Antykoncepcja „po” nie działa, jeśli WAŻYSZ ZA DUŻO! (Czyli ile?)

O tym się nie mówi, a powinno!
Antykoncepcja „po” nie działa, jeśli WAŻYSZ ZA DUŻO! (Czyli ile?)
28.11.2013

Jeszcze do niedawna kobieta, która podejrzewała, że mogła zajść w ciążę, nie miała zbyt dużego pola manewru. Seks bez zabezpieczenia, pęknięta prezerwatywa lub nieprzyjęcie kolejnej dawki pigułek antykoncepcyjnych spędzały sen z powiek wszystkim tym, którzy nie planowali zostać rodzicami akurat w tym momencie. Dzisiaj na rynku dostępne są specyfiki, które ułatwiają nieco sytuację. Antykoncepcja postkoitalna to ratunek dla tych, którzy nie pomyśleli o konsekwencjach wcześniej.

Nie bez powodu nazywa się ją antykoncepcją kryzysową lub awaryjną. Większość specyfików tego typu należy przyjąć do 72 godzin po stosunku. Mechanizm działania pigułek „po” polega na na zatrzymaniu owulacji. Są skutecznie wyłącznie do czasu, kiedy komórka jajowa nie jest jeszcze zapłodniona. W przeciwnym wypadku ciąża stanie się faktem i żaden legalny środek farmakologiczny tego nie zmieni.

Pigułki „dnia następnego” muszą być przepisywane przez ginekologów po zbadaniu pacjentki. Antykoncepcja po stosunku jest skuteczna w 60-90 procentach do 72 godzin od ryzykowanego zachowania seksualnego. Poza granicami naszego kraju do użytku dopuszczone są specyfiki działające nawet do 5 dni po stosunku, których skuteczność wynosi nawet 99 proc. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tego typu tabletki zadziałają na każdą z nas. Okazuje się, że dużą rolę odgrywa nasza waga!

nadwaga

Informacje, do których dotarł „Time”, prawdopodobnie zmuszą producentów tego typu środków do kolejnych badań. Dlaczego sprawą europejskiego specyfiku zajmują się amerykańskie media? Obywatelki USA chętnie sięgały po pochodzące z naszego kontynentu pigułki, uznając je za równie skuteczne. Problem w tym, że przeciętna Amerykanka waży właśnie ok. 75 kilogramów. W tym przypadku działanie antykoncepcji „po” może się okazać zupełnie nieskuteczne.

Ulotki dołączone do Norlevo mają zawierać informację o wynikach nowych badań, ale bez odpowiedniej kampanii informacyjnej wiele kobiet i tak nie będzie tego świadomych.

nadwaga

Producent dostępnych w niektórych krajach Unii Europejskiej pigułek Norlevo został zobowiązany do umieszczenia wyraźnego ostrzeżenia w tym temacie. Jego działanie jest identyczne do antykoncepcji postkoitalnej dostępnej w Polsce, więc warto mieć to na uwadze. Zastrzeżenie dotyczy wagi przyjmujących pigułki kobiet. Badania wykazały, że okazują się one nieskuteczne, jeśli waga ciała jest zbyt wysoka – donosi internetowe wydanie magaznu „Time”. Czyli jaka?

Środki są znacznie mniej skuteczne w przypadku kobiet ważących ok. 75 kilogramów. Co równie ciekawe, jeśli waga wynosi ponad 80 kilogramów – prawdopodobnie w ogóle nie działają! O tym do tej pory w ogóle się nie mówiło. Kobiety z nadwagą nie były tego świadome i sięgały po antykoncepcję awaryjną, chociaż rozwiązanie to było z góry skazane na niepowodzenie.

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2013 19:30
ja mam 180 wzrostu i ważę 74 kg (ludzie uważają , ze jestem SZCZUPLA) także skonczcie z kretyńskimi komentarzami w stylu "80kg to jakies 20-30 kg za duzo". Ja po prostu mam grube gości, zadnej "dupy" czy brzucha, a nogi mam długaśne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2013 09:09
nie rozumiem dlaczego ginekolodzy zasłaniają się swoim sumieniem? to po jaką ..... wykonują ten zawód, nie przepisze Ci pigułek, tabletek po, ale cipki to ogląda... niech zmieni zawód na alfonsa a nie!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2013 17:55
ja mam pond 180 cm wzrostu i wagę powyżej 80kg i sam zapytałam się lekarza czy powinnam brać tą pigułkę a on powiedział że jasne bo to chodzi o ilość tkanki tłuszczowej w ciele. osoba mająca 150 cm wzrostu i warząca 70kg ma więcej tłuszczu w sobie niż kobieta o 180 warząca załóżmy 85kg.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 28.11.2013 23:51
Trochę mnie przeraża wizja kobiety o wadze 80kg. Żeby wyglądała zdrowo, musiałaby być naprawdę wysoka, przy takim średnim160-170cm, to już jest o 20-30kg za dużo jak dla mnie.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 28.11.2013 17:06
Cos w tym jest. Moja mama miala juz lekka nadwage i taka pigulka nie pomigla bo sie brat urodzil...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo