Błona dziewicza - czy pierwszy raz musi boleć?

Dzisiaj odpowiadamy na list jednej z Papilotek, która chciałaby się dowiedzieć, na czym dokładnie polega proces defloracji, czyli przerwania błony dziewiczej.
Błona dziewicza - czy pierwszy raz musi boleć?
14.01.2009

„Kochane Papilotki i Droga redakcjo!

Na początku chciałam napisać, że uzależniłam się od Waszego portalu, jest CUDOWNY! Najfajniejsze jest to, że często pomagacie dziewczynom w rozwiązywaniu ich problemów. Ja również chciałabym, abyście mi coś doradzili, a właściwie... wytłumaczyli. Mam 18 lat i chciałabym rozpocząć współżycie z moim chłopakiem. Znamy się od dziecka, razem jesteśmy od 4 lat i to jest przemyślana decyzja, ale ja obawiam się… pewnych rzeczy. To znaczy, boję się, że pierwszy raz będzie bolesny albo zacznę mocno krwawic, a słyszałam, że czasami może dojść do poważnego krwawienia i trzeba wtedy skontaktować się z lekarzem. Może to śmieszne, ale chciałabym, przygotować się na każdą ewentualność. Oprócz tego boję się, że hmh... ja już nie jestem dziewicą i mój chłopak to zauważy i mnie zostawi (pochodzi z bardzo religijnej rodziny). Boję się, ze przebiliśmy błonę, gdy uprawialiśmy petting....

Będę wdzięczna za Waszą pomoc i oczywiście pomoc bardziej doświadczonych Papilotek.

Buziaki,

Sylwia”

Błona dziewicza to cienki fałd błony śluzowej, znajdujący się w przedsionku pochwy. Zmienia swój wygląd i grubość w miarę rozwoju fizycznego kobiety, aby w okresie dojrzewania przybrać jeden z występujących w naturze kształtów: półksiężycowaty, pierścieniowaty, wielootworowy, postrzępiony albo płatowany.

Należy pamiętać, że błona dziewicza nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy – do momentu jej rozerwania, istniejącym ujściem będą usuwane wszystkie wydzieliny z dróg rodnych. Zdarzają się jednak przypadki, gdy błona dziewicza całkowicie zarasta pochwę, blokując przy tym przepływ krwi miesięcznej. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem ginekologiem – inaczej można doprowadzić do powstania krwiaków w pochwie, jamie otrzewnej albo jamie macicy.

Defloracja, czyli przerwanie błony dziewiczej

U blisko 50% kobiet podczas przerwania błony dziewiczej pojawia się ból i delikatne krwawienie. Z kolei 20% kobiet nie skarży się na żadne nieprzyjemne dolegliwości. Lekarze zalecają, aby po udanej defloracji wstrzymać się na kilka dni ze współżyciem seksualnym. Inaczej, mała ranka, która powstała w okolicach błony, nie zagoi się, a kolejny stosunek wywoła ból. Czasami zdarza się, że podczas defloracji dojdzie do poważnego krwawienia – wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Oczywiście, znane są przypadki przerwania błony dziewiczej w inny sposób niż podczas pierwszego pełnego stosunku płciowego. Może to nastąpić podczas intensywnych ćwiczeń gimnastycznych, jazdy na rowerze, używania tamponów albo pettingu, kiedy partner wkłada do pochwy kobiety palce albo wibrator.

Z drugiej strony, zdarza się, że defloracji musi dokonać lekarz. Zazwyczaj dochodzi do tego, gdy błona dziewicza jest zbyt silna i gruba, a w skrajnych przypadkach przerośnięta.

Co to jest hymenofobia?

Niektóre kobiety cierpią na fobię defloracji, czyli hymenofobię. Wyolbrzymiona obawa przed bólem towarzyszącym rozpoczęciu współżycia wywołuje u nich niechęć do seksu, a w skrajnych przypadkach prowadzi do pochwicy. O tej chorobie możecie przeczytać więcej w osobnym artykule.

Czy pierwszy raz musi boleć?

Jak napisaliśmy wcześniej, wszystko zależy od budowy błony dziewiczej – jej wielkości, grubości i kształtu. Jeśli jednak młoda kobieta ufa swojemu partnerowi i podjęła świadomą, w pełni przemyślaną decyzję, ból stanie się tylko dodatkiem do wspaniałego przeżycia, jakim jest rozpoczęcie współżycia seksualnego. Aby odpowiednio się rozluźnić i przygotować do tego ważnego wydarzenia, warto wcześniej wybrać optymalną pozycję seksualną. Najlepiej, aby kobieta leżała na podwyższeniu, z wygiętym tułowiem i nogami skierowanymi do dołu.

Komentarze (644)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2015 11:07
tak to jest normalne jeżeli masz okres nieregularny po czasie wszystko ci sie ureguluję i bd miała okres normalnie jak każda inna kobieta :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2013 18:34
Nie, według prawa można uprawiać seks w wieku 15 lat
odpowiedz
ann (Ocena: 5) 30.03.2013 14:49
jesli pierwszy raz mnie nie bolał to znaczy , ze nie przewrwał mi błony dziewiczej ?
zobacz odpowiedzi (1)
ann (Ocena: 5) 30.03.2013 14:45
czy uprawianie seksu między pietnastolatkami jest nielegalne ?
odpowiedz
szalona (Ocena: 5) 08.02.2013 21:17
tez chcialam robic to z ukochanym a wyszlo tak ze zrobilam to z starszym kolegom . I pekla nam gumka nie wiem czy nie jestem w ciazy . Nie czulam bolu a to byl 1 raz
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo