`Rosną mi włoski wokół sutków, usuwam je pęsetą.` Czy to może być SZKODLIWE dla zdrowia?

Fachowej porady udziela nasz zaprzyjaźniony ginekolog.
`Rosną mi włoski wokół sutków, usuwam je pęsetą.` Czy to może być SZKODLIWE dla zdrowia?
30.01.2013

Mam dość wstydliwy problem. Dotyczy on niechcianego owłosienia. Włoski wyrastają mi wokół sutków, są dość długie i czarne. Przeszkadza mi to, że są tak bardzo widoczne, dlatego raz w tygodniu wyrywam je pęsetą. Ostatnio zwierzyłam się z tego przyjaciółce, a ona nastraszyła mnie, że taki zabieg jest niebezpieczny dla zdrowia. Dodała też, że powinnam zgłosić się do lekarza ze swoim problemem, bo owłosienie w takim miejscu nie jest normalne. Miała rację? Przyznam, że trochę się przestraszyłam…

Kaja, 18 lat

Owłosienie na piersiach

Nadmierne owłosienie okolic klatki piersiowej może być objawem tzw. hirsutyzmu. Jest to zaburzenie polegające na występowaniu u kobiet owłosienia w miejscach typowo męskich (na brzuchu, wewnętrznej stronie ud, plecach, piersiach, itp.). Dolegliwość ta dotyka około 35 proc. pań i jest spowodowana albo nadmierną ilością androgenów w organizmie, albo zażywaniem niektórych leków.

Na podstawie Twojego opisu trudno mi jednak stwierdzić, czy rzeczywiście cierpisz na hirsutyzm, dlatego warto, abyś skonsultowała swój problem z endokrynologiem, a następnie z ginekologiem. Niewykluczone, że lekarz przepisze Ci specjalistyczny preparat doustny, który złagodzi dokuczliwe objawy.

Owłosienie na piersiach

Pytasz również , czy depilacja za pomocą pęsety jest niebezpieczna. Usuwanie niechcianych włosków w ten sposób rzeczywiście może nieść za sobą konsekwencje – nie tyle groźne dla zdrowia, co nieprzyjemne. Wyrwane włoski mogą bowiem wrastać pod skórę i tworzyć stany zapalne, a nawet przekształcać się w ropiejące ranki i bolące krostki. Z uwagi na tę ewentualność, pamiętaj o regularnych peelingach piersi, a także o dezynfekowaniu pęsety za pomocą spirytusu salicylowego.

Jeżeli zależy Ci na trwalszej i dużo skuteczniejszej metodzie pozbycia się owłosienia, powinnaś rozważyć elektrolizę. Usuwa ona cebulki włosowe za pomocą niskonapięciowego prądu elektrycznego.

Pamiętaj jednak, że najlepiej skonsultować swój problem bezpośrednio z lekarzem. Doktor dokładnie obejrzy Twoje ciało i zdecyduje wówczas, czy dolegliwość należy leczyć odpowiednimi lekami, czy też pozostać przy depilacji mechanicznej.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Komentarze (57)

Ocena: 5 / 5
Zuzia (Ocena: 5) 15.06.2018 23:04
Dziewczyny borykałam sie z tym problemem ponad 20 lat. W końcu powiedziałam dosyć, leki i lekarze nigdy nie pomogli, zainwestowałam 500 zł i zrobiłam depilację laserową, po pierwszym zabiegu przez ponad miesiąc nie pojawiło się absolutnie nic. Nigdy nie usuwalam pensetą tylko skracałam albo goliłam, więc włosy były twarde i mocne, trzy zabiegi i święty spokój od trzech lat. Najlepiej wydane 500 zł w życiu, szczerze polecam.
odpowiedz
Mm (Ocena: 5) 27.03.2018 10:09
Włoski na sutkach można bez problemu wyrywać - wiem od pani ginekolog. Czasem potrafią wyrastać dwa w miejscu jednego. To nie problem. Polecam zwrócić uwagę na to, żeby wyrywać je z cebulkami ruchem w kierunku , w którym rosną, a nie urywać -to widać gołym okiem, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo wrastania i efekt na dłużej. Również lepiej jest wyrywać regularnie, dzięki czemu można wychwycić moment, w którym włosek zaczyna wrastać i w początkowej fazie da się go podważyć lekko pęsetą, by nie dopuścić do stanu zapalnego. W razie wątpliwości odnośnie nieprawidłowości hormonalnych porada lekarska jest jak najbardziej wskazana.
odpowiedz
maciomen skupień yeezy travis s (Ocena: 5) 04.02.2018 00:58
no nie wiem Kaja może wyślij swoje zdjęcia to ocenimy bo tak to nic nie wiadomo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.01.2017 15:29
ja wyrwałam jakieś 2 tyg temu i widzę znów odrastają ale boje się znów ruszać bo w miejscu jednego wyrwanego pojawiła się krostka trochę piecze to minie?
odpowiedz
Majkab08 (Ocena: 5) 05.02.2015 22:04
Ja też wyrywam i żyję ! Panie nie zawracajcie sobie głowy włoskami wokół sutków. A dla św. spokoju polecał przycinać np. Nożyczkami do skórek albo paznokci
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo