Zanim zaczniesz brać pigułki

Chcesz stosować antykoncepcje hormonalną? Przekonaj się, od czego zacząć.
Zanim zaczniesz brać pigułki
21.08.2014

Pigułka antykoncepcyjna to obecnie jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Stosują ją miliony kobiet. Jest bardzo skuteczna, choć nie jest przeznaczona dla każdego. Przede wszystkim wymaga żelaznej dyscypliny i sumienności. Z drugiej strony jest wygodna – wystarczy raz dziennie wziąć pigułkę, by być zabezpieczoną przed ciążą. Być może ty również zastanawiasz się, czy zacząć przyjmować pigułki. Jeśli tak, oto, co musisz wiedzieć.

Zalety pigułek antykoncepcyjnych:

- Bardzo wysoka skuteczność szacowana na 99,7 procent;

- Łatwość stosowania – tabletkę bierze się raz dziennie (z przerwą na krwawienie z odstawienia) o wybranej przez siebie porze;

- Pigułka jest wskazana dla kobiet, które mają bardzo bolesne i obfite miesiączki;

- Korzystny wpływ na cerę, skórę itp.

- Powrót do płodności możliwy jest tuż po odstawieniu pigułek;

- Brak zespołu napięcia przedmiesiączkowego;

- Możliwość przesunięcia krwawienia na inny dzień.

Wady pigułek antykoncepcyjnych:

- Tabletki wymagają dyscypliny i systematyczności. Już jedna zapomniana tabletka obniża skuteczność antykoncepcji;

- Pigułki nie chronią przez chorobami przenoszonymi drogą płciową;

- Mogą pojawić się skutki uboczne: np. spadek libido, wahania nastrojów, bóle głowy, wzdęcia, krwawienia;

- Pigułki dostępne są tylko na receptę;

- Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej. To m.in. zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, choroby wątroby, kobiece nowotwory, nadciśnienie, palenie papierosów;

- Cena – stosując pigułki, trzeba się liczyć z wydatkami (30-40 zł miesięcznie na tabletki plus wizyty u ginekologa).

Tabletki antykoncepcyjne są dla ciebie, jeśli masz stałego partnera (przy częstych zmianach partnerów seksualnych zaleca się stosowanie prezerwatywy) i chcesz w pełni cieszyć się seksem, być w sypialni swobodna (czego nie daje stosowanie tzw. kalendarzyka małżeńskiego, czyli obliczanie dni płodnych i niepłodnych). Łykanie pigułek jest wygodne, musisz jednak zadać sobie pytanie, czy będziesz w stanie brać tabletki codziennie o stałej porze.

pigułki antykoncepcyjne

Wizyta u ginekologa

Zdecydowałaś, że chcesz brać pigułki antykoncepcyjne. Co dalej? Pora na spotkanie z ginekologiem. „Dobranie odpowiedniego leku wymaga szczegółowego wywiadu, przeprowadzenia badań, a często też obserwacji reakcji na konkretne np. pigułki antykoncepcyjne. Zdarza się, że mimo indywidualnego dobrania rodzaju antykoncepcji hormonalnej, kobieta ma dolegliwości fizyczne lub np. zauważa spadek pożądania. Ważna jest wtedy szczera rozmowa z lekarzem, która nie zawsze jest prosta – szczególnie jeżeli problem dotyczy sfery seksualnej. Chcę zachęcić wszystkie kobiety, żeby o swoich wątpliwościach i oczekiwaniach mówiły wprost. Dzięki temu my, lekarze będziemy mogli im pomóc” – mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Zanim lekarz przepisze ci pigułki, zapyta cię o twoje (ewentualne) dolegliwości zdrowotne. Musisz powiedzieć specjaliście o swoich chorobach i lekach, jakie stosujesz. Niektóre preparaty mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Opowiedz również lekarzowi o swoich cyklach menstruacyjnych – jaką mają długość, czy miesiączki są bolesne, obfite, czy masz jakieś związane z nimi dolegliwości itp.

Możesz powiedzieć lekarzowi, że oprócz zapobiegania ciąży, zależy ci również na poprawie cery oraz pozbyciu się np. obfitego owłosienia. Może się bowiem zdarzyć, że te problemy są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej w twoim organizmie. Pigułki antykoncepcyjne mogą wtedy pełnić dwojaką rolę, chroniąc cię przed niechcianą ciążą i korzystnie wpływając na twój wygląd.

pigułki antykoncepcyjne

Zdaniem psychologa

„Podczas rozmowy z każdym lekarzem pamiętaj o tym, co jest dla ciebie ważne i czego chcesz się dowiedzieć. Pomaga w tym lista pytań czy wątpliwości, które ci się nasuwają, kiedy myślisz o swoim zdrowiu i włączeniu antykoncepcji. Nie bój się pytać kilka razy o to samo lub prosić o więcej szczegółów. Zapewne masz określone oczekiwania. Nie każda kobieta ma je identyczne, dlatego należy porozmawiać ze specjalistą, aby wiedział, w jaki sposób udzielić potrzebnych ci informacji. Lekarz powinien poinformować cię o skutkach leków, czyli ich pożądanym wpływie, a także ewentualnych niekorzystnych następstwach” – mówi Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Lekarz przed przepisaniem preparatu powinien zlecić ci wykonanie kontrolnych badań: standardowego badania ginekologicznego i cytologii, badanie piersi, określenie fenotypu i stanu hormonalnego, USG narządów rodnych, morfologię krwi, ocenę wskaźników wątroby i układu krzepnięcia krwi, oznaczenie poziomu cholesterolu i tłuszczów we krwi oraz kontrolę ciśnienia tętniczego.

A co w sytuacji, jeśli chcesz brać pigułki, ale niedługo planujesz ciążę? Powiedz o tym lekarzowi. W większości przypadków płodność wraca już w pierwszych miesiącach po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej (jedynie pierwsze cykle mogą być bezowulacyjne), jednak to specjalista będzie wiedział, która metoda antykoncepcji będzie dla ciebie najlepsza i nie przedłuży okresu oczekiwania na poczęcie. Większość lekarzy zaleca, by poczekać trzy miesiące po odstawieniu pigułek, zanim zaczniecie starać się o dziecko.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (109)
Ocena: 4.91 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.10.2014 14:20
Mi niestety też nie służyły. Żałuję że nie zrobiłam badań hormonalnych przed ich doborem. Tabletki odstawiłam i całe szczęście czuję się już dobrze. teraz planuję kupić komputer cyklu np cyclotest
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2014 13:22
U mnie największym problemem przy tabletkach antykoncepcyjnych była suchość pochwy. Koleżanka miała podobny problem, poleciła mi hydrovag, globulki które jej pomogły. Stosowałam je na noc przez tydzień potem dwa razy w tygodniu profilaktycznie. Poprawiły nawilżenie pochwy, dodatkowo zwiększyły elastyczność śluzówki, po kuracji pęknięcia w trakcie seksu przestały się pojawiać. Tabletki to wygoda ale każdy wie jakie mają skutki uboczne, kobieta świadomie podejmuje decyzję jaką metodę antykoncepcji woli stosować.
odpowiedz
Juliett (Ocena: 5) 06.09.2014 01:40
Tabletki nie sa zdecydowanie antykoncepcja dla mnie-juz po tygodniu ich brania czulam bole w klatce piersiowej-po prostu odstawilam tabletki,a druga sprawa,ze ja nie wspolzyje regularnie wiec taka forma antykoncepcji nie jest mi potrzebna co najwyzej srodek plemnikobojczy i obowiazkowo prezerwatywa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2014 12:04
Mój partner nie lubi prezerwatyw, zresztą bez niej seks jest duuużo przyjemniejszy. Jeśli masz problem z suchością pochwy wypróbuj provag żel, nie tylko nawilża ale także łagodzi podrażnienia a dodatkowo chroni przed infekcjami bo zawiera kwas mlekowy. Ja stosuje pigułki od 2 lat i moje libido nie spadło, więc to chyba sprawa indywidualna.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2014 18:53
Tabletki antykoncepcyjne brałam jakieś 3 lata. Przed ich braniem widziałam ich same plusy, po odstawieniu (jakieś 3 lata temu) widzę minusy, niektóre do tej pory dają o sobie znać. Przykład - libido spadło do zera. Do tej pory mam z tym problem, sprawa była już poważna gdyż mój ówczesny chłopak, obecnie mąż, potrzebował seksu którego ja mu nie chciałam dać albo robiłam to z obawy że mnie zostawi. Smutne lecz prawdziwe. Kolejna rzecz - do tej pory utrzymuje się u mnie suchość pochwy. Jeśli nie zabierzemy ze sobą żelu nawilżającego to nici z jakiegokolwiek zbliżenia. Zastanówcie się dziewczyny zanim zaczniecie brać tabletki. Nigdy nie wiadomo jakie będą ich skutki uboczne. Od 3 lat korzystaliśmy z prezerwatyw i nie zaszłam w niechcianą ciążę
odpowiedz

Polecane dla Ciebie