Dieta łagodząca PMS i bóle

Odpowiednio skomponowane menu zmniejszy bolesne skurcze i inne uporczywe dolegliwości.
Dieta łagodząca PMS i bóle
07.11.2012

Kilka dni przed miesiączką czujesz się rozbita, opuchnięta i kompletnie nie panujesz nad swoimi emocjami? Okres to dla Ciebie czas wyjęty z życiorysu? Dokuczają ci wtedy straszne bóle, przez co nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować? Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz tekst. Nie warto dłużej tak się męczyć! Zacznij sama walczyć o lepsze samopoczucie.

W jaki sposób? Okazuje się, że już odpowiednia dieta może skutecznie złagodzić wiele przykrych dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowym oraz bolesnymi skurczami podczas okresu.

Oto, co powinnaś jeść podczas „trudnych dni”..

dieta

Produkty łagodzące PMS i bóle miesiączkowe

Kiełki pszenicy – Zawierają dużo witaminy B6, która skutecznie redukuje wzdęcia i uczucie ciężkości. Obecny w nich cynk naturalnie reguluje pracę układu rozrodczego. Poza tym kiełki są bogate w magnez i witaminę E, substancje te dodają organizmowi energii i wpływają na lepsze samopoczucie.

Ananasy – Zawierają bromelainę, czyli enzym, który nie tylko ułatwia trawienie, lecz także przyczynia się do rozluźnienia wszystkich mięśnie, minimalizując tym samym silne bóle miesiączkowe. Najwięcej bromelainy znajduje się oczywiście w świeżych owocach.

dieta

Szpinak – Łagodzi huśtawkę nastrojów związaną z PMS-em. Działa rozkurczowo, likwiduje uczucie wzdęcia, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie, zmniejsza bolesność piersi. A wszystko dlatego, że zawiera dużo potasu, żelaza i witaminy E.

Pietruszka – Jest bogata w apiol – związek, który reguluje kobiecy cykl. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku skąpych, rzadko występujących miesiączek. Warto również pamiętać, że nasiona pietruszki wykorzystywane są jako środek pobudzający trawienie oraz łagodzący wzdęcia.

dieta

Banany – Podobnie jak szpinak zawierają dużo potasu i witaminę B6, podnosząc tym samym poziom glukozy we krwi, co wpływa na poprawę samopoczucia. Banany pomagają również w regulowaniu pracy jelit.

Pomidory – Działają rozkurczowo, chronią śluzówkę jelit i żołądka oraz ułatwiają usuwanie nadwyżek wody z organizmu. Brom zawarty w pomidorach uspokaja nasz system nerwowy, co jest szczególnie istotne kilka dni przed miesiączką.

dieta

Jakich potraw unikać?

- Wyeliminuj z jadłospisu nabiał, cukier i tłuszcze zwierzęce

- Unikaj potraw pikantnych, kiszonej kapusty, alkoholu, kawy i słodyczy

- Ogranicz spożywanie roślin strączkowych, warzyw marynowanych, tłustego i pikantnego mięsa, frytek

- Zminimalizuj w diecie ilość soli, która zatrzymuje w organizmie wodę, zwiększając w ten sposób uczucie ciężkości.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Czy można ćwiczyć podczas okresu? Jasne, miesiączka to nie choroba! (Sprawdź, JAK)

Jeśli nie chcesz, aby te dni były naprawdę uciążliwe, postaw na ruch!

TAMPONY kontra PODPASKI ==> porównanie skuteczności + masa ciekawostek i porad

Odwieczny dylemat miesiączkujących kobiet. U nas zestawienie faktów i mitów.

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 5 / 5
malgosia (Ocena: 5) 22.02.2013 20:58
Do najczęściej występujących objawów PMS należą: ogólna drażliwość nerwowa, spadek libido, bezsenność, zmienność nastroju, obniżenie nastroju, często w połączeniu z ogólnym zniechęceniem, brakiem zainteresowań, trudnościami w koncentracji. Naukowcy twierdzą, że taki wpływ na układ nerwowy mają właśnie gestageny. Zwiększają one skłonność do występowania objawów depresyjnych oraz upośledzają zdolność uczenia się, zapamiętywania, kojarzenia i koncentracji – w przeciwieństwie do estrogenów, które z kolei poprawiają nastrój, działając antydepresyjnie i, ogólnie rzecz ujmując, poprawiają funkcje intelektualne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2012 23:30
Antykoncepcja najlepiej działa na bóle...
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2012 21:07
Tydz wcześniej zaparzam sobie herbaty z mięty, pomaga ! :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2012 13:30
Mi najbardziej pomaga zestaw: No spa Forte + Ibum Forte. Wcześniej brałam różne środki przeciwbólowe, ale tylko te mi pomagają na te dni
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2012 01:45
mi na pms pomaga blancik zapalony pod kocykiem z ukochanym;) bless
odpowiedz

Polecane dla Ciebie