Przegląd antykoncepcji awaryjnej

Gdy antykoncepcja zawodzi, trzeba działać szybko. Oto przegląd awaryjnych metod zabezpieczenia przed ciążą.
Przegląd antykoncepcji awaryjnej
10.02.2014

Czasem zdarza się, że seks okazuje się bardziej stresujący niż przyjemny. Dzieje się tak na przykład, gdy antykoncepcja zawodzi. Jako awaryjne określa się sytuacje, gdy: w czasie stosunku nie została zastosowana żadna metoda zabezpieczenia przed ciążą oraz gdy metoda antykoncepcyjna została zastosowana nieprawidłowo (zsunięcie lub pęknięcie prezerwatywy, zmiana pozycji kapturka czy krążka antykoncepcyjnego, błąd w obliczeniach dni płodnych i niepłodnych, pominięcie kilku tabletek hormonalnych, niewycofanie penisa z pochwy w odpowiednim czasie w trakcie stosunku przerywanego czy przyjęcie tabletki zawierającej wyłącznie progestagen (minitabletki) z opóźnieniem o ponad trzy godziny.

Antykoncepcję awaryjną fachowo nazywa się postkoitalną (kryzysową), antykoncepcją „po” lub „nextmorningpill”. Prof. Romuald Dębski, ginekolog i ekspert programu „Zdrowa ONA” przestrzega jednak, że nie może być ona traktowana jako stała metoda antykoncepcji. „Jest przeznaczona do stosowania w nagłych wypadkach, które mogą wynikać z braku lub niewłaściwego zastosowania wybranej metody antykoncepcyjnej w trakcie stosunku. Należy pamiętać, że w przypadku antykoncepcji awaryjnej liczy się czas zażycia pigułki, który nie powinien przekroczyć 72 godzin od wystąpienia sytuacji, którą można określić jako awaryjną”.

Działanie pigułki „po”

Najpopularniejszą kryzysową metodą zapobiegania ciąży jest pigułka „po”. Jest to środek antykoncepcyjny zawierający dużą dawkę hormonów (estrogen, progestagen lub estrogen połączony z progestagenem). Pigułkę przyjmuje się po stosunku. Mechanizm działania takiej tabletki polega na tym, że zawarte w niej pochodne progesteronu, skupionego w większej dawce niż w tradycyjnej tabletce antykoncepcyjnej, uniemożliwiają zapłodnienie już uwolnionej komórki jajowej, hamując uwalnianie jej przez jajniki. Preparaty tego typu wydawane są z przepisu lekarza.

„Często tabletki postkoitalne mylone są z preparatami poronnymi. Takie podejście nie ma uzasadnienia medycznego, gdyż mechanizm działania jednych i drugich jest zupełnie inny. Tabletki awaryjne nie mają działania aborcyjnego. Ich rolą jest uniemożliwienie zapłodnienia komórki jajowej w ciągu 72 godzin po stosunku. Antykoncepcja awaryjna nie jest skuteczna w przypadku kobiet w ciąży i nie ma działania poronnego” – tłumaczy prof. Romuald Dębski.

leki

Ekspertka dodaje: „Zdarza się, że pod wpływem emocji, zwłaszcza lęku, kobieta podejmuje taką decyzję sama. Czasem motywem do skorzystania z tej metody dochodzi w przypadku doświadczenia przez kobietę przemocy na tle seksualnym. Jeśli zastosowanie tej metody jest w konflikcie z wyznawanym światopoglądem, może przyczynić się do obciążenia psychicznego kobiety lub partnera. Niezależnie od motywacji i sytuacji życiowej, z całą pewnością, zanim kobieta sięgnie po tę metodę, powinna mieć na ten temat wiedzę, być świadoma działania leku, odbyć rozmowę z lekarzem i partnerem”.

EPN

leki

Zasady stosowania tabletek

Skuteczność pigułek „po” jest różna i zależy od ich składu, równolegle stosowanych metod antykoncepcyjnych, czasu pomiędzy zażyciem a stosunkiem oraz fazy cyklu miesięcznego. Generalnie skuteczność tej metody szacuje się na ok. 85 proc. Do obrotu w Polsce dopuszczone są doustne preparaty Postinor Duo i Escapelle (środki progestagenowe). Postinor Duo to dwie tabletki zawierające lewonorgestrel; pierwszą należy zażyć jak najszybciej po ryzykownej sytuacji, maksymalnie w ciągu 72 godzin, a drugą w 12 godzin po zażyciu pierwszej. W przypadku Escapelle należy zażyć tylko jedną tabletkę w ciągu 72 godzin od stosunku.

Mniej popularnym preparatem jest Ellaone. Zawiera on octan uliprystalu. Zażywa się jedną pigułkę nie później niż 120 godzin po stosunku (5 dni). Jeśli w ciągu trzech godzin od zażycia tabletki nastąpiły wymioty, należy zażyć jeszcze jedną.

leki

Uwaga: tabletka „po” w żadnym wypadku nie ma charakteru typowego środka antykoncepcyjnego i nie jest przeznaczona do stałego używania jako metoda chroniąca przed ciążą. Nie należy także stosować tego typu preparatu, jeśli jesteś uczulona na lewonorgestrel lub którykolwiek ze składników antykoncepcji awaryjnej. Antykoncepcji kryzysowej nie wolno stosować często.

Rzadziej stosowaną odmianą hormonalnej antykoncepcji awaryjnej jest zastosowanie odpowiedniej ilości zwykłych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych w dwóch dawkach w odstępie 12 godzin (tzw. metoda Yuzpego).

leki

Wkładka domaciczna

Drugą, rzadziej stosowaną metodą antykoncepcji awaryjnej jest wkładka domaciczna, która może być zastosowana do pięciu dni po stosunku. Jej skuteczność jako antykoncepcji awaryjnej porównuje się ze skutecznością przy normalnym stosowaniu. Po wystąpieniu menstruacji wkładka może być pozostawiona w macicy jako zwykły środek antykoncepcyjny. Działanie w obu wypadkach jest takie samo: wkładka nie tylko utrudnia zapłodnienie, ale w przypadku, gdy do niego dojdzie, uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, powodując jego obumarcie.

Tabletka postkoitalna zawierająca lewonorgestrel nie wpływa na zagnieżdżenie zarodka i dalszy rozwój embrionu, zatem nie może prowadzić do aborcji, faktem jest jednak, że wkładka domaciczna stosowana jako antykoncepcja awaryjna po części zapobiega implantacji zarodka.

leki

Zdaniem psychologa

O antykoncepcji awaryjnej mówi psycholog Dorota Gromnicka, ekspertka programu „Zdrowa ONA”: „Duże znaczenie w zastosowaniu tej metody antykoncepcji ma pojęcie odpowiedzialności za siebie, partnera i dziecko. Zazwyczaj decyzję o zastosowaniu tej metody podejmują pary, małżeństwa, które nie są gotowe na posiadanie dziecka w danym momencie lub osoby niebędące w stałych związkach, dla których czasem seks może mieć charakter spontaniczny i nieplanowany”.

 

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
P. (Ocena: 5) 13.02.2014 21:36
ty jesteś jebnięta. Myśl jak masz coś powiedzieć a jak nie wiesz czegoś to sie doucz. poczytaj. Bo to jest paranoja jak zacofanym i niewyedukowanym człowiekiem można być.
odpowiedz
D. (Ocena: 5) 11.02.2014 15:16
Głupotą jest uprawianie seksu bez świadomości jego możliwych konsekwencji. Ciąża jest jedną z nich. Jeśli nie chce mieć się dzieci to należy robić wszytko żeby tego uniknąć. Aborcja metodą antykoncepcyjną nie jest. To nie jest zapobieganie. Dziecko już tam jest w tobie i się rozwija, kiedy zostaje rozdarte na kawałki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2014 11:37
Trzeba być potwornie niedojrzałym i głupim, żeby twierdzić, że dokonanie aborcji to szczyt egoizmu...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2014 09:21
Ja bralam elleone i czułam się po niej dobrze, w ciążę też nie zaszlam, a miałam akurat owulacje. Poprzednio gdy w takiej samej sytuacji nic nie wzięłam i zdalam się na los dorobilam się córeczki, na drugie dziecko mnie nie stać, więc wolałam tabletke po....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2014 00:50
Dlaczego ktoś zgłasza to do usunięcia?? Bo dziewczyna nie popiera aborcji ?! Dziewczyny, jesteście śmieszne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo