Polki nie wiedzą, kiedy są dni płodne! (A TY WIESZ?)

Nic dziwnego, że coraz więcej dziewczyn zachodzi w niechcianą ciążę.
Polki nie wiedzą, kiedy są dni płodne! (A TY WIESZ?)
11.09.2014

Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Płodna Polka” (raport został opracowany na podstawie badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych na zlecenie Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Analizą objęto grupę 269 kobiet w wieku 18-35 lat), tylko 19% młodych, nieposiadających jeszcze dzieci kobiet wie, kiedy są dni płodne. Czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to od 7-9 dni. Tymczasem niemal połowa respondentek uważa, że dni płodne trwają od 4-6 dni.

W rzeczywistości do zapłodnienia dochodzi tylko w czasie owulacji, inaczej jajeczkowania, które utrzymuje się przez 24 godziny. Czasem może się ona opóźniać, dlatego przy obliczaniu dni płodnych przyjmuje się, że trwa dwa dni. Jednak  kluczową rolę w szacowaniu czasu możliwego zapłodnienia odgrywa długość życia plemników, które mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet 7 dni.

alessandra ambrosio

W czasie owulacji komórka jajowa zostaje uwolniona i przemieszcza po drogach rodnych kobiety. Występuje zazwyczaj na dokładnie 14 dni przed kolejnym okresem. Oznacza to, że przy 28-dniowym cyklu dni płodne będą występować między 8. a 16. dniem cyklu, przy 29-dniowym między 11. a 17. itd.

Długość życia plemników nie jest stała i zależy od jakości nasienia partnera, stopnia nawilżenia pochwy i jej odczynu. Im staje się on bardziej zasadowy – co dzieje się np. w trakcie orgazmu partnerki – tym przeżywalność plemników będzie większa. Zazwyczaj przyjmuje się, że są w stanie przetrwać w organizmie kobiety około 5 dni, jednak są przypadki, gdy ten czas wynosi aż 7 dni.

alessandra ambrosio

Dni płodne przebiegają u wielu kobiet w zasadzie bezobjawowo. U części pań może występować poprawa nastroju, czy zwiększenie libido. Dokładna obserwacja organizmu może pomóc wskazać optymalny czas na zapłodnienie poprzez pomiar gęstości śluzu szyjkowego, rozwarcia szyjki macicy oraz temperatury kobiety. Około połowa pań doświadcza bólu owulacyjnego oraz delikatnych plamień.

Z tych powodów najlepszą metodą obliczania dni płodnych będzie obserwacja cyklu, jeśli jest on regularny. W przeciwnym wypadku pierwsze szacunki, co do określenia czasu najlepszego do zapłodnienia, będą możliwe dopiero po pół roku – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”. 

Kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę powinny przyjmować okres trwania dni płodnych na maksymalnie 5 dni, przy założeniu, że owulacja trwa u nich 1 dzień, z możliwością 24-godzinnego opóźnienia. Natomiast okres przeżycia plemników przyjąć na 3 dni. Gdy przez 12 miesięcy współżycia w trakcie owulacji nie dochodzi do poczęcia, para powinna zgłosić się do specjalisty z dziedziny niepłodności.

Komentarze (25)

Ocena: 4.84 / 5
Anna (Ocena: 5) 11.09.2014 23:04
A czyja to zasługa, że dziewczyny wierzą, że dni płodne trwają tylko 4 dni? Otóż naszego wspaniałego KK. To Kościół szerzy propagandę, że antykoncepcja to zło, że dni płodne trwają tylko 2-4dni, podczas których "można się powstrzymać" i że kalendarzyk to jedyna dopuszczalna forma antykoncepcji.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.09.2014 20:39
A jak mam okres raz na 4 miesiące to kiedy mam dni płodne? Tak wiem, powinnam iść do lekarza z tym.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.09.2014 16:07
Mocne, ale mam to samo zdanie. Kobiety nic nie wiedzą. Nie mają pojęcia o cyklu. Ja nie stosuję anty, ani metody NPR, ale lubię wiedzieć kiedy co mam. Liczę sobie wtedy, okres mnie nie zaskakuje ;) Lubię znać swoje ciało, no i w dni przed okresem staram się wyciszyć, unikać kawy, soli itp. Wtedy jakoś łatwiej mi przeżyć, znając cały cykl;) A obserwuję od kilku dobrych lat.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.09.2014 15:07
Trzeba być chyba upośledzonym, żeby nie zauważyć że ma się charakterystyczny śluz, mniej więcej połowę cyklu i większą ochotę na seks.
zobacz odpowiedzi (4)
Anonim (Ocena: 5) 11.09.2014 14:02
Ja też zawsze mam bóle podczas owulacji
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo