Mammografy w Polsce nie wykrywają raka

NFZ nie przejął się listą placówek, w których korzysta się z uszkodzonych aparatów do mammografii. Oto lista placówek, które nie wykrywają raka.
Mammografy w Polsce nie wykrywają raka
14.01.2009

O problemach z aparatami do mammografii pisaliśmy w październiku. Z badań wynikało, że w co czwartej placówce działają urządzenia, które nie mają szansy wykrycia raka piersi. Specjaliści alarmowali, że trzeba jak najszybciej opublikować listę ośrodków, aby kobiety ponownie się przebadały. NFZ wykazał się totalną ignorancją. Z wiedzą, którą posiadał, nie zrobił kompletnie nic!

Listy placówek, które zostały skontrolowane, zamieścił na swojej stronie Centralny Ośrodek Koordynujący Program Wczesnego Wykrywania raka Piersi. Można je znaleźć pod tymi linkami: mammografy cyfrowe, mammografy analogowe.

NFZ twierdzi, że wyniki kontroli nie są dla niego wiążące, ponieważ, podpisując umowy z placówkami, kieruje się własnymi kryteriami. Dlatego w spisie ośrodków, z którymi współpracuje Fundusz, znalazły się te, które tak naprawdę nie wykrywają raka.

Klarownego stanowiska w całej sprawie nie umie też zająć Ministerstwo Zdrowia, które spycha problem na podległe mu placówki i wymawia się brakiem pełnych badań.

Działania NFZ krytykuje w „Metrze” Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny:

„To, co dzieje się po raz kolejny wokół mammografów, to skandal i próba zamiecenia całej sprawy pod dywan. To nie do pomyślenia, że NFZ ma świadomość niskich standardów wykonywanych badań i godzi się na to. Pacjentka takiej poradni ma prawo domagać się odszkodowania od NFZ”.

Interwencję zapowiedziało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, jednak z tych interwencji zazwyczaj niewiele wynika.

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2009 16:54
jatam kocham polske :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2009 16:54
ja tam **
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2009 14:38
[quote="Gosc"]Bo to jest włąśnie zasrana polska!!!![/quote] Mie przesadzajmy Polska nie jest taka zła!!!!!! Uczycie sie histori??!!! Głupi przykład gorszego kraju:Gruzja
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2009 20:02
Bo to jest włąśnie zasrana polska!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2009 21:00
Rak piersi nie dotyczy TYLKO kobiet. Na to też chorują mężczyźni. A bez względu jakie kobieta ma piersi (czy małe czy duże) może jej się przytrafić, że dostanie raka piersi. Może to być uwarunkowane genetycznie lub tzw. "czysty przypadek". Ale badać i tak powinnyśmy się bez względu na wielkość piersi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo