Jak wyregulować miesiączkę?

Zaburzenia cyklu możesz wyeliminować sama, bez konieczności wizyty u ginekologa.
Jak wyregulować miesiączkę?
01.10.2012

Z niecierpliwością oczekujesz spóźnionego okresu, obawiając się ciąży? A może uciążliwe krwawienia pojawiają się kilka razy w miesiącu? Z rozregulowanym cyklem można walczyć. Czasem wystarczą domowe sposoby...

Czy masz powody do niepokoju?

Uznaje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni, choć oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niektóre kobiety już od początku krwawią co 20 albo co 45 dni i w tym przypadku wydłużony czy skrócony cykl nie jest powodem do obaw, ponieważ tak funkcjonuje ich organizm. Nieregularna menstruacja nie powinna również niepokoić młodych, dorastających dziewcząt, ponieważ jest ona efektem niedojrzałości układu hormonalnego. Cykl nastolatek normuje się zazwyczaj w ciągu 2-3 lat od pierwszego krwawienia.

Jeśli jednak jesteś już po okresie dojrzewania i nadal nie potrafisz określić przybliżonej daty miesiączki albo do tej pory miałaś regularny cykl, a ostatnio cierpisz na zaburzenia menstruacji, powinnaś podjąć odpowiednie kroki...

miesiączka kobieta łazienka

Jak uregulować cykl bez wizyty u ginekologa?

Drobne zaburzenia cyklu możesz spróbować wyeliminować sama. Oto kilka prostych metod:

Po pierwsze: Sięgnij po ziołowe preparaty

Leki pochodzenia naturalnego to świetna alternatywa dla terapii hormonalnej. Możesz kupić je w aptece bez recepty. Zawarte w nich ziołowe ekstrakty są w pełni bezpieczne dla zdrowia, i co najważniejsze, nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych. Wybór tego typu preparatów jest przeogromny. Możesz zdecydować się chociażby na Cyclodynon, Castagnus lub Agufen. Specyfiki te zawierają wyciąg z pieprzu azjatyckiego (inaczej zwanego niepokalankiem mnisim). Działa on regulująco na przysadkę mózgową, pomaga w obniżeniu poziomu prolaktyny oraz łagodzi dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym.

Po drugie: Zmień dietę

Staraj się przede wszystkim jeść regularnie. Unikaj żywności mocno przetworzonej, smażonych potraw, dużej ilości nabiału. Wyeliminuj ze swojej diety alkohol. Do minimum ogranicz jedzenie słodyczy. Częściej sięgaj za to po produkty rybne oraz świeże warzywa i owoce. Pij dużo wody!

miesiączka kobieta łazienka

Po trzecie: Zacznij się ruszać

Na początek wystarczy spacer, zrezygnowanie z autobusu czy samochodu, gimnastyka w domu. Aktywność fizyczna to nie tylko lepsze samopoczucie, kondycja i wygląd. Wysiłek reguluje również procesy hormonalne w naszym organizmie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z treningiem. Co za dużo, to niezdrowo!

Po czwarte: Rozpraw się ze stresem

Naukowo udowodniono, że narastający lęk, napięcie oraz złe samopoczucie uruchamiają w organizmie kobiety szereg zmian o charakterze hormonalnym. Weź więc pod lupę swój dotychczasowy tryb życia. Czy przypadkiem nie przepracowujesz się za bardzo? A może codziennie narażasz się na silne emocje, które niekorzystnie wpływają na twój stan psychiczny? Zlokalizuj głównego winowajcę twoich problemów i postaraj się zawalczyć o lepsze samopoczucie.

miesiączka kobieta łazienka

Kiedy trzeba iść do lekarza?

O ile drobne wahania cyklu można próbować leczyć samodzielnie, o tylu już duże odchylenia od normy warto skonsultować z lekarzem. Nie wykluczone bowiem, że przyczyna zaburzeń miesiączkowania tkwi w poważniejszych schorzeniach i konieczna będzie odpowiednio dobrana terapia hormonalna.

Jakie preparaty zaproponuje ginekolog?

Wszystko zależy tutaj od przyczyny zaburzeń. Można ją stwierdzić na podstawie specjalistycznych badań. Przydatne będzie przede wszystkim określenie poziomu hormonów tarczycy, progesteronu oraz prolaktyny. Po ich dokładnej analizie, specjalista dobierze specjalistyczną terapią. Najczęściej na wyregulowanie cyklu przepisuje się kobietom doustne jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe tabletki hormonalne.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Utrata błony dziewiczej - czy może do tego dojść inaczej niż w czasie pierwszego razu?

Martyna zapytała nas o deflorację. Nasz ekspert rozwiewa jej wątpliwości.

Pytanie do ginekologa: `Niepokojące objawy - świąd, pieczenie, brzydki zapach. Co to jest?`

Z prośbą o pomoc zwróciła się do nas Karolina, która bardzo wstydzi się swoich dolegliwości.

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
niedlakotamleko (Ocena: 5) 24.04.2014 17:38
Jestem juz po 3 latach od pierwszej miesiączki i dalej są nieregularne co 21 dni i do tego tego mocne ...
odpowiedz
madi (Ocena: 5) 12.08.2013 13:39
a jakie brałas tabletki?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2012 19:09
ja po tabletkach właśnie łatwiej zaszłam w ciąże, bo miałam nieregularny okres tabletki uregulowały miesiączkę i łatwiej mi było określić owulację i żałuję że wcześniej nie brałam tabletek
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2012 16:56
2 lata temu majac 13 lat ... okres spóźniał mi sie 4 miesiące na szczęście po tych czterech miesiącach ...dostałam ...a juz sie bałam , że to jakiś guz ...czy Bóg wie co o.O ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2012 13:22
SZał jakie ciekawe rady! sama bym na to nie wpadła;/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo