tylko po basenie,saunie itp. Ja stosuję lek dopochwowy Lactovaginal który jest niesamowicie skuteczny w leczeniu infekcji pochwy i zawiera szczepy dopasowane do polskich kobiet.
odpowiedz
makka (Ocena: 5) 27.10.2015 20:56
Lacibios to też mój probiotyk, odkąd kilka lat temu dzięki niemu skutecznie pozbyłam się ciągłych infekcji pochwy. Teraz stosuję go profilaktycznie, żeby chronić swoją florę bakteryjną.
zobacz odpowiedzi (1)
marianka (Ocena: 5) 16.10.2015 09:06
Ja na upławy, ale też wszelkie inne dolegliwości intymne typu swędzenie czy pieczenie, to biorę probiotyk lacibios femina, który dzięki temu, że przywraca równowagę florze bakteryjnej pochwy, to likwiduje nieprzyjemne objawy. Fajne jest to, że stosuje się go doustnie.
odpowiedz
wyleczona (Ocena: 5) 20.07.2015 12:39
Jeżeli już mam jakąś poważniejszą infekcję działam błyskawicznie lekiem który zawsze mam.Jest to bez recepty Lactovaginal dopochwowy działa najszybciej i mam wielkie zaufanie bo skuteczny i mam pewność,że nic mi się znów nie rozwinie;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo