O czym świadczą bolesne i nabrzmiałe piersi?

Sprawdź, czy z Twoim organizmem dzieje się coś niepokojącego!
O czym świadczą bolesne i nabrzmiałe piersi?
04.09.2012

Biust jest bez wątpienia jedną z najwrażliwszych części kobiecego ciała. Nic zatem dziwnego, że większość pań raz na jakiś czas uskarża się na niekomfortową bolesność, a także nabrzmienie piersi.

Czy takie dolegliwości mogą być jednak niebezpieczne dla zdrowia? Co jest ich przyczyną?

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego

W przypadku każdej kobiety PMS może objawiać się zróżnicowanymi dolegliwościami, jednak to właśnie ból i opuchlizna biustu należą do tych najpowszechniejszych. Nabrzmienie pojawia się z reguły 6-8 dni przed okresem i ustępuje w dniu wystąpienia miesiączki. W tych dniach kobieta może również wyczuć pod palcami zgrubienia tkanki gruczołowej sutka.

Rada: Podczas PMS-u unikaj kofeiny, która niekorzystnie wpływa na tkankę gruczołową, a także soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Pomocne mogą okazać się również chłodne okłady na piersi oraz przyjmowanie doustnych leków ziołowych (np. Mastodynon N) i witaminy B6.

Piersi

Torbiele i włókniaki

Przyczyną bolesności i nabrzmienia biustu bywa też torbiel, którą można porównać do torebki wypełnionej płynem. Jeśli torbiel uciska na sąsiadujące z nią nerwy, możemy odczuwać dyskomfort.

Innym powodem bólu i piersiowej opuchlizny bywają włókniaki, które – zupełnie tak, jak torbiele - uciskają tkankę nerwową. Ich wielkość waha się od jednego do kilku centymetrów.

Rada: Jedynym sposobem na pozbycie się torbieli i włókniaków jest zabieg chirurgiczny.

Pierwsze objawy ciąży

Chociaż każda kobieta może inaczej odczuwać pierwsze dolegliwości ciążowe, najczęściej zalicza się do nich nabrzmienie biustu i nadwrażliwość sutków. Dlaczego? Ponieważ hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki i łożysko, przygotowują gruczoły do produkcji mleka.

Rada: Ulgę przyniesie delikatny masaż biustu oraz natryski, wykonywane na przemian ciepłą i zimną wodą. Warto również zakupić miękki biustonosz, który właściwie podtrzyma piersi, ale nie będzie powodował niepotrzebnego ucisku.

Piersi

Nawał pokarmu po porodzie

Zbyt duża ilość pokarmu w piersiach pojawia się wówczas, gdy maluch nie umie jeszcze regularnie i skutecznie ssać. Piersi stają się wtedy nabrzmiałe, twarde i bolesne. Zdarza się to najczęściej trzeciego dnia po porodzie i trwa około dwóch dni.

Rada: Spróbuj karmić dziecko 10-12 razy na dobę i przystawiaj je do piersi nie rzadziej niż co 3 godziny. Rób kompresy ze schłodzonych, lekko zbitych liści białej kapusty oraz ciepłe okłady przed karmieniem, a zimne po.

W przypadku, gdy ból brodawek jest nie do wytrzymania, możesz przestać karmić na jakieś 2-3 dni. Odciągaj wtedy pokarm laktatorem, aby utrzymać laktację.

Pamiętaj - bez względu na to, co jest przyczyną twojego bólu piersi, warto skontaktować się z ginekologiem, który w razie potrzeby zleci ci wykonanie odpowiednich badań.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Co wywołuje plamienie w środku cyklu?

Marlena poważnie obawia się o swoje zdrowie. Spodziewa się najgorszego.

Ginekologiczne pamiątki z wakacji

Wrastające włoski, rozregulowany cykl, infekcje intymne – czas temu zaradzić!

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Maritka (Ocena: 5) 08.06.2017 23:14
PMS potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdej kobiecie. Ból piersi to tylko jeden z niewielu objawów. Proszę poczytać o działaniu oleju z wiesiołka. Wiesiołek likwiduje PMS, sprawia, że okres jest mniej bolesny i krótszy. Tylko kupujcie ekologiczny olej z wiesiołka, bo ten jest najzdrowszy (polecam Gal).
odpowiedz
Ala (Ocena: 5) 08.08.2015 18:21
Cóż, muszę iść do ginekologa.... inaczej nie wyjaśnię problemu, ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.02.2014 22:48
Zawsze bolały mnie całe piersi przed okresem , teraz także jestem przed powinnam dostać go na dniach . boje się jednak bo tym razem bolą mnie same sutki . Czy to możliwe żebym od palcówki zaszła w ciążę ? proszę , pomóżcie .
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2012 20:54
nieciekawy artykuł.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2012 19:44
jeśli chodzi o torbiele i regulowanie gospodarki hormonalnej środkami doustnymi to się zgodzę jeddnak nie każda może... kobiety u których w pokoleniach pojawił się rak piersi nie mogą zażywać żadnych hormonów bo to rowna się z szansą na zachorowanie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo