Pytanie do ginekologa: `Niepokojące objawy - świąd, pieczenie, brzydki zapach. Co to jest?`

Z prośbą o pomoc zwróciła się do nas Karolina, która bardzo wstydzi się swoich dolegliwości.
Pytanie do ginekologa: `Niepokojące objawy - świąd, pieczenie, brzydki zapach. Co to jest?`
13.09.2012

Witam,

Od kilku dni borykam się z bardzo wstydliwą dolegliwością. Wiem, że powinnam iść do lekarza, ale czuję jakąś blokadę. Wolałabym najpierw podleczyć się trochę w domu.

Z trudem przychodzi mi nawet opisywanie moich objawów. To naprawdę ohydne... Otóż ostatnio zauważyłam, że z mojej pochwy wypływa jakaś zielonkawo-żółta wydzielina, która bardzo brzydko pachnie (jakby zepsutą rybą). Do tego w okolicach intymnych czuję nieprzyjemne pieczenie.

Jestem załamana, bo kilka tygodni temu poznałam świetnego faceta. Do tej pory tylko się całowaliśmy. On chciałby jednak czegoś więcej. Już kilka razy próbował się do mnie zbliżyć. Ja jednak cały czas mu odmawiam. Boję się, że poczuje ode mnie nieprzyjemny zapach. Do tego mogę go przecież czymś zarazić. To dopiero byłby wstyd!

Bardzo proszę o pomoc. Chciałabym dowiedzieć się, co mi jest. Czy to tylko zwykła infekcja intymna, czy może jakaś choroba weneryczna? Dodam, że już od ponad roku nie współżyłam z żadnym facetem. Staram się dbać o higienę intymną, nie stosuję tamponów. Miesiąc temu byłam na wakacjach w Egipcie. Może tam się czymś zaraziłam? Ale to przecież było tak dawno...

Karolina, 24 lata

Ginekolog

Droga Karolino,

Objawy, które opisałaś wskazują na infekcję miejsc intymnych. Bez badania ginekologicznego trudno jednak stwierdzić, czy twoja choroba została wywołana przez niegroźne grzyby czy może inne drobnoustroje.

Obfita wydzielina o rzadkiej konsystencji i charakterystycznym, rybim zapachu może wskazywać na waginozę bakteryjną. Choroba, potocznie nazywana bakteryjnym zakażeniem pochwy (BV), jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy.

Nie wykluczone jednak, że w twoim przypadku mamy do czynienie z rzęsistkowicą. Wskazywałby na to zielony kolor wydzieliny. Rzęsistkowicę wywołuje jednokomórkowy pasożyt Trichomonas vaginalis, który umiejscawia się w przedsionku pochwy, kanale szyjki macicy i pęcherzu moczowym kobiet.

Ginekolog

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez stosunek seksualny, ale możliwa jest również droga pośrednia, np. gdy używamy tych samych, co osoby chore, ręczników, gąbek, bielizny pościelowej lub gdy kąpiemy się w zanieczyszczonym basenie.

Karolino, piszesz, że kilka tygodni temu byłaś na wakacjach w Egipcie. Bardzo prawdopodobne więc, że właśnie tam zaraziłaś się rzęsistkiem (okres wylęgania tego pasożyta wynosi od 1 do 4 tygodni).

Niestety, o ile infekcje miejsc intymnych wywołane przez drożdżaki można próbować leczyć w domu, o tyle z zakażeniami pasożytniczymi koniecznie należy udać się do lekarza. Tak więc Karolino nie czekaj dłużej, tylko biegnij do ginekologa. Lekarz przyjmuje codziennie mnóstwo kobiet, które borykają się z podobnymi dolegliwościami.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

O czym świadczą bolesne i nabrzmiałe piersi?

Sprawdź, czy z Twoim organizmem dzieje się coś niepokojącego!

Co wywołuje plamienie w środku cyklu?

Marlena poważnie obawia się o swoje zdrowie. Spodziewa się najgorszego.

Polecane wideo

Komentarze (52)

Ocena: 5 / 5
kazena (Ocena: 5) 11.02.2016 12:20
U mnie coś zaczęło się podejrzanego dziać po miesiączce - podejrzewam, że to może przez tampony jakoś sobie florę bakteryjną mogłam zaburzyć. Standardowo zaczęłam brać dlatego lacibios femina, bo ma dobrze skomponowane szczepy bakterii i świetnie się przy takich infekcjyjnych historiach sprawdza. Po kilku dniach objawy ustąpiły, ale i tak wybieram się do gina, żeby się przebadać
zobacz odpowiedzi (1)
joga (Ocena: 5) 08.12.2014 17:58
Ja złapałam infekcje tego lata nad jeziorem. Nie miałam dostępu do lekarza wiec kupiłam iladian i mi pomógł. Potem brałam do do końca wakacji profilaktycznie. Dobre są też nasiadówki z rumianku, działają łagodząco
odpowiedz
Hogata (Ocena: 5) 18.01.2014 17:25
ja kiedyś na wakacjach złapałam grzybicę pochwy - pewnie na basenie przy hotelu. Okropne to było i już nie mam zamiaru więcej tego przechodzić. Pomogły mi globulki dopochwowe i Lacibios Femina w kapsułkach - łykałam zresztą te kapsułki przez dłuższy czas. Teraz przed wakacjami i w trakcie, jak wiem, że będę pływać w basenie, to łykam Lacibios Femina i jak do tej pory infekcja intymna się nie powtórzyła.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.10.2013 23:35
zapraszam na stronę lactovaginalu po dobrą ściągę z infekcji.Opisy konkretne i obrazowe.w zakładce poradnik intymny/choroby kobiece
odpowiedz
lady (Ocena: 5) 07.07.2013 15:47
z takimi dolegliwościami to raczej trzeba pójść do lekarza, a nie pytać o radę w internecie. ja ewentualnie mogę polecić provag probiotyk dla kobiet który pomaga chronić układ moczowo-płciowy przed infekcjami. ale u ciebie coś już się rozwinęło i warto chyba dowiedzieć się od specjalisty co dalej z tym zrobić.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie