Zioła, które leczą dolegliwości menstruacyjne

Medycyna naturalna wykorzystywana jest od wieków. Niektórzy nie wierzą w jej działanie, ale my znamy sprawdzone, domowe sposoby na bóle menstruacyjne – magiczne toniki i napary z ziół...
Zioła, które leczą dolegliwości menstruacyjne
07.12.2008

Niekontrolowane wybuchy płaczu i wściekłości, zawroty głowy, nadwrażliwość piersi, bóle brzucha... Są to typowe objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) i cierpi na nie aż dziewięć na dziesięć kobiet. Jeśli nie pomagają cikonwencjonalne metody walki z nimi, koniecznie wypróbuj magiczne działanie medycyny naturalnej. Napary i toniki z ziół powodują wybiórcze przekrwienie w miednicy mniejszej, a w efekcie - zmniejszają skurcze naczyń i ułatwiają wystąpienie krwawienia miesiączkowego.

Kozłek lekarski - powszechnie znany jako waleriana; wykopuje się go późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy uschła część nadziemna. Pozyskane korzenie płuczemy, kroimy wzdłuż i suszymy w temperaturze 35ºC. Prawidłowo osuszony kozłek powinien mieć silny zapach i szarobrunatny kolor.

Dziurawiec zwyczajny – występuje w mocno nasłonecznionych lasach i na łąkach. Zbieramy same liście (bez łodyg!), najlepiej w czerwcu lub sierpniu. Po wysuszeniu ziele powinno mieć swój naturalny odcień.

Chmiel zwyczajny – występuje na drzewach w postaci pnączy wokół pnia. Jego leczniczym surowcem są szyszki, które należy zebrać bez szypułek, gdy są jeszcze trochę niedojrzałe. Suszymy je w temperaturze 40ºC.

Nagietek lekarski – jego zielarskim surowcem są płatki kwiatu, które suszymy w temperaturze 35ºC. Dobrze wysuszony nagietek powinien zachować intensywnie pomarańczową barwę.

Jasnota biała - powszechnie nazywana białą pokrzywą. Jej leczniczym surowcem jest kwiat, który po zebraniu należy starannie osuszyć.

Melisa lekarska – można ją hodować w domu, na kuchennym parapecie. Wymaga ona co najmniej 5 godzin naturalnego nasłonecznienia lub 14 - 16 godzin nasłoneczniania sztucznego. Jej surowcem leczniczym są młode listki.

Rumianek – jego surowcem leczniczym są zarówno świeże, jak i suszone kwiaty. Najlepiej gotować je na wolnym ogniu, przez 40 minut, następnie przecedzić i posłodzić czystym syropem klonowym.

Sposób przyrządzania ziołowych wywarów:

Odpowiednio przygotowany i wysuszony surowiec zalewamy wodą o temperaturze pokojowej. Wywar dokładnie mieszamy, przykrywamy i wkładamy do dużego garnka z wodą. Całość podgrzewamy przez 30 minut w temperaturze 90ºC, a następnie odcedzamy. Sporządzony napar pijemy ciepły, niesłodzony, 1 - 3 razy dzienne.

Uwaga! Zbyt duże dawki ziół mogą powodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych.

Ekstrarada: O tej porze roku trudno zebrać świeże rośliny i własnoręcznie je osuszyć, ale gotowe zioła można znaleźć w wybranych sklepach zielarskich.

Polecane wideo

Komentarze (42)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2008 23:52
POZNAJ http://www.kobiecesztuczki.pl http://forum.kobiecesztuczki.pl Kobiece Sztuczki - Poznaj sposoby na facetów. Są sposoby na facetów. Zmień marzenia w rzeczywistość • twórz dobre relacje w Twoim związku • unikaj potknięć i błędów • uwolnij swoją siłę w pełni Tego możesz się nauczyć ! Więcej na http://www.kobiecesztuczki.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2008 16:13
[quote="Gosc"][quote][b]Iziss[/b] [quote][b]Gosc[/b] a ja tam sie nie faszeruje non stop zadnymi tabletami i jakos zyje.. Ostatecznie jak juz nie idzie wytrzymac lykne ibuprom i koniec. w sumie tylko on mi pomaga. [/quote] a chodziłaś kiedys po kolanach z bólu albo traciłaś przytomność???pewno nie...więc nie badź taka mądrala bo widocznie nie masz pojęcia jak moze boleć brzuch podczas okresu.[/quote] to idz kobieto do ginekologa!!!!!!! a nie lykasz tony ketanolu czy inne swinstwai niszczac sobie watrabe! lekarz przepisze ci hormony, a jesli nie bedziesz chciala to da ci jakies czopki przeciwbolowe! nie wiem dlaczego nic z tym nie robisz tylko uzalasz sie nad soba na forum!!!!??? [/quote] Byłam u ginekologa ale nic nie może na to poradzić. Taka uroda...moja mama miała tak samo. Nie łykam tony ketanolu tylko tyle ile potrzeba gór trzy tabletki które przepisuje mi lekarz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2008 14:38
mi najlepsza pomoc nisie apap tak ze dwie tabletki i obowiązkowo termofor z gorąca wodą..inaczej mam wrażenie ze jajniki to mi nosem wyjda ;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2008 10:14
hoho ale ma figurke ta panna ze zdjęcia :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2008 22:20
[quote="Iziss"][quote][b]Gosc[/b] a ja tam sie nie faszeruje non stop zadnymi tabletami i jakos zyje.. Ostatecznie jak juz nie idzie wytrzymac lykne ibuprom i koniec. w sumie tylko on mi pomaga. [/quote] a chodziłaś kiedys po kolanach z bólu albo traciłaś przytomność???pewno nie...więc nie badź taka mądrala bo widocznie nie masz pojęcia jak moze boleć brzuch podczas okresu.[/quote] to idz kobieto do ginekologa!!!!!!! a nie lykasz tony ketanolu czy inne swinstwai niszczac sobie watrabe! lekarz przepisze ci hormony, a jesli nie bedziesz chciala to da ci jakies czopki przeciwbolowe! nie wiem dlaczego nic z tym nie robisz tylko uzalasz sie nad soba na forum!!!!???
odpowiedz

Polecane dla Ciebie