Zaskakująca historia antykoncepcji

Już tysiące lat temu ludzie próbowali zapobiegać zajściu w niechcianą ciążę. W tym celu wymyślali rozmaite techniki antykoncepcyjne, dziś mogące wydawać się dość szokujące. Połykanie żywych os to tylko jedna z tych najbardziej drastycznych.
Zaskakująca historia antykoncepcji
13.06.2008

Niektóre z prezentowanych poniżej sposobów mogą wydawać się śmieszne lub naiwne. Zaskakują jednak kreatywnością pomysłodawców i przenikliwością podpartą medyczną wiedzą. Z całej masy różnych prastarych metod wybraliśmy te najoryginalniejsze.

Najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym w starożytnym Egipcie byłyodchody słonia i krokodyla. Innym plemnikobójczym środkiem była masa z daktyli, miodu i kory akacji. Akacja fermentowała z cukrem, dając kwas mlekowy, który do dziś jest składnikiem substancji plemnikobójczych.

W tym czasie w Chinach i Japonii wierzono raczej w antykoncepcję doustną. I tak oto Chinki, aby nie zajść w ciążę przez 5 lat, musiały połknąć 24 żywe kijanki, a Japonki faszerowały się osami - żywymi oczywiście. Poza tym w tamtejszych rejonach kobiety stosowały krążki z bambusa albo ze skórki granatu, ewentualnie piły rtęć.

Również wywar z muła, jako zwierzęcia bezpłodnego, miał po spożyciu ograniczyć płodność ludzi - to sposób z Europy. W rejonie Oceanii kobiety zatykały pochwę algami i wodorostami.

Dość przełomowa z medycznego punktu widzenia była metoda rodem z Ameryki Południowej. Przyrządzano tam specjalny wywar z ziół, oddziałujący na gospodarkę hormonalną i zatrzymujący cykl.

Dopiero wiele lat później doktor Condom wymyślił dość prymitywną początkowo prezerwatywę, a później stworzono pigułkę. Na historię tych metod zapobiegania ciąży poświęcimy jednak odrębny artykuł.

Polecane wideo

Komentarze (76)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.12.2011 10:56
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2011 20:10
niezly artykul :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2009 00:32
W starozytnym egipcie wkładały sobie diamenty do macicy czy pochwy... takie pierwowzory dzisiejszej wczesnoporonnej spirali. [email protected]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2009 13:33
ja sie ciesze ze w tych czasach żyje bo bym nie zniosła połykania kijanek
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2009 11:29
Ś[email protected] [email protected]ł mi się pomysł z poł[email protected] rtęci, @le się uś[email protected]ł@m...hehxD Alutka_xd
odpowiedz

Polecane dla Ciebie