Co mówi o Tobie data pierwszej miesiączki?

Moment, w którym pierwszy raz dostałaś okres nie był bez znaczenia. To data, która wpływa na całe Twoje dorosłe życie.
Co mówi o Tobie data pierwszej miesiączki?
24.07.2012

Nastolatki zaczynają miesiączkować w różnym wieku. Jedne dziewczęta dostają okres, mając zaledwie 10 lat, inne czekają na tę chwilę znacznie dłużej. Te rozbieżności nie są bez znaczenia, zwłaszcza dla ginekologa, który znając datę naszej pierwszej menstruacji, dowiaduje się o nas więcej niż byśmy się tego spodziewały…

W jakim środowisku żyjesz?

Chociaż data pierwszej miesiączki w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie, to jednak w wyniku pewnych czynników zewnętrznych może nastąpić wyraźne przesunięcie momentu dojrzewania. Według psychologów rozwojowych wiek menstruacji przyspieszają na przykład takie wydarzenia, jak konflikty w domu, brak ojca lub rozwód w rodzinie. To wina stresu i związanych z nim zaburzeń hormonalnych.

Dziewczyny

Urodzisz chłopca czy dziewczynkę?

Wiele kobiet planujących ciążę zastanawia się, jaką płeć będzie miało ich dziecko. Okazuje się, że można to bardzo łatwo przewidzieć. Wystarczy zwrócić uwagę na termin pierwszej miesiączki… Japońscy naukowcy porównali dane z ankiet wypełnionych przez wiele tysięcy matek. Kobiety pytano między innymi o rok, w którym miały pierwszą miesiączkę oraz płeć ich dziecka.

Większość przedstawicielek płci pięknej, które pierwszy okres dostało jeszcze przed dwunastym rokiem życia, urodziło dziewczynki. U tych z kolei, które pierwszą miesiączkę dostały nieco później, już po ukończeniu czternastu lat, najczęściej na świecie pojawiał się chłopiec. Skąd ta dziwna zależność? Podobno duży wpływ ma na to poziom hormonów. Kobiety, które dostały okres w młodszym wieku mają po prostu w swoim organizmie większy poziom estradiolu, który bardzo często jest przyczyną poronienia męskich zarodków.

Dziewczyny

Jakie choroby mogą dopaść Cię w przyszłości?

Wczesne bądź późne dojrzewanie to również informacja o tym, na jakie choroby będziemy w przyszłości bardziej podatne. Związane jest to z obecnością w naszym organizmie różnych wariantów genów . I tak, kobiety, które zaczęły miesiączkować, mając mniej niż 13 lat, są bardziej narażone na raka piersi i rozwój nowotworu nabłonka szyjki macicy. Panie, które dostały okres później, powinny z kolei uważać na swoje serce oraz badać poziom cukru w organizmie. Grozi im również przedwczesna menopauza.

Dziewczyny

Czy będziesz otyła?

Naukowcy nie mają wątpliwości, wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki znacznie podnosi ryzyko wystąpienia nadwagi w dorosłym życiu. Chodzi tutaj głównie o dziewczynki, które dostały okres, mając mniej niż 12 lat. Co najgorsze jednak, w przypadkach przedwczesnego dojrzewania, niekorzystne geny przekazywane są następnym pokoleniom. Dzieci kobiet z wcześniejszą miesiączką, również więc mogą w przyszłości borykać się ze znacznym przyrostem masy ciała.

Pamiętajmy jednak, że przytoczone tutaj zależności pomiędzy datą pierwszej miesiączki, a tym, co wydarzy się w dorosłym życiu, to jedynie prawdopodobne scenariusze, które wcale nie muszą się spełnić. Każda kobieta jest inna, posiada nieco odmienny próg wrażliwości na zmiany dokonujące się w organizmie. Nie warto więc zawczasu popadać w paranoję. Lepiej po prostu uważnie, lecz ze spokojem cały czas obserwować swoje ciało.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: `Wydaje mi się, że nie mam łechtaczki…` CZY TO JEST MOŻLIWE?

Agnieszka obawia się, że jej okolice intymne nie są zbudowane prawidłowo.

Intymne otarcia (od seksu, jazdy na rowerze, zbyt ciasnej bielizny) - jak im zaradzić?

Niestety, nie zawsze pamiętamy o profilaktyce zdrowia intymnego.

Komentarze (95)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2012 20:53
ja miałam 14 lat i byłam akurat u kuzynki na weekend :-) zawsze miałam nieregularne, teraz też czekam już 37 dzień...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.08.2012 06:54
QOICSh zbmdxtwywkla
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.08.2012 23:19
ja dostałam w zakończenie roku szkolnego w tamtym roku xd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.08.2012 16:56
pzXMBA iebickkffsud
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.08.2012 08:33
Of the panploy of website I've pored over this has the most veracity.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo