Suchość pochwy: Jak poradzić sobie z problemem?

Średnio co trzecia kobieta w różnym wieku zmaga się z tym problemem. Jak go rozwiązać?
Suchość pochwy: Jak poradzić sobie z problemem?
09.03.2014

Suchość pochwy to problem poważny, jednak często przez nas bagatelizowany. Badania dowodzą, że tylko niespełna 19 proc. kobiet zgłasza się z tym do lekarza. Oznacza to, że miażdżąca większość pań z tą dolegliwością problem przemilcza. Błąd. Z suchością pochwy zazwyczaj trudno poradzić sobie na własną rękę, a podjęcie odpowiednich działań pomoże nam rozwiązać problem na dobre.

Jakie mogą być przyczyny? Suchość pochwy wiąże się ze spadkiem ilości estrogenów w kobiecym organizmie. Hormon ten odpowiada za wiele procesów, do których należą, między innymi, kształtowanie narządów płciowych, budowa ciała, kształtowanie popędu płciowego, regulacja cyklu miesiączkowego czy nawilżenie błon śluzowych i skóry.

Spadek stężenia estrogenów najczęściej ma miejsce w okresie okołomenopauzalnym – to dlatego wiele osób błędnie uważa, że suchość miejsc intymnych dotyczy jedynie kobiet w okresie przekwitania. Z suchością mogą się bowiem borykać także matki po urodzeniu dziecka (zwłaszcza jeśli karmią piersią), kobiety długotrwale przyjmujące leki (np. przepisywane w alergii, endometriozie, mięśniakach), stosujące antykoncepcję hormonalną (to również może spowodować spadek stężenia estrogenów we krwi) czy zmagające się z nawrotowymi stanami zapalnymi.

Inne możliwe przyczyny

To jednak nie wszystko – niektórych powodów możemy nawet nie powiązać z tym problemem. Chodzi, między innymi, o przewlekłe przemęczenie, słabość do używek, silny stres, stosowanie środków antydepresyjnych, często kąpiele w basenie, nieprawidłową dietę, a nawet codzienne stosowania wkładek higienicznych.

Prof. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa Ona” tłumaczy, co o suchości pochwy powinny wiedzieć świeżo upieczone matki: „Zaraz po urodzeniu dziecka u kobiet występuje niski poziom prolaktyny, który może wywoływać suchość pochwy i wpływać negatywnie na odczuwanie satysfakcji w trakcie stosunku. Gospodarka hormonalna kobiety musi wrócić po porodzie do równowagi, a wraz z nią ochota na zbliżenia. Obniżenie libido u kobiet jest w tym okresie zjawiskiem bardzo powszechnym i oprócz uwarunkowań fizjologicznych, może mieć związek z odczuciami psychicznymi związanymi z porodem”.

nogi

Szkodzi nam także nieprawidłowa dieta – śluz w dużej mierze powstaje z tego, co przedostaje się do pochwy z naczyń krwionośnych, a to właśnie we krwi płyną produkty przemiany materii. Ważne zatem, by odżywiać się zdrowo, odstawić tuczące i mało odżywcze produkty.

Pamiętajmy ponadto, że alkohol i inne używki mogą powodować wysychanie błon śluzowych – także tych wyścielających pochwę. Jeśli więc masz nałogi tego typu, pora z nimi zerwać.

Warto porozmawiać z ginekologiem o zmianie formy antykoncepcji. Jest wiele różnych metod zapobiegania niechcianej ciąży, które w twoim wypadku mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż pigułka.

nogi

Globulki też pomogą

Rozwiązaniem może być stosowanie globulek dopochwowych, które nawilżą ją od środka. Skuteczne są szczególnie globulki zawierające kwas hialuronowy lub jego sole. W skład tego typu preparatów wchodzą naturalnie występujące w organizmie substancje o dokładnie zdefiniowanym działaniu biologicznym, np. wysokocząsteczkowy hialuronian sodu, glikogen i kwas mlekowy. Dzięki globulkom następuje poprawa nawilżenia pochwy w stanach zanikowych nabłonka (bez względu na przyczynę) oraz odtworzenie i utrzymanie naturalnego pH kobiecej pochwy po antybiotykoterapii zarówno lokalnej, jak i ogólnej.

O suchości pochwy mówi akcja „Suchość pochwy wywołuje… suchość w ustach” prowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kobiecość niejedno ma imię”.

Ewa Podsiadły-Natorska

nogi

Co możesz zrobić?

Zanim problem zostanie rozwiązany całkowicie, warto podjąć doraźną walkę z nim. Dobrym pomysłem jest stosowanie lubrykantów, prezerwatyw ze środkami nawilżającymi oraz żeli. Pamiętajmy jednak, że ich działanie jest jedynie krótkotrwałe. A ich częste stosowanie może nas uczulić lub spowodować efekt odwrotny do zamierzonego.

Zwróć uwagę na swój styl życia. Jeśli codziennie nosisz wkładki higieniczne, może warto z nich zrezygnować albo zmienić na inne? Pamiętajmy, że chemiczne pochłaniacze wilgoci, substancje zapachowe, barwniki czy chlor używany do bielenia obecne we wkładkach mają stały kontakt z błoną śluzową, co powoduje jej wysuszenie.

nogi

Zaufaj lekarzowi

Bez względu na przyczynę objawy są jednak wspólne – pojawia się szeroko pojmowany dyskomfort intymny, swędzenie, pieczenie, a niekiedy ból podczas stosunku. Suchość pochwy świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. O zaburzeniu, które samo nie minie. Rozwiązanie? Szczera rozmowa z ginekologiem. Dzięki temu będzie można precyzyjnie ustalić przyczynę dolegliwości. Samodzielne zdiagnozowanie problemu wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Ważne, aby pozbyć się wstydu i porozmawiać z lekarzem. To właśnie otwarte postawienie problemu jest pierwszym krokiem do jego usunięcia.

Problem trzeba rozwiązać chociażby dlatego, że wiele kobiet cierpiących na suchość pochwy rezygnuje z aktywności seksualnej. A, co ciekawe, z badań wynika, że w profilaktyce i leczeniu suchości duże znaczenie ma… regularna aktywność seksualna. Współżycie zmniejsza bowiem ryzyko obkurczenia i ścienienia ścianek pochwy oraz pomaga utrzymać jej właściwe pH.

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
Tara (Ocena: 5) 04.04.2017 09:19
u mnie suchosc wynikała z ciąży. neistety ale moja struktura hormonalna w ciazy sie zmienila i po ciazy zostala mi suchosc straszna. skorzytsalam z porady kolezanki, ktora borykala sie z podobnym problemem i zaczelam uzywac zelu mucovagin, pomoglo i naprawde szybko moglam wrocic do seksu.
odpowiedz
lili (Ocena: 5) 25.07.2016 21:06
Cześć mam 37lat i męczę się z tym strasznie. Kocham meża i lubiłam kiedyś te klocki i lubię nadal z nim przebywać ale ta uciążliwość mnie po prostu od niego oddala . Żele globulki byłam z tym problemem u gino ale ona nie widzi problemu nie stosuję żadnej anty...Mam dwóch synów 14 i 15 lat.Już nie mam siły. Czy jestem nie za młoda na tą dolegliwość ? poradzcie błagam!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2016 11:15
Napisz komentarz...Mnie Hydrovag polecono po porodzie zarówno na suchość pochwy jaki i na przyspieszenie gojenia sie rany. Globulki zdały egzamin i w dodatku chronią przed infekcjami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.04.2015 23:55
Mnie Hydrovag uwolnił od żeli, lubrykantów itp To wszystko jest fajne ale od czasu do czasu, a nie jeśli zawsze musisz ich używac. Globulki łatwo sie zakładają, mało co wycieka, efekt po tygodniu stosowania jest super. Brak bólu, brak otarc i normalne nawilżenie.
odpowiedz
julitka (Ocena: 5) 31.12.2014 16:45
Straszną miałam suchość pochwy jak używałam do higieny intymnej zwykłego mydła. Za radą pani ginekolog swojej wypróbowałam lacibios femina. I po jakimś czasie problem w zasadzie zniknął i teraz jest wszystko ok.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo