Jak się myć, żeby nie złapać żadnej infekcji intymnej? (Problem czytelniczki + PORADA)

Kilka kluczowych zasad właściwej higieny osobistej.
Jak się myć, żeby nie złapać żadnej infekcji intymnej? (Problem czytelniczki + PORADA)
21.11.2012

Witam serdecznie!

Od dłuższego czasu dokuczają mi infekcje okolic intymnych, chociaż codziennie się myję i każdego dnia zmieniam bieliznę. Skąd więc biorą się moje problemy? Przyszło mi do głowy, że być może podmywam się niewłaściwe. Jest taka możliwość? Chciałabym również zapytać o irygację pochwy. Czy trzeba ją wykonywać, aby umyć się od środka?

Ewa, 18 lat

Droga Ewo, rzeczywiście źródłem Twoich dolegliwości może być niewłaściwa higiena miejsc intymnych. Pamiętaj, że o skórę w tej strefie trzeba dbać jak o ciało noworodka - delikatnie i z troską. Dlatego lepiej używać łagodnych płynów do higieny intymnej niż zasadowego mydła czy zwykłego żelu pod prysznic.

Jeżeli do tej pory podmywałaś się za pomocą gąbki, koniecznie z tego zrezygnuj. Myjka w bardzo krótkim czasie staje się bowiem siedliskiem drobnoustrojów. Lepiej myj się oczyszczoną wcześniej dokładnie dłonią. Unikaj również smarowania krocza kremami, ponieważ wraz z nimi do macicy mogą dostać się szkodliwe bakterie.

Jak się myć

Pytałaś również o irygacje pochwy. Otóż są one całkowicie zbędne. Nie ma czegoś takiego jak „brudna pochwa”. Częste płukanie pochwy może jedynie zniszczyć florę bakteryjną tego wrażliwego miejsca. Jeśli jednak, np. po uciążliwych upławach, pod koniec okresu, po stosunku lub po kuracji środkami dopochwowymi odczuwasz potrzebę wykonania tego zabiegu, skorzystaj raczej z dobrodziejstw współczesnej medycyny niż z czystej wody. Istnieją specjalne, bardzo łagodne preparaty oczyszczające stworzone z myślą o irygacji pochwy, które wielu lekarzy poleca, np. Tantum Rosa.

Twoje infekcje intymne mogą mieć również podłoże w zbyt gęstym owłosieniu łonowym - zwiększa ono ryzyko stanów zapalnych, ponieważ drobnoustroje szybciej się w nim rozkładają. Pamiętaj więc o delikatnym przycinaniu włosków, zwłaszcza przed menstruacją i w trakcie miesiączkowania.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Intymne sekrety: Czy włosy łonowe siwieją z wiekiem? Jakie fryzury (na dole) lubią faceci?

Masa ciekawostek o tym, co zwykle owiane jest tajemnicą.

Dieta łagodząca PMS i bóle

Odpowiednio skomponowane menu zmniejszy bolesne skurcze i inne uporczywe dolegliwości.

Polecane wideo

Komentarze (56)

Ocena: 5 / 5
elena (Ocena: 5) 18.03.2016 14:21
Podobno do utrzymania właściwego ph można pić wodę z cytryną aby wzmocnić florę bakteryjną.Ja po ostatnich przygodach z infekcjami nie stosuje już mydeł i pieniących się zapachowych płynów tylko emulsję Provag. Pamiętać trzeba też,że okolice intymne zawsze myjemy od przodu do tył.
odpowiedz
Holcia (Ocena: 5) 19.01.2014 00:08
zgadzam się, że gąbka to siedlisko bakterii. a osobiście irygacji nigdy nie stosowałam. podmywam się dłonią i płynem lacibios femina protecta i to mi w zupełności wystarcza - odkąd stosuję ten płyn nie miałam ani grzybicy, ani alergii czy jakiegokolwiek podrażnienia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.10.2013 23:30
gąbka to istne siedlisko bakterii-powinno się ją bardzo często wymieniać, a najlepiej w ogóle nie używać.Cod o irygacji-to też stara metoda-która ponoć przynosi więcej szkody niż pożytku-jak już ktoś bardzo chce irygować-to zawsze w połączeniu z lactovaginalem,żeby zasiedlićwypłukane lactobacillusy...
odpowiedz
wiola24 (Ocena: 5) 28.09.2013 15:38
Mój ginekolog twierdzi że irygacje nie pomagają a wręcz szkodzą, bo wypłukuje się również bakterie kwasu mlekowego, dlatego zdecydowanie lepiej jest zastosować probiotyk dopochwowy np. lactovaginal, przy pierwszych dolegliwościach. Ja tak robię i nie mam problemów z infekcjami.
odpowiedz
anka (Ocena: 5) 03.09.2013 09:21
ja słyszałam że irygacja to samo zło i należy jej unikać. za to wiele dobrego słyszałam o probiotykach. ja stosuję provag dla kobiet, szczególnie podczas brania antybiotyku, żeby uniknąć grzybicy. poza tym do higieny intymnej stosuje laktacyd.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie