Gdy twoje miejsca intymne odbiegają od ideału... (Czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o labioplastyce)

Coraz więcej mówi się o zabiegu, jakim jest korekta warg sromowych. Co należy o nim wiedzieć?
Gdy twoje miejsca intymne odbiegają od ideału... (Czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o labioplastyce)
06.09.2013

Przybywa kobiet, które martwi wygląd miejsc intymnych. `Moim problemem są duże wargi sromowe. Może ten temat wydać wam się śmieszny i błahy, ale czasami mi to naprawdę przeszkadza. Są duże. Wiem, że to normalne i niektóre kobiety tak mają, ale w pewnych sytuacjach mnie to denerwuje. Słyszałam, że niektórzy faceci to lubią, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć` – pisze jedna z internautek.

Utrudnione funkcjonowanie

Kobiety często zapominają, że nie ma jednego uniwersalnego wzorca, który zakładałby, jak powinny wyglądać wargi sromowe. Mogą mieć one różną wielkość, kształt, kolor. I jest to całkowicie normalne. Problem zaczyna się jednak, gdy są one na tyle duże, że utrudniają funkcjonowanie (np. jazdę na rowerze, konno, pływanie, współżycie). W takim przypadku mogą pojawić się też otarcia czy podrażnienia. Kobieta, która ma kompleks na tym punkcie, może zacząć odsuwać się od partnera, unikać zbliżeń, co z pewnością nie przysłuży się jej związkowi. `Nienawidzę swoich warg sromowych` – pisze kolejna forumowiczka. `Wydają mi się za duże i nieproporcjonalne, wstydzę się ich. Przez to unikam kontaktów intymnych, nie mogę uprawiać sportu i mam nawet problem z dobraniem bielizny`.

ginekolog

Problem nie tylko zdrowotny

Przerost (hipertrofia) warg sromowych może być spowodowany genetyką, nadmiernym przybraniem na wadze w krótkim czasie czy ciężkim porodem. Czasem miejsce ma także zanik warg sromowych (atrofia) – dzieje się tak, gdy kobieta sporo chudnie w krótkim czasie albo po prostu kiedy jej ciało zmienia się wraz z wiekiem. Może się również zdarzyć, że jedna warga sromowa jest przerośnięta, a druga ledwie widoczna. – Każdy z wymienionych przypadków wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na kobiecą psychikę. Może być przyczyną frustrujących kompleksów, braku samoakceptacji, wstydu przed partnerem, a nawet przed wizytą kontrolną u lekarza ginekologa – mówi dr Zbigniew Plewa, specjalista chirurg, lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody.

Tak wygląda zabieg

Przed zabiegiem należy odbyć wizytę konsultacyjną, wykonać podstawowe badania, odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi oraz poddać się depilacji miejsc intymnych. Zabieg wykonuje się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na wycięciu i wymodelowaniu nadmiaru tkanek. Nie ma ryzyka, że w czasie interwencji chirurgicznej zostaną naruszone cienkie struktury czuciowe, które wpłyną np. na ograniczenie doznań płynących ze zbliżenia. Zabieg trwa ok. 40-60 minut. – Pacjentka po zabiegu pozostaje pod naszą obserwacją jeszcze godzinę lub półtorej. Potem mamy kontrolną zmianę opatrunku. Jeśli wszystko jest w porządku, już tego samego dnia kobieta może wrócić do domu. Łączny czas wizyty w klinice to zatem mniej więcej trzy godziny – wyjaśnia dr Zbigniew Plewa.

Czas po zabiegu

Po korekcie zostają niewielkie blizny. Lekarz zdejmie szwy po siedmiu dniach od zabiegu, jednak pełny powrót do aktywności sportowej i seksualnej możliwy jest po 3-4 tygodniach. Podczas pierwszych dni rekonwalescencji kobieta może odczuwać lekkie dolegliwości bólowe, dyskomfort i pieczenie – w tym czasie należy prowadzić umiarkowany styl życia: unikać współżycia, wielogodzinnej podroży samochodem, długiego siedzenia itp. Jeśli jednak zdarzy się, że będziesz musiała siedzieć, warto zaopatrzyć się w nadmuchiwane koło przeznaczone dla kobiet w połogu. Po zabiegu zalecany jest także częsty prysznic oraz używanie – po każdym skorzystaniu z toalety – delikatnych mydeł do higieny intymnej o właściwościach dezynfekcyjnych. Dobrze jest nosić wkładki higieniczne.

Wzrost popularności

Nie każda kobieta może się poddać zabiegowi. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia labioplastyki są: ciąża, chemioterapia, choroby układowe tkanki łącznej mogące upośledzać gojenie się ran, miesiączka. Cena zabiegu to ok. 2-5 tys. zł, w zależności od wielkości miasta czy renomy lekarza, który go przeprowadza. Labioplastyka za granicą cieszy się olbrzymią popularnością. Wyszukiwarka Whatclinic.com odnotowała w ciągu ostatniego roku aż 109-procentowy wzrost zapytań o ten zabieg. Paul Banwell, rzecznik prasowy Brytyjskiego Stowarzyszenia Estetycznych Chirurgów Plastycznych, stwierdził w rozmowie z dziennikiem `Daily Mail`, że połowa pacjentek decyduje się na korektę warg sromowych ze względów estetycznych, czyli głównie dla podniesienia pewności siebie.

Kiedy pacjentka przychodzi na wizytę kontrolną, obserwuję wzrost jej pewności siebie. Czasem dostaję maila z podziękowaniami, że jej życie się zmieniło. To miłe, ale najważniejsze, że jest zdrowa i może się cieszyć trwałymi efektami zabiegu – mówi dr Zbigniew Plewa.

EPN

Wskazania medyczne

Jeśli twoje wargi sromowe są przerośnięte albo zdeformowane, co utrudnia ci normalne funkcjonowanie, jedyną skuteczną metodą ich modelowania jest labioplastyka. Dr Zbigniew Plewa uważa, że wskazania do przeprowadzenia zabiegu mogą być estetyczne i medyczne. Te pierwsze dotyczą przede wszystkim młodych kobiet, którym wystające wargi sromowe sprawiają duży dyskomfort. Natomiast w przypadku starszych kobiet częściej mówimy o wskazaniach medycznych. Warto wiedzieć, że wieloletni przerost warg sromowych, czyli ciągłe ocieranie, podrażnianie i spowodowane tym uszkodzenia miejsc intymnych mogą prowadzić do leukoplakii – zmiany przedrakowej w obrębie narządów rozrodczych, a nawet do raka sromu.

Polecane wideo

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
Eliza (Ocena: 5) 10.04.2015 14:07
Świetnym chirurgiem specjalizującym się w labioplastyce jest dr Zbigniew Plewa z Medycyny Młodości. To bardzo kompetentny lekarz. Ma bardzo dobry – profesjonalny a zarazem sympatyczny kontakt z pacjentem. Przemiła osoba z ogromną kulturą osobistą i z taktem. Pełen profesjonalizm.
odpowiedz
Kora (Ocena: 5) 17.03.2014 22:33
To naprawde nie chodzi tylko o wyglad miejsc intylnych ale o codzienne zycie , utrzymanie higieny , komforcie w przebieralni i na bsaenie, kto nie ma tego problemu niech nie pisze. Jezeli dziewczyny szukacie pomocy to poczytajcie o zabiegu Monalisa no naprawde jest prosty nie trzeba isc do szpitala a problem usuniecie na zawsze, bardzo polecam poczytac o tym wienej na ich www.
odpowiedz
kosma (Ocena: 5) 16.11.2013 10:03
Nie jestem Casanovą ale spotkałem w życiu kilka kobiet (mam już swoje lata i mowa o głębokiej znajomości...) oczywiście każda była inna. Dla mnie kobieta to całość i nie ma co poprawiać. Uwielbiam oral więc miałem mozliwość bliskiego podziwiania każdej z "muszelek". Pamiętam zarówno małe i duże wargi. Wygolone i z włoskami. Jeżeli kobieta przyciąga faceta to zakceptuje ja taką jaka jest i to bez kompromisów. Głupoty o odbieganiu od ideału są tylko pożywka dla przeróżnej maści terapeutów czy w ostateczności chirurgów. Mój penis lekko odchyla się na bok, i co mam z tego powodu iść do lekarza, a może od razu na operację? Żadnej z partnerek to nie interesowało - ważniejszy było uczucie, nastrój i pożądanie. Dziewczyny, kobiety, drogie Panie - normalny facet nawet przez sekundę nie będzie się zastanawiał (w chwili zbliżenia), czy aby te wargi sa takie jak powinny być. Uwielbiałem te duże za możliwość ich ssania, te małe za sprężystość te średnie za to że mogę je pieścić...- ale ani przez chwilę nie miałem wątpliwości, że chcę tą znajomość kontynuować. Idąc tym tropem to można dośc do absurdów typu, za małe/duże stopy, piersi, biodra, sutki, palce, język, oczy, uszy itd. Albo jest "chemia", albo jej nie ma... i tyle.
odpowiedz
Lena (Ocena: 5) 04.11.2013 18:48
Też mam z tym problem...
odpowiedz
TakaSobie (Ocena: 5) 02.11.2013 17:06
LUDZIE!!!! mówię do ogółu;) KOCHAJCIE SIEBIE PRZEDEWSZYSTKIM TAKIMI JAKIMI JESTEŚCIE!!!! Czytając te bzdury na każdym kroku mozna rzeczywiście nabawic sie kompleksów. Dosłownie mam wrażenie, że te wierutne kłamstwa o naszych niedoskonałościach piszą popaprani psychiczne mongoły. Tylko wciąż odbiegamy od normy aby było więcej klientów na pełonopłatne operacje plastyczne, a nawiasem mówiąc - raz na dwa lata nalezy się bezpłatne badanie cytologiczne dla kobiet.... Pytam dlaczego???? Nie wierzcie tym kłamliwym przekazom mediów! kiedyś ludzie sie nie golili, nie poprawiali ciała już nie mówiąc o miejscach intymnych, na co to? Wszystkie cipki są piękne i penisy równnież!! Później młodzi ludzie mają wyobrażenie, że po ulicy chodzą tylko pasztety i marzą o sztucznych gwiazdach porno. Słabo sie robi jak pomyślę co media robią z naszymi mózgami.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie