Jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji? Pogadaj o tym z partnerem - podpowiadamy jak!

W kwestii wyboru odpowiedniej metody zapobiegania ciąży nie jesteś sama. Decyzję powinnaś podjąć razem ze swoim partnerem.
Jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji? Pogadaj o tym z partnerem - podpowiadamy jak!
12.05.2013

Karolina, lat 26, aktywna w sieci, przyznaje, że o metodzie antykoncepcji zawsze decydowała sama. „Miałam kilku partnerów i nigdy nie radziłam się ich w tej sprawie. Tak, jakbym czuła, że to na mnie spoczywa odpowiedzialność. A poza tym wolałam zawsze polegać na sobie. Zazwyczaj wybierałam pigułki, a facetom było to na rękę. Umiesz liczyć, licz na siebie” – przekonuje.

Podobnego zdania jest wiele kobiet. Najczęściej same podejmujemy decyzję dotyczącą sposobu zapobiegania ciąży. Z kilku powodów. Głównie dlatego, że w przypadku zaniedbania tej kwestii to my bierzemy na swoje barki większy ciężar, ponieważ zachodzimy w ciążę. Kobiety zazwyczaj uważane są także za lepiej zorganizowane, dlatego często czują się w obowiązku, aby zdecydować i za siebie, i za partnera, jaką formę antykoncepcji zastosować. Poza tym większość środków chroniących przed ciążą przeznaczonych jest właśnie dla kobiet.

Warto rozmawiać

Nieco inaczej wygląda ta kwestia, jeśli chodzi o wybór prezerwatywy, głównie dlatego, że to jedna z nielicznych metod zapobiegania ciąży dla mężczyzn. To zwykle nasi partnerzy się w nie zaopatrują. Tyle że, jak wynika z różnych analiz, korzystają z nich niechętnie. Badania opublikowane w magazynie „International Journal of STD&AIDS” dowodzą, że aż 77 proc. mężczyzn skarży się, że prezerwatywy zmniejszają ich wrażliwość i ograniczają doznania. Co ciekawe, na to samo narzeka 40 proc. kobiet. Mężczyzn zniechęca także specyficzny zapach prezerwatyw (odpowiedziało tak 30 proc. ankietowanych) oraz fakt, że taka forma antykoncepcji psuje nastrój (43 proc.).

Psycholog Dorota Gromnicka, ekspert programu „Zdrowa ONA”, twierdzi jednak, że część kobiet chce, aby mężczyzna interesował się kwestią wyboru formy antykoncepcji – nawet jeśli kobieta postanowiła, że będzie brała pigułki. „Uważają, że chociaż w konsekwencji współżycia to one zachodzą w ciążę, to w całej sytuacji uczestniczy mężczyzna i również jest za nią odpowiedzialny. Ważne, żeby pary porozumiały się w tej kwestii. Może w tym pomóc szczera rozmowa, w której partnerka powie, czy oczekuje od mężczyzny zaangażowania przy wyborze antykoncepcji hormonalnej czy nie, a jeśli tak, to jak takie zaangażowanie sobie wyobraża. Dla jednych będzie to wybór metody, dla innych wizyta u lekarza. Możliwości są różne, a dialog pomoże się w nich odnaleźć” – przekonuje ekspertka.

Jeśli zatem wybór metody antykoncepcji jest przed wami, oto wskazówki:

- Zaangażuj partnera w rozmowę – nieprawda, że antykoncepcja to tylko twoja sprawa. O formie zapobiegania ciąży powinniście zdecydować we dwójkę – to zbyt odpowiedzialna i istotna decyzja, aby brała ją na swoje barki tylko jedna osoba.

- Znajdźcie odpowiedni moment na rozmowę, kiedy oboje będzie zrelaksowani. Poruszanie tego tematu po stresującym dniu pracy, tuż przed wyjściem z domu czy, o zgrozo, w czasie gry wstępnej, jest niepoważne.

- Nie rozpoczynajcie współżycia, dopóki nie zdecydujecie, jaką formę antykoncepcji wybieracie. Aby seks był przyjemny i bezpieczny, o zabezpieczeniu musicie pomyśleć dużo wcześniej, a nie w ostatniej chwili. Jeśli na razie nie możecie porozumieć się w tej kwestii, poczekajcie.

- Podejdźcie do sprawy profesjonalnie; nie bójcie się i nie wstydźcie dyskusji na ten temat. Skoro zamierzacie ze sobą współżyć, jesteście na tyle dorośli, aby przeprowadzić szczerą rozmowę dotyczącą antykoncepcji. Dyskusja o tym was śmieszy? Może nie jesteście jeszcze gotowi, aby rozpocząć współżycie.

- Jeśli zdecydujecie się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, razem pójdźcie do lekarza. Będzie ci raźniej, gdy po wyjściu za gabinetu, zobaczysz swojego partnera. Możecie także uzgodnić, że środki antykoncepcyjne kupujecie na spółkę, dzieląc koszty.

- Macie problem z podjęciem decyzji? Zajrzyjcie do poradników, przejrzycie artykuły w sieci.

- Polegajcie na sobie. Nie warto decydować się na daną metodę antykoncepcji tylko dlatego, że stosuje ją twoja przyjaciółka albo wasz wspólny kolega. Przeanalizujcie, co dla was będzie najwygodniejsze i najlepsze.

Przy wyborze antykoncepcji należy rozważyć takie kwestie jak, między innymi, wasz wiek, fakt, czy rytm twojego życia jest regularny, jak ważne jest dla was spontaniczne współżycie, jaki jest wasz stan zdrowia oraz czy palisz papierosy, jak dobrze znasz swój organizm, czy masz regularne cykle itp. Zwróć także uwagę, czy i jaką metodę antykoncepcji stosowałaś wcześniej: co ci w niej przeszkadzało, a co odpowiadało? Oboje powinniście też odpowiedzieć sobie na pytanie, co oznaczałoby dla was, gdybyś niespodziewanie zaszła w ciążę.

EPN

Wolimy polegać na sobie

Z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter wynika, że ponad 40 proc. mężczyzn wspólnie z partnerką podejmuje decyzję o zastosowaniu przez nią antykoncepcji hormonalnej. Jednak seksuolog i ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. Zbigniew Lew-Starowicz twierdzi, że są to statystyki zawyżone. „W rzeczywistości mężczyźni nie wtrącają się w metodę antykoncepcji, jaką wybiera kobieta. Może podejmują z nią decyzję, że będą to właśnie pigułki antykoncepcyjne, a nie inna metoda, ale ostatecznie nie wiedzą, jakie to tabletki i jak należy je stosować” – przekonuje specjalista.

Prof. Lew-Starowicz dodaje: „Ze względu na fakt, że to kobieta ewentualnie może zajść w ciążę w wyniku współżycia, to ona najczęściej sama podejmuje decyzję o antykoncepcji hormonalnej, sama idzie do lekarza i przestrzega zasad przyjmowania tabletek. Mężczyznę interesuje to, żeby antykoncepcja była skuteczna i wygodna”.

Podobne zdanie ma prof. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”, który twierdzi: „Mężczyźni raczej nie pojawiają się w gabinecie ginekologicznym ze swoimi partnerkami w trakcie wizyt mających na celu dobór metody antykoncepcji hormonalnej. Z doświadczenia też wiem, że większość pacjentek podejmuje tę decyzję samodzielnie, bo tabletki mają wysoką skuteczność oraz dają im poczucie bezpieczeństwa i niezależności, gdyż nie muszą polegać na rozsądku partnera”.

Komentarze (47)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2013 15:40
U nas wyglądało to tak. Mąż nie chciał prezerwatyw a ja tabletek. Pokłociliśmy się i nie uprawialiśmy seksu ok miesiąca. Potem w końcu zdecydowaliśmy się na femcap - kapturek. On go nie czuje, ja go nie czuję, a nie muszę się truć tabletkami więc polecam :)
odpowiedz
kola (Ocena: 5) 01.08.2013 23:53
a ja nie biorę tabsów już ponad miesiąc, okresu nie mam jeszcze po odstawieniu, sexu nie uprawiam, a szkoda :(... i wiecznie jestem nerwowa, hormony mnie dobijają.... a co gorsze nie mam faceta więc to juz wogóle stypa.... a baraszkować się chce :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2013 15:36
NapiszU nas sprawdza się krążek dopochwowy. Zakładam go na 21 dni i mam spokój, to już moje 5 opakowanie, po tabletkach tyłam po krążku nie. Libido mi nie spadało, jestem w trakcie stosunku odpowiednio nawilżona. Czasem odczuwam swędzenie w miejscu intymnym wtedy wyciągam krążek myje go woda i płynem z kwasem mlekowym oraz zakładam invag, problem szybko znika, probiotyk ekspresem przynosi mi ulgę. komentarz...
odpowiedz
minki (Ocena: 5) 09.07.2013 11:31
Stosowałam tabletki, ale miałam przy nich częste problemy intymne i problem z nawilżeniem. Ginekolog polecił mi stosować razem z nimi provag, faktycznie infekcje intymne przestały mi dokuczać i nawilżenie pochwy znacznie się poprawiło. Teraz jestem w trakcie testowania pierwszego krążka dopochwowego nuvaring, na razie czuje się dobrze, partner w trakcie stosunku nie czuje go, dla mnie jest wygodniejszy niż pamiętania o codziennym przyjęciu tabletki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2013 14:41
My wybraliśmy metodę objawowo-termiczną, używam Cyclotestu. decyzja o npr była podjęta wspólnie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo