OKRES. O czym świadczą zbyt długie cykle, obfite krwawienia i NIEZNOŚNE bóle?

Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić, a jakie objawy są całkowicie normalne.
OKRES. O czym świadczą zbyt długie cykle, obfite krwawienia i NIEZNOŚNE bóle?
14.08.2012

Nastoletnie dziewczyny często miewają nieregularny okres. To efekt niedojrzałości układu hormonalnego. Co mają jednak myśleć dorosłe kobiety, które miesiączkują już dobrych kilka lat, a ich organizm nadal płata im przeróżne figle?

Przedłużające się w nieskończoność cykle, obfite miesiączki, bardzo skąpe krwawienia – wszystkie te objawy, w przypadku dorosłych pań mogą świadczyć o pewnych problemach ze zdrowiem. Warto więc mieć się na baczności i w porę reagować na sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Oto, co powinno nas zaniepokoić...

Miesiączka

Skąpe krwawienie – to może być: ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Badanie USG u kobiet dotkniętych zespołem policystycznych jajników (czyli PCOS) wykazuje liczne torbiele w jajnikach, które mogą wyglądać jak sznur pereł oraz powiększone jajniki (nawet 3 razy większe niż normalne). Ponadto, stwierdza się nieprawidłowe stężenia hormonów – luteinizującego oraz folikulotropowego, wysoki poziom testosteronu oraz niski poziom białka wiążącego hormony płciowe.

Leczenie jest głównie objawowe, gdyż obniżenie płodności towarzyszące zaburzeniom czynności jajników zasługuje na szczególną uwagę. Celem terapii jest przede wszystkim uregulowanie cyklu oraz wywołanie owulacji. To kwestia szczególnie istotna w przypadku kobiet, które chcą szybko zajść w ciążę.

Miesiączka

Przekrwiony śluz – to może być: CHOROBA WENERYCZNA

Przekrwiony śluz pojawiający się w samym środku cyklu zwykle jest oznaką owulacji. Czasem podejrzane plamienia międzymiesiączkowe miewają również kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne.

Warto jednak pamiętać, że ta specyficzna dolegliwość może również wskazywać na poważne schorzenie. Krwawienia międzymiesiączkowe występują na przykład przy stanach zapalnych szyjki macicy bądź też wtedy, gdy kobieta cierpi na chorobę weneryczną. Aby zapobiec poważnym kłopotom, warto wybrać się na wizytę do ginekologa. Tylko lekarz, na podstawie specjalistycznych badań, będzie w stanie postawić właściwą diagnozę.

Miesiączka

Bardzo obfite miesiączki – to mogą być: MIĘŚNIAKI MACICY

Obfite, przedłużające się miesiączki to zmora wielu kobiet. Panie bardzo często jednak lekceważą ten problem. Uważają, że to nic groźnego, zupełnie naturalne zjawisko, wynikające z ich fizjologicznych predyspozycji. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem obfite krwawienia miesiączkowe mogą świadczyć o obecności mięśniaków macicy.

Na schorzenie to cierpi nawet co piąta kobieta. Powstawaniu mięśniaków macicy, czyli łagodnych guzków narządów rodnych sprzyjają zaburzenia hormonalne. Jest to schorzenie, które może poważnie zagrozić naszemu życiu. Obfite krwawienia prowadzą bowiem do znacznej utraty hemoglobiny i w rezultacie niebezpiecznej anemii. Konieczna jest wtedy natychmiastowa operacja, podczas które specjalista usuwa chorobotwórcze zmiany.

Miesiączka

Nieregularny cykl – to mogą być: PROBLEMY Z PRZYSADKĄ MÓZGOWĄ

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 25 do 35 dni. Czasem jednak miesiączka przychodzi zbyt szybko bądź też odwrotnie, kobieta musi bardzo długo czekać na okres. Takie wahania mogą świadczyć o złej diecie, zbyt dużym obciążeniu psychicznym czy zaburzeniach snu. Wtedy wystarczy tylko zmodyfikować nieco dotychczasowy tryb życia, by wszystko wróciło do normy.

Gorzej, gdy nieregularne cykle spowodowane są poważniejszymi zaburzeniami hormonalnymi, związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy lub przysadki mózgowej. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań oraz podjęcie właściwego leczenia. Pozwoli to zlikwidować dokuczliwe objawy oraz wykluczy ewentualne problemy z zajściem w ciążę.

Miesiączka

Ból brzucha podczas okresu – to może być: ENDOMETRIOZA

Według badań, aż co druga kobieta twierdzi, że miesiączka uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie, a aż trzy czwarte z nas musi w tym czasie zażywać środki przeciwbólowe. I chociaż w większości przypadków dolegliwości te, chociaż bardzo nieprzyjemne, nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, to jednak czasem mogą one wskazywać na poważną chorobę.

Jeśli bóle miesiączkowe odczuwamy wyjątkowo mocno i zaczynają się one nawet tydzień przed menstruacją i trwają (coraz silniejsze) aż do jej zakończenia, możemy mieć tutaj do czynienia z endometriozą. To bardzo bolesne schorzenie, które polega na przemieszczaniu się śluzówki wyściełającej macicę na inne narządy w jamie brzusznej – jajniki, jajowody, a nawet wyrostek robaczkowy. Przyczyny występowania tej nietypowej choroby nie są do końca znane. Badania pokazują jednak, że dużo częściej zapadają na nią kobiety z niedowagą.

Gabriela Mostowicz Zamenhof

Zobacz także:

WYWIAD KONTROLOWANY: Tych kilku pytań żaden ginekolog NIE MA PRAWA ci zadać!

Gdzie kończą się granice zdrowej relacji między lekarzem a pacjentką, a zaczyna się zwykła wścibskość?

O czym świadczy ból podczas seksu?

Co może być przyczyną nieprzyjemnych doznań w czasie stosunku?

Polecane wideo

Komentarze (78)
Ocena: 4.95 / 5
Paulina (Ocena: 5) 07.12.2018 06:38
Witam mam pytania jak I problem 7listopada dostalam miesiaczke trwala 7dni to ok ale 29listopada dostalam ja znowu I trwa juz 9dzien . Nie mam zadnych buli brzucha oslabien kompletnie nic nawet nie odczowalam buli jak jak dostalam tego 29listopada . Co robic czekac jeszcze z pare dni czy udac sie do lekarza
odpowiedz
Ewa (Ocena: 1) 18.05.2016 14:38
Nie straszcie tych dziewczyn bezplodnscia. Całe zycie miałam bolesny okres, krwawienia miedziesiaczkowe,długotrwałe i obfite krwawienia i wszystko co najgorsze. Zaszłam w ciąże w wieku 30 lat w pierwszym miesiącu starań.kazdy jest inny. Najlepiej zapytać jak miała mama. Jak macie podobnie wszystko jest ok:)
odpowiedz
renata (Ocena: 5) 11.05.2016 11:16
Ja mam tyłozgięcie i mięśniaki, więc moje miesiączki są okropnie bolesne, a do tego też bardzo silnie krwawię. Na krwawienie niewiele mogę poradzić, natomiast z bólem radzę sobie biorąc pyralginę rozpuszczalną, żeby nie obciążać żołądka, za to skutecznie pozbyć się bólu
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2016 15:00
Niewiem od czego sa ci GINEKOLODZY skoro nieznaja przyczyny.MASAKRA
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 14.01.2016 13:46
Mam problem moja miesiaczka trwa 12dn albo nawet 2tygodnie prosze o rade
odpowiedz

Polecane dla Ciebie