Nieregularne miesiączki: Czy masz powody do niepokoju?

Warto poszukać powodu nieregularnych cykli, by móc właściwie zadbać o swoje zdrowie.
Nieregularne miesiączki: Czy masz powody do niepokoju?
05.09.2014

Jeśli dopiero zaczęłaś miesiączkować i martwi ci się, że okres dostajesz nieregularnie, uspokajamy – u nastolatek cykle różnej długości są naturalnym zjawiskiem. Mogą trwać od 21 do 36 dni (najczęściej 28); u bardzo młodych dziewczyn, których układ hormonalny nie jest jeszcze wyregulowany, może się jednak zdarzyć, że miesiączka pojawi się po dwóch tygodniach albo dopiero po dwóch miesiącach. Dlatego nieregularne miesiączki występujące w pierwszych latach nie są jeszcze powodem do niepokoju – z czasem się to unormuje.

Sytuacja wymaga jednak wyjaśnienia, jeżeli miesiączkujesz już od paru lat, a twoje cykle są rozregulowane. Może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i/lub o chorobie. Trzeba więc poszukać przyczyny.

Zaburzenia cykli bardzo często są następstwem nieodpowiedniego stylu życia – nieracjonalne odchudzanie albo zbyt intensywny wysiłek fizyczny mogą zatrzymać krwawienie. Połączenie niskokalorycznej diety z ostrymi treningami może doprowadzić do zaburzeń homeostazy hormonalnej, czego skutkiem bywa zahamowanie menstruacji. Taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej. Cykl może się też rozregulować wskutek przeziębienia, gorączki, zarwania nocy, przemęczenia, stresu czy zmiany klimatu. Jeśli miałaś styczność z którymś z tych czynników, sytuacja wkrótce powinna wrócić do normy.

Poważnym zaburzeniem, któremu towarzyszą nieregularne miesiączki, jest zespół policystycznych (wielotorbielowatych) jajników. PCOS występuje u 10-15 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym – to najczęstsze zaburzenie hormonalne i najczęstsza przyczyna niepłodności. Rozwija się, kiedy jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości męskich hormonów (androgenów), w szczególności testosteronu, oraz przez nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego (LH) albo wysoki poziom insuliny we krwi (hiperinsulinemia) u kobiet, których jajniki są czułe na ten bodziec.

Objawami zespołu policystycznych jajników są: rzadkie, nieregularne cykle miesięczne (albo ich brak); niepłodność; nadmierne owłosienie; trądzik i przetłuszczająca się skóra; otyłość; bezdech senny; ciemne plamki na skórze (rogowacenie ciemne); łysienie androgeniczne.

confuse

Nieregularne krwawienia często mają też miejsce u kobiet zabezpieczających się przed niechcianą ciążą poprzez wkładkę domaciczną (spiralę). Dzieje się tak po jej założeniu, gdy macica reaguje na jej obecność w jamie zwiększoną gotowością do występowania skurczów i złuszczania błony śluzowej. Po założeniu spirali czasami występują niewielkie krwawienia w połowie cyklu. Objawy te zwykle ustępują po 2-3 cyklach, choć w niektórych przypadkach wskazane jest usunięcie spirali.

Jeżeli od dłuższego czasu zmagasz się z nieregularnymi miesiączkami, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista sprawdzi, jaka jest tego przyczyna i zaproponuje leczenie. Lekarz może zlecić stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, czego celem będzie przywrócenie równowagi hormonalnej organizmu. Zostanie ci prawdopodobnie przepisany preparat najnowszej generacji, który zawiera niewielką dawkę hormonów.

EPN

confuse

Zespół wielotorbielowatych jajników jest chorobą ingerującą w wiele procesów w organizmie. Zmiany stężeń i stosunku różnych hormonów powodują objawy z różnych układów i prowadzą do wielorakich konsekwencji zdrowotnych. Najczęściej występujące zmiany w gospodarce hormonalnej to: podniesiony poziom męskich hormonów płciowych (androgenów); podniesiony poziom insuliny i insulinooporność (niekonieczne do postawienia diagnozy); wyższa wartość stosunku LH do FSH (niekonieczne do postawienia diagnozy).

Nieregularne cykle często towarzyszą endometriozie – stwierdza się ją, gdy błona śluzowa macicy (endometrium) znajduje się poza jamą macicy. Szacuje się, że endometrioza może występować nawet u 15 proc. miesiączkujących kobiet. Choroba rozwija się powoli; często przebiega ze skąpymi objawami chorobowymi lub bezobjawowo. Zaczyna zwracać naszą uwagę z uwagi na ból podczas współżycia, problemy z zajściem w ciążę czy właśnie nieregularne cykle. Zaburzenie bardzo często doprowadza do niedrożności jajowodów i problemów z płodnością.

confuse

W endomedriozie cykle mogą być nieregularne, a krwawienia obfite. Występuje plamienie między miesiączkami. Okres jest bolesny. Ponieważ nie jest znana dokładna przyczyna choroby, leczenie endometriozy ma charakter objawowy.

Jeśli twoje cykle pojawiają się rzadziej niż co 31 dni, można podejrzewać, że nie występuje u ciebie owulacja, a to może być związane z zaburzeniem w pracy przysadki mózgowej. Najczęściej jest to skutek przewlekłego stresu albo silnego doświadczenia emocjonalnego – taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli miałaś styczność z traumatycznym przeżyciem (śmierć kogoś bliskiego, wypadek samochodowy, niepowodzenia osobiste itp.). Z czasem sytuacja powinna wrócić do normy – gdyby tak się nie stało, warto poradzić się lekarza.

confuse

Nieregularne miesiączki bywają objawem przedwczesnej menopauzy – z szacunków wynika, że u jednej na dziesięć tysięcy kobiet klimakterium może wystąpić przed 30. rokiem życia. Przedwczesną menopauzę możesz podejrzewać u siebie, jeśli nieregularnym cyklom towarzyszą uderzenia gorąca, wysuszenie skóry, przemęczenie, spadek libido, wahania nastrojów, nadmierna potliwość. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza, który zleci wykonanie badań hormonalnych. Warto mieć świadomość, że wczesna menopauza często ma miejsce u kobiet przyjmujących leki na zespół policystycznych jajników czy endometriozę.

Nieregularne cykle czasem towarzyszą zaburzeniom pracy tarczycy (by to sprawdzić, zgłoś się do endokrynologa) czy zespołowi Turnera (to uwarunkowany genetycznie zespół wad wrodzonych spowodowany całkowitym lub częściowym brakiem jednego z chromosomów X we wszystkich komórkach organizmu lub w pewnej ich części. Najważniejsze cechy występujące u osób z zespołem Turnera to niski wzrost, słabo zaznaczone cechy żeńskie i najczęściej bezpłodność).

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 4.72 / 5
gienka33 (Ocena: 5) 24.04.2018 15:17
Moja przyjaciółka ma ten problem, z tego co powiedział jej lekarz jest to związane z gospodarką hormonalną. Ale tak czytam artykuł http://ovarin.pl/dietetyk-radzi/ i widze że chodzi też o odpowiednie odżywianie się i regularne ćwiczenia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.01.2017 12:36
Dzisiaj mam jechać do cioci na ferie. Z racji że mam nieregularne miesiączki boje sie że zakrwawie jej łóżko. Czy jest jakiś dyskretny sposób na to by sie tak nie stało? Potrzebuje szybko odpowiedzi! Prosze pomóżcie bo nie wiem co zrobić :( wstydze sie powiedzieć cioci.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 3) 09.09.2014 13:04
wystarczy w okolicach 26 dnia cyklu zrobić badania na poziom progesteronu i zgłosić się z wynikiem do lekarza, bo być może to po prostu niewydolność ciałka żółtego, a nie jakaś ciężka choroba.. ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2014 16:18
z reguly mam regularnie,ale kompletnie mi sie zmienia na okres lata.to chyba spowodowane przez zmiane klimatu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2014 14:41
No dobrze, ale co jeżeli tak jak u mnie, cykl trwa 16-21 dni z czego 6-7 to miesiączka? Byłam u lekarza kiedy raz miesiączka przedlużyła się do 14 dni, przepisał hormony, które po pół roku i tak przestały działać. Był ktos w podobnej sytuacji?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie