Ginekolog – lepiej iść na wizytę do kobiety czy mężczyzny?

Wizyta u ginekologa zawsze jest pewnym stresem dla kobiety – przynajmniej na początku.
Ginekolog – lepiej iść na wizytę do kobiety czy mężczyzny?
06.09.2014

Badanie ginekologiczne jest dość krępujące, zwłaszcza dla kobiety, która dopiero zaczyna umawiać się na swoje pierwsze wizyty i nie jest tak zaznajomiona z gabinetem, jak chociażby jej mama czy starsza siostra.

Mało tego – bywa, że badanie ginekologiczne jest nieprzyjemne czy wręcz bolesne, jak często zdarza się w przypadku wykonywania cytologii. Wiele dziewczyn odsuwa wizytę u tego lekarza, właśnie ze względu na wstyd i lęk przed tak intymnym badaniem

Należy pamiętać, że każda wizyta u ginekologa jest profilaktyką przed różnymi chorobami, w tym przed nowotworem, który wcześnie wykryty, może zostać całkowicie wyleczony. Dlatego regularne wizyty u ginekologa są naprawdę bardzo ważne.

Każda zmiana, która cię niepokoi, powinna zakończyć się spotkaniem z lekarzem. Pamiętaj również o cyklicznych badaniach kontrolnych, zwłaszcza że wiele chorób na początku rozwija się bezobjawowo. Do ginekologa trzeba chodzić. Nie jest prawdą, że możemy go sobie darować, gdy świetnie się czujemy i wydaje nam się, że wszystko jest w jak największym porządku. 

 

 

 

 

 

 

 

ginekolog

Jeśli nie mamy swojego sprawdzonego ginekologa (albo planujemy go zmienić), dobrze jest pomyśleć, do kogo się wybrać. Wiele dziewczyn decyduje się na wizytę u lekarza-kobiety w obawie przed wstydem przed ginekologiem-mężczyzną.

Oczywiście, łatwiej jest się rozebrać i czuć swobodnie przy kobiecie. Zdecydowanie się na wizytę u kobiety-ginekologa jest dobre, kiedy ma się przed sobą pierwsze badanie. Pozwala pokonać pierwszy stres przed nim.

Przy mężczyźnie młoda dziewczyna może poczuć się skrępowana. Może również zataić pewne rzeczy, kluczowe dla całej wizyty – np. wiek, w którym utraciła dziewictwo, informację, czy współżyje regularnie i jeśli tak, jaką metodę antykoncepcji stosuje. Jeżeli pierwszą wizytę u ginekologa masz przed sobą, niewykluczone, że znacznie lepiej poczujesz się w gabinecie lekarki niż lekarza. W przypadku wstydu, oporów przed badaniem i stresu, zdecydowanie się właśnie na kobietę jest dobrym rozwiązaniem.

ginekolog

Powinnaś jednak zawsze pamiętać,  że świetnym specjalistą może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wielu ginekologów cieszy się uznaniem wśród kobiet – nierzadko znacznie większym niż lekarki. Bo one bardzo często bywają złośliwe i nieprzyjemne, a także bywa, że brakuje im poczucia humoru oraz zwyczajnego luzu, tak ważnego przy badaniu tego typu.

Mężczyźni-ginekolodzy, jeśli mają dobrą opinię w środowisku i są powszechnie lubiani, bardzo często potrafią sprawić, że wszelki lęk i wstyd mijają zaraz po wejściu do gabinetu

Jak dobrze wybrać ginekologa? Najlepiej po prostu popytać. Zdecydowana większość kobiet chodzi na prywatne, płatne badania. W takim wypadku ma prawo być zbadana profesjonalnie, fachowo, a wizyta powinna być przyjemna – nie stresująca przez nieprzyjemny charakter lekarza.

ginekolog

Najlepiej jest popytać wśród koleżanek, którego ginekologa mogłyby ci polecić. Oczywiście, ich zdania mogą być skrajnie różne, jednak na ogół opinie o kimś się potwierdzają. Zresztą, nikt nie jest na stałe przywiązany do jednego specjalisty. 

Jeżeli pójdziesz do kogoś, bo został  ci polecony np. przez przyjaciółkę czy siostrę, ale po pierwszej wizycie czujesz się rozczarowana, szukaj takiego specjalisty, u którego wizyty nie będziesz unikać. O tym, że wizyty u ginekologa zdarzają się nieprzyjemne, możesz się przekonać z listu naszej czytelniczki. Dlatego, żeby uniknąć takich sytuacji, pytaj, sprawdzaj – do momentu aż będziesz zadowolona z wizyty u danego specjalisty.

ginekolog

Bardzo dobrym pomysłem, jest również przejrzenie różnych stron internetowych, forów czy list dyskusyjnych. Tam ludzie wymieniają uwagi dotyczące lekarzy – możesz natrafić zarówno na sympatyków, jak i wrogów niemalże wszystkich specjalistów, ale być może uda ci się natrafić na dokładny opis, co ginekolog zrobił dobrze, a co zrobił nie tak, że ktoś zrezygnował z jego usług. 

Przy wyborze ginekologa, powinnyśmy kierować się przede wszystkim własnymi przekonaniami. Naprawdę nie ma żadnej reguły, która mówi, że mężczyźni są lepszymi ginekologami od kobiet – czy odwrotnie. Zarówno lekarz jak i lekarka mogą być wybitnymi specjalistami, którzy z poczuciem humoru i profesjonalnie wykonają badanie ginekologiczne. Dlatego pytaj, szukaj tak długo, aż znajdziesz ginekologa, u którego wizyta nie będzie dla ciebie gehenną. I nie zapominaj – idealnego specjalistę możesz znaleźć tak wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet.

Komentarze (35)

Ocena: 4.54 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2014 20:22
Wstydze sie chodzić do ginekologa faceta. Kobiet jest za mało. moje kolezanki maja podobnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2014 20:19
JA chodże do kobiety ginekologa i czuje się z tym bardzo dobrze. Byłam u Faceta i był niemiły.
odpowiedz
Zoe Heaven (Ocena: 5) 17.10.2014 19:27
Ja byłam u mężczyzny tylko i wyłącznie, nie dałabym że tak powiem kobiecie grzebać w moich miejscach intymnych. Może jestem dziwna, ale nie wstydzę się mężczyzn, a kobiet owszem ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2014 22:14
Ja na pierwszej wizycie bylam u pani ginekolog.. tak sie zrazilam, ze ponownie wybralam sie dopiero 6 lat pozniej jak zaszlam w ciaze. Tym razem trafilam do mezczyzny i.. od 4 lat tylko do niego i jestem zachwycona. Nie dosc, ze przystojny, to delikatny, z poczuciem humoru.. jak ma mnie zabolec, to uprzedza i od razu przeprasza. A najlepsze jest to, ze nie chodze na prywatne wizyty, tylko do zwyklej przychodni w ramach nfz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2014 17:32
Moja pierwsza wizyta u ginekologa była u Pani doktor... nikomu nie życzyłabym pójścia do tej głupiej baby.. była wręcz straszna. Strasznie mnie to zraziło i po tej pierwszej wizycie nie bylam u ginekologa 3 lata. Teraz chodzę tylko do faceta - ginekologa. Kobiet nie polecam, za bardzo się zraziłam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo