Ginekolog – lepiej iść na wizytę do kobiety czy mężczyzny?

Wizyta u ginekologa zawsze jest pewnym stresem dla kobiety – przynajmniej na początku.
Ginekolog – lepiej iść na wizytę do kobiety czy mężczyzny?
06.09.2014

Badanie ginekologiczne jest dość krępujące, zwłaszcza dla kobiety, która dopiero zaczyna umawiać się na swoje pierwsze wizyty i nie jest tak zaznajomiona z gabinetem, jak chociażby jej mama czy starsza siostra.

Mało tego – bywa, że badanie ginekologiczne jest nieprzyjemne czy wręcz bolesne, jak często zdarza się w przypadku wykonywania cytologii. Wiele dziewczyn odsuwa wizytę u tego lekarza, właśnie ze względu na wstyd i lęk przed tak intymnym badaniem

Należy pamiętać, że każda wizyta u ginekologa jest profilaktyką przed różnymi chorobami, w tym przed nowotworem, który wcześnie wykryty, może zostać całkowicie wyleczony. Dlatego regularne wizyty u ginekologa są naprawdę bardzo ważne.

Każda zmiana, która cię niepokoi, powinna zakończyć się spotkaniem z lekarzem. Pamiętaj również o cyklicznych badaniach kontrolnych, zwłaszcza że wiele chorób na początku rozwija się bezobjawowo. Do ginekologa trzeba chodzić. Nie jest prawdą, że możemy go sobie darować, gdy świetnie się czujemy i wydaje nam się, że wszystko jest w jak największym porządku. 

 

 

 

 

 

 

 

ginekolog

Jeśli nie mamy swojego sprawdzonego ginekologa (albo planujemy go zmienić), dobrze jest pomyśleć, do kogo się wybrać. Wiele dziewczyn decyduje się na wizytę u lekarza-kobiety w obawie przed wstydem przed ginekologiem-mężczyzną.

Oczywiście, łatwiej jest się rozebrać i czuć swobodnie przy kobiecie. Zdecydowanie się na wizytę u kobiety-ginekologa jest dobre, kiedy ma się przed sobą pierwsze badanie. Pozwala pokonać pierwszy stres przed nim.

Przy mężczyźnie młoda dziewczyna może poczuć się skrępowana. Może również zataić pewne rzeczy, kluczowe dla całej wizyty – np. wiek, w którym utraciła dziewictwo, informację, czy współżyje regularnie i jeśli tak, jaką metodę antykoncepcji stosuje. Jeżeli pierwszą wizytę u ginekologa masz przed sobą, niewykluczone, że znacznie lepiej poczujesz się w gabinecie lekarki niż lekarza. W przypadku wstydu, oporów przed badaniem i stresu, zdecydowanie się właśnie na kobietę jest dobrym rozwiązaniem.

ginekolog

Powinnaś jednak zawsze pamiętać,  że świetnym specjalistą może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wielu ginekologów cieszy się uznaniem wśród kobiet – nierzadko znacznie większym niż lekarki. Bo one bardzo często bywają złośliwe i nieprzyjemne, a także bywa, że brakuje im poczucia humoru oraz zwyczajnego luzu, tak ważnego przy badaniu tego typu.

Mężczyźni-ginekolodzy, jeśli mają dobrą opinię w środowisku i są powszechnie lubiani, bardzo często potrafią sprawić, że wszelki lęk i wstyd mijają zaraz po wejściu do gabinetu

Jak dobrze wybrać ginekologa? Najlepiej po prostu popytać. Zdecydowana większość kobiet chodzi na prywatne, płatne badania. W takim wypadku ma prawo być zbadana profesjonalnie, fachowo, a wizyta powinna być przyjemna – nie stresująca przez nieprzyjemny charakter lekarza.

ginekolog

Najlepiej jest popytać wśród koleżanek, którego ginekologa mogłyby ci polecić. Oczywiście, ich zdania mogą być skrajnie różne, jednak na ogół opinie o kimś się potwierdzają. Zresztą, nikt nie jest na stałe przywiązany do jednego specjalisty. 

Jeżeli pójdziesz do kogoś, bo został  ci polecony np. przez przyjaciółkę czy siostrę, ale po pierwszej wizycie czujesz się rozczarowana, szukaj takiego specjalisty, u którego wizyty nie będziesz unikać. O tym, że wizyty u ginekologa zdarzają się nieprzyjemne, możesz się przekonać z listu naszej czytelniczki. Dlatego, żeby uniknąć takich sytuacji, pytaj, sprawdzaj – do momentu aż będziesz zadowolona z wizyty u danego specjalisty.

ginekolog

Bardzo dobrym pomysłem, jest również przejrzenie różnych stron internetowych, forów czy list dyskusyjnych. Tam ludzie wymieniają uwagi dotyczące lekarzy – możesz natrafić zarówno na sympatyków, jak i wrogów niemalże wszystkich specjalistów, ale być może uda ci się natrafić na dokładny opis, co ginekolog zrobił dobrze, a co zrobił nie tak, że ktoś zrezygnował z jego usług. 

Przy wyborze ginekologa, powinnyśmy kierować się przede wszystkim własnymi przekonaniami. Naprawdę nie ma żadnej reguły, która mówi, że mężczyźni są lepszymi ginekologami od kobiet – czy odwrotnie. Zarówno lekarz jak i lekarka mogą być wybitnymi specjalistami, którzy z poczuciem humoru i profesjonalnie wykonają badanie ginekologiczne. Dlatego pytaj, szukaj tak długo, aż znajdziesz ginekologa, u którego wizyta nie będzie dla ciebie gehenną. I nie zapominaj – idealnego specjalistę możesz znaleźć tak wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet.

Polecane wideo

Komentarze (79)
Ocena: 4.8 / 5
Hiszpan (Ocena: 5) dzisiaj 06:41
Ciekawe czy Panie wybierające panów ginekologów nie miałyby nic przeciwko gdyby ich partnerzy chodzili na panienki. W końcu to też delikatne profesjonalistki i nie jedno widzialy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.03.2024 00:56
Wyłącznie do kobiety ginekologa bo sa lepsze mają drogi rodne i bóle menstruacyjne. W tym zawodzie ginekologa nie powinno być FACETÓW! !! Dość często zdarzają się molestowanie i gwałty przez ginekologa. Zawsze podczas każdego badania pochwy i porodzie powinien być chłopak czy mąż by pilnować steryności ! Lekarz zgwałcił 19-letnią Annę, gdy zgłosiła się na zasugerowany przez niego zabieg nacięcia błony dziewiczej. Najpierw poczęstował ją drinkiem z whisky. Tłumaczył, że to „na rozluźnienie”. Potem wstrzyknął jej znieczulenie. Anna zobaczyła, jak Jan K. rozpina rozporek w spodniach. Powiedział: „najlepiej będzie, jak zrobimy to w naturze”. Po gwałcie pacjentka usłyszała od niego, że „ma bezpłatne wizyty do końca życia”.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 23.02.2024 10:38
Najlepiej iść do mężczyzny ginekologa
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.02.2024 18:53
Jeśli chodzi o wybór ginekologa to tylko mężczyzna
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.08.2023 17:07
Może jakaś redakcja napisać artykuł na temat "Top 10, jakiej narodowości kobiety najchętniej odwiedzają mężczyznę ginekologa" idę o zakład że polska że swojmi 75% mężczyzn była by w ścisłej czołówce jeśli nie na podium dyskwalifikuje takie zacofane kraje jak USA - 17%, Indie - 5% 🤣, Hiszpania - 39%, średnia dla świata to 25% MĘŻCZYZN, kraje muzułmańskie oczywiście pominę, tam jednak chłopak nie ma problemu aby spotkać kobietę ktora się szanuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie